Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Je nějak možné zmrazit pythoní proces a pak ho post-mortem "debugovat", podívat se na stack trace, parametry volání, lokální proměnné (vrátane nadřazených framů)? Něco podobného jako když v C/C++ programu zavoláte abort(), ono to hodí coredump, z kterého lze zjistit nějaké informace via gdb.
Jde o tohle: na jediném stroji občas nastane podivná race condition (jinde nenastává), kterou je velmi těžké zreplikovat. Je sice možné zjistit, že nastala, zalogovat, jenže to nestačí.
Nápady k tomu jsem měl zatím jenom dva, ale žádný není ideální:
První možnost je příliš low-level (zjišťování jaký pythoní kód se vlastně vykonává).
Daný race-condition nastane cca 10-20 krát za den, při druhé možnosti buď člověk musí čekat nebo jich má mnoho.
Víte o nejakém jednodušším řešení?
V podobných situacích občas může pomoct pustit interpret pythonu s parametrem -i (interactive). Když program skončí, pustí se pythonní konzole a je možné se v tom rýpat, protože všechny objekty zůstanou beze změny.
Ale to asi znáš.
python -m pdb myscript.pya dále se píše že: When invoked as a script, pdb will automatically enter post-mortem debugging if the program being debugged exits abnormally. After post-mortem debugging (or after normal exit of the program), pdb will restart the program. Automatic restarting preserves pdb's state (such as breakpoints) and in most cases is more useful than quitting the debugger upon program's exit. New in version 2.4: Restarting post-mortem behavior added. Takže by to možná mohlo pomoci, ale já jsem nikdy takhle neladil, to si radši přidám nějaký ten
print
navíc Tohle jde AFAIK s kazdym trocha lepsim pythonim debuggerem. Problematicky skript je spusten automaticky cronem stovky krat denne, co dela cekani na vyskyt race condition neprijemny. Zatim jsem pridal dalsi logging hlasky aby bylo aspon videt kdy chyba nastane prvne (jestli to dela C/C++ kod nebo pythoni kod).
Jinak zatim jsem zjistil, ze dumpnutni kompletniho stavu pythoniho procesu zadny nastroj nedokaze (vyjma coredump).
Po kratkem pruzkumu jsem zjistil, ze by slo naprogramovat nastroj co by to umel jako nadstavbu GDB. Nejake info:
Bohuzel je to prace tak na mesic, co nemam.
Ale nasel jsem jeste CryoPID projekt, ktery pry umi zmrazit proces. Tak to vyzkousim a uvidim.
Treti moznost by byla udelat si jednoducheho daemona , ktereho by procesy zavolaly, kdyby zjistili poruseni invariantu. Ten by je uspal (procesy by cekaly na odpoved). Daemon by se ovladal z command line, mohl by "odekmknout" uspany proces a hodit ho remote debuggeru, nechat pokracovat, atd.
Ja nejvic doufam ze CryoPID bude fungovat To by se hodilo i v jinych pripadech.
Tiskni
Sdílej: