Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
Dobrý den,
chtěl bych Vás všechny poprosit o pomoc. Dostal jsem následující zadání:
V jazyce příkazového interpretu ’shell’ (Bourne-Again SHell) napište program sort.sh,
realizuje jednuduchý program pro třídění textových souborů (viz man sort). Nezapomeňte
na ošetření chybného formátu vstupních dat.
Bohužel je to mimo mé síly a už nevím na koho bych se obrátil. Vážne bych si cenil, kdyby jste mi jakkoliv pomohli. Jsem už docela zoufalý.
Děkuji za každou radu.
František Štolba
sort.sh:
#!/bin/bash sort $*
Zadání to IMHO zcela vyhovuje...
No za 5 nevím, přijde mi to jako správné řešení. Proč psát něco, co je dávno hotové, otestované, navíc v céčku? V praxi bys použil přesně takové řešení, škola by si neměla vymýšlet blbosti.
A sort nemá potřebné kontroly implementované?
Jistě, leč to je právě problém školství, že se žáci učí často na krávovinách. Kdyby zadání bylo smysluplné, i žáci by je možná raději a ochotněji řešili. Proč by si ale učitel neusnadnil život, že..
Nakonec sem to dal dohromady hlavně díky kamarádovy. A pana učitele bych se chtěl zastat. Je to jeden z těch lepších učitelů.
Kdyby to někoho zajímalo tak sem to vytvořil takto:
#!/bin/bash
if test $# -ne 1
then
echo "Zadejte prosim cestu k souboru!"
exit
fi
# Overeni existence souboru
if test -f $1
then
soubor=$1
else
echo "Soubot neexistuje!!!"
exit 0
fi
# Nactemem radky ze souboru do pole
i=0
pole=[]
while read radka; do
pole[$i]=$radka
i=$(expr $i + 1)
done <$soubor
#######
prohodit()
{
local pomocna=${pole[$1]}
pole[$1]=${pole[$2]}
pole[$2]=$pomocna
return
}
#######
#Pocet prvku v poli, pocet kroku cyklu
pocet_prvku=${#pole[@]}
echo "Pocet radku: $pocet_prvku"
let "pocet_kroku = $pocet_prvku - 1"
while [ "$pocet_kroku" -gt 0 ]
do
index=0
while [ "$index" -lt "$pocet_kroku" ]
do
if [ ${pole[$index]} \> ${pole[`expr $index + 1`]} ]
then
prohodit $index `expr $index + 1`
fi
let "index += 1"
done
let "pocet_kroku -= 1"
done
# Vypsani serazeneho pole
i=0
while [ "$i" -lt "$pocet_prvku" ]
do
echo ${pole[$i]}
let "i += 1"
done
exit 0
Tiskni
Sdílej: