Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
<micuda> <barva>bila</barva> <prumer>40</prumer> </micuda>vs.
<micuda barva="bila" prumer="40" />Nebo je nejake pravidlo/doporuceni, kdy je vhodnejsi pouzit atribut="neco" a kdy je vhodnejsi to rozepsat jako v prvni variante. Dekuji! Tomas
<report destination="jdbc/blabla"> <description>dljdlksjfl dlksjf ldsjflsjkflsj</description> <sql><![CDATA[ SELECT * FROM blabla; ]]</sql> </report>Kdybych chtel popisek prepsat jako atribut, tak by to jiste slo, ale dane xml by bylo dost neprehledne. Pokud bych chtel sql prepsat jako atribut, tak bych se mohl dostat do problemu, protoze v danem sql by se mohla objevit specialni znamenka, ktera by mi v atributu "neprosla". Kdybych chtel destination prepsat do elementu, tak by to jiste slo, ale bylo by to zbytecne ukecane, protoze to vzdy bude kratky a jasny text bez dalsiho rozsirovani. Druhy pohled na vec muze byt fakt, ze dane xml se bude rozsirovat:
<osoba jmeno="Ales" typ="programator" />Tento zapis by byl jiste validni, problem ale muze nastat ve chvili, kdy bych chtel dany typ dale rozsirit. Napriklad rict, ze se jedna o programatora pro javu, C# ci C++. Pote by tento navrh byl spatny, protoze typ by mel byt elementem, ktery bude obsahovat dalsi vlastnosti.
Jenom poznámka - pokud to bude rovnou atribut, tak pak nemůžeme přidávat jeho další vlastnosti (rozuměj - ne tak elegantně, IMHO):
<micuda> <barva>bila</barva> <prumer jednotky="mm">40</prumer> </micuda>vs.
<micuda barva="bila" prumer="40" prumer-jednotky="mm"/>
A ještě něco: pokud očekáváme, že bude hodnota z nějaké nevelké množiny (třeba máme jenom bílé, modré a žluté míče), tak bude asi lepší atribut, protože ten můžeme otestovat vůči schematu (myslím, že data vně nelze).
Otazkou je, jestli ma schema smysl. Co jsem zatim videl, tak schema objemem prevysovalo samotna data v XML.A ještě něco: pokud očekáváme, že bude hodnota z nějaké nevelké množiny (třeba máme jenom bílé, modré a žluté míče), tak bude asi lepší atribut, protože ten můžeme otestovat vůči schematu (myslím, že data vně nelze).
Jak kdy, ale dá se vůči němu krásně validovat.Ja to nepopiram. Pouze jsem konstatoval skutecnost, ze schema muze byt prehnane velke. Muj dojem je takovy, ze schema se zrovna moc nepovedlo. A i kdyz mam XML moc rad resp. nepouzivam nic jineho, tak validaci asi budu (pozn. jiz resim) (vzdy) resit primo v aplikaci.
Tiskni
Sdílej: