Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Ahoj,
mam program napsany v C, jedna se o sitoveho demona, ktery dohled nad konkretni specifickou mnouzinou sluzeb.
Potreboval bych vsak mit moznost napsat doplnkove skripty(napr. v Perl), kteremu bych predal nejake informace (jedna se asi o 8 parametru, retezce a cisla), on by je vyhodnotill a vratil by mi odpoved(opet zpatky cca 3 promene, boolean, retezec a integer).
A druha otazka rovnou k tomuto, pokud bych chtel plugin ne ve forme scriptu, ale programu v C, jak toho dosahnu, to se udela nejaka fce v C, necham to zkompilovat do objecktu napr. neco.o , ale jak to pak pridam a provedu v tom jiz bezicim programu?
Diky vsem na nakopnuti dopredu ...
Zdravim,
ja osobne mam zkusenosti pouze s embeddingem Pythonu. Jeho pouziti je vcelku snadne, jednoduse se da i rozsirovat mnozina ceckovskych funkci volatelnych ze skriptu.
Vice informaci najdes treba tady:
Mozna je to ale jako chozeni s kanonem na vrabce - na to co potrebujes by mohlo stacit neco jednodusiho.
Co se tyce pluginu, na to se asi nejcasteji pouzivaji sdilene knihovny (*.so). Bezne jejich pouziti nahrazuje staticky linkovane knihovny (*.a), ale lze je nahravat volitelne za behu programu - to presne potrebujes.
Zkus si najit dokumentaci k funkcim dlopen(), dlsym() a dlclose().
Snad jsem te aspon trochu nasmeroval.
plugin_init() plugin_exit() plugin_get_functions_names() funkce1() funkce2() . . . funkceX()A ve vlastním programu používat dlopen(), dlerror(), dlclose() tak jak je popsáno třeba zde. Program který by používal tyto funkce se pak musí zkompilovat pomocí
gcc -rdynamic -o program program.c -ldl
(důležité je to -ldl). A plugin (tedy ten shared object) by se měl zkompilovat pomocí gcc -shared -nostartfiles -o plugin1 plugin1.c
moc dekuji, dlopen(), dlsym() a dlclose() je to co jsem hledal, dal uz si s tim poradim pres manual
Možná se Ti bude hodit článek: A Simple Loader Program for Plugins (dlopen, dlclose, dlsym, dlerror).
Tiskni
Sdílej: