Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Ahoj, řeším situaci kdy mám cca 30MB XML soubor s tisíci dat a potřebuji jej rozparsovat, některá data upravit a následně - ideálně v jednom cyklu - naimportovat do předpřipravené tabulky v MySQL. Teoreticky nějaké cesty vím, ale řeším správnou cestu z pohledu výkonu (operační paměť, konektivita k DB, doba trvání skriptu, ...). Mohl by někdo prosím poradit jaký zvolit pro takový moloch nejvýkonnější XML parser (DOM v PHP5, SimpleXML, SAX ...) ? Další otázkou je zda se u každého importováného záznamu připojovat k MySQL zvlášť - nevím jak by to zvládlo perzistentní připojení - a taky zda se vyplatí využít prepared statements? Spíš takový průzkum jak na to jít opravdu nejlépe, aby nestrádal server, DB, ... Ještě poznámka : omezení hostingu jsou - max. execution time 360s a memory limit 75 - obávám se, že na jeden zátah to ani neudělám.
Díky
Osobně se mi pracuje líp s DOM, ale vim, že na tyhle věci optimální neni, tak sáhnu po SAXu. Po více záznamech to nějak určitě udělám, zkusim najít optimální počet. Naštěstí to bude takhle fungovat denně (resp. nočně :) a ta tabulka bude prázdná a vždycky se naplní od nuly znovu (přírustkově-úbytková metoda v tomhle případě není možná asi), tak s tím by problém být neměl. Záznamů bude něco kolem 13 tisíc, tak snad to do těch 6 minut projde.
Mě ještě napadlo si něco na ten import pouštět někde u sebe, na vlastním stroji, kde by člověk nemusel řešit maximální dobu běhu a memory limit. Pak z toho udělat normální SQL dump a ten přenést na hosting. Ale když teď píšete, že se to bude dělat nějak pravidelně...
Taky jsem si s touhle myšlenkou pohrával, ale právě ta denní pravidelnost vyžaduje prostě server + CRON a nestarat se o to.
Tiskni
Sdílej: