Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Zdravim,
Měl bych na vás všechny takovou prosbu. Jelikož tento rok maturuji, tak jsem si jakožto volitelný předmět dal programování. No ale jelikož jak se říká víc očí víc vidí, rozhodl jsem se vás všechny požádat o pomoc. Jde o to, že bych sem dicky nahrál některou z částí z toho mého programu a vy zkušenější a zaběhnutější programátoři by jste mi k tomu řekli své výdky a návrhy.
V tuto chvíli si mám vybrat jaký, že projekt to vlastně budu dělat. Zatim mám pár představ tak bych byl rád kdybi jste mi poradily která by byla ta pravá, zde jsou:
Diář
Databáze
Generátor I.P.Adres pro připojené uživatelé do soukromé sítě.
Tetris.
S pozdravem Ondřej Kallasch
Vim, že mi čeština nikdy nešla... stim se snažim bojovat celý život.
Já bych právě chtěl něco originálního a na jednoduchém principu, aby to bylo jak se řiká šibalsky udělaný... Proto hledám nápovědu zde :)
Ovšem já to budu muset psát pouze v C.
Javascript! Já v tom udělal BoulderDash
Hlavne, ked je uz implementovany v prikladoch : )
examples/widgets/tetrix
A co se takhle venovat spis shellu - nejake jednoduche aplikace v praxi.
Ja maturovat a zvolit si neco kolem IT tak bych se pustil treba do tohoto: Popsal neco o *nix shellu, neco o http, apod.
Nehrnte se do niceho cemu jen tak neporozumite - nikdy nevite kdo bude predseda komise.
"Hardcore" programovani si nechte na VS IT smeru tam jiz je to treba mnohem vic.
Zdravím, tak už jsem opět tu, téma jsem si nakonec vybral toto: Kalendář+Diář.
V tuto chvíli řešim jeden problém jak si vytvořit zmíněný kalendář. Přemýšlel jsem a napadlo mě udělat ho jakožto statické textové pole do kterého se bude zapisovat, jestli někdo zná lepší způsob jsem jedno ucho :)
Rekl bych ze si s tim zbytecne komplikujete zivot. Zvolte si neco jak jsem Vam radil vyse. Eventualne pouzijte primo to - me je to jedno. Jeste mam treba utilitku "webkamery" jez sbira snimky webkamer takhle po republice a uklada je do souboru na disk s datem a casem.
Popravde receno ten pravopis jak to tu bylo nekolikrat pripominano tak by chtelo k maturite neco s tim udelat.... dostudovat at neni ostuda pred komisi a to nejen v cestine - literature jakozto povinnem maturitnim predmetu.
A jak to vubec bude cele fungovat? Jake to bude mit funkce? Bude to pro CLI (pripadne curses) nebo GUI?
Kdysi jsem si psal kalendar (bez diare) ktery fungoval tak, ze po prihlaseni (v terminalu) mi kalendar napsal co je za
den, kdo ma svatek + totez o predchozim a nadchazejicim dni. V kombinaci s diarem by to mohlo zobrazovat kratke
poznamky....
Psal jsem to v BASHi a imho pouzit na tohle ciste C je docela zbytecna komplikace, kdyz uvazim, ze budete pracovat dost
s retezci.
Na ukládání dat a manipulaci s nimi jedině databázi. Navrhuji SQLite.
... dicky nahrál ... řekli své výdky ... kdybi jste mi poradilyo interpunkci radsi nemluvim :)
{}[]|\$^*/<>'"`;
opakuji znova, jsem si vědom, že má čeština stojí za ho**** ale nepíšu jsem příspěvky proto aby ste mi stále řikaly uč se češtinu. Jinak musim to psát čistě v C jelikož jsme se učily jenom C takže je logické, že maturitu budu dělat zase z C.
>>>Jinak musim to psát čistě v C jelikož jsme se učily jenom C takže je logické, že maturitu budu dělat zase z C.
Copak ze to vlastne navstevujete za skolu ? To je pomerne uzce specificke na SS
To ale neznamená, že budu kritizovat cizí sloh a sám psát ještě hůř. Ostatní by si mohli myslet, že jsem arogantní kretén a to by mě mrzelo.aaa to je ta pohadka ze kritici by nemeli psat kritiku kdyz nic lepsiho by sami stejne nikdy nevytvorili ... tu uz znam, zkus jinou
Ono je taky dobrý si položit otázku, zda se může člověk nezvládající svůj rodný jazyk (tedy češtinu) dobře naučit jazyk cizí (angličtinu třeba).
Tiskni
Sdílej: