Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
read y ${pole[$y]}ale v okamziku preklepu jsem na mrtvem bode.
check() { what=$1 shift for i in $@; do [ "$what" = "$i" ] && return 0 done return 1 } while true; do read x check $x alpha beta gamma && break done echo $x
while true; do read x check $x alpha beta gamma && break doneJe-li splněna podmínka true, provede se cyklus. Protože následně volám funkci, která vrací true, nebo false, cyklus bud probehne, nebo ne. Volám funkci check a $x, kterou zadal uživatel odesílám jako první poziční parametr. alpha beta gamma odesílám jako další poziční parametry. Takže takhle může přece odeslat přímo to pole a zpracuje se to stejně???
check $x ${pole[*]}funkce check() definuju promenou what=$1, což znamená, že ji přiřadím první poziční prametr, tedy naše $x, který zadal uživatel. shift zajistí posun poz. par. a následně v cyklu for přiřadím prom. i všechny poziční parametry pomocí $@.
[ "what" = "i" ] && return 0jestli se what = i, tedy jestli naše zadané $x se najde ve výpisu poz. par. ($@), pak funkce vrátí nepravdu a protože podmínka cyklu while nebyla splněna, cyklus neproběhne a script pokračuje dalším příkazem. Zde mám nejasnost s shift. Neměl by být umístěn později? Když posunu poz. param., tak $1 zmizí a na její místo se posune $2. To by přece znamenalo, že už potom nebude figurovat v $@ a tedy se nesplní podmínka [ "what" = "i" ] No ono to funguje, takže tohle nechápu. Mě připadá logické umístit shift na konec funkce.
check
očekává jako 1. parametr to zadané x (jehlu) a na všech dalších pozicích seznam povolených hodnot (kupku sena). Když si do what
přiřadím $1
a provedu shift
, v seznamu parametrů mi zbudou jen ty povolené hodnoty. Pokud je při provádění cyklu splněna podmínka [ "$what" = "$i" ]
, znamená to, že jehla se v kupce sena našla a funkce tím pádem vrátí pravdu (nulová návratová hodnota znamená úspěch). Pokud cyklus proběhne do konce a jehla se nenajde, funkce vrátí 1, což značí neúspěch. check
bych nazval funkcí s negativním očekáváním.
Cyklus while true
sám o sobě nikdy neskončí – true
bude pravda až do konce světa check $x alpha beta gamma && break
znamená, že v případě úspěchu funkce check()
se nekonečný cyklus přeruší a program pokračuje dál. break
je jedna z možností, jak přerušit nekonečný cyklus. Jestli z nějakého jazyka znáš cyklus s logikou do – while
, tak tohle je obezlička pro jazyky, které mají jen while – do
:
while (true) { delej_neco(); if (!podminka) { break; } }Volání pomocí
check $x ${pole[*]}
je samozřejmě v pořádku.
${pole[@]}
místo ${pole[*]}
popř. $@
místo $*
kde to jen jde, poměrně často se vyskytne podmínka že hodnoty v poli mohou obsahovat mezery.
A="ls -a"
$A
spustí ls s parametrem -a. V tomhle případě je jedno, co je tam za proměnnou, důležité je, že její výskyt není v uvozovkách. Když to dáme do uvozovek, žádná expanze na pole se neprovede:
A="ls -a"
"$A"
zahlásí chybu, že program "ls -a" neexistuje. Je ale výjimka: pokud do uvozovek dáte proměnnou $@ nebo ${xxx[@]}, expanze na pole se provede, ale ne podle IFS (mezery apod.), ale tak, aby byly zachovány původní parametry/prvky pole. Příklad (spusťte a sledujte chybové hlášky):
set ls "adresář neexistuje"
$*
"$*"
$@
"$@"
Závěr: když nechcete expanzi, používejte @ místo * a dávejte to do uvozovek.
in_array() { local i needle=$1 shift 1 for i in "$@"; do [[ "$i" == "$needle" ]] && return 0 done return 1 } pole[0]=foo pole[1]=bar pole[2]="dve slova" read slovo in_array $slovo "${pole[@]}" && echo ok
in_array() { local i needle=$1 shift 1 # array() undefined [ -z "$1" ] && return 1 for i in $@ do [ "$i" == "$needle" ] && return 0 done return 1 } pole[0]=foo pole[1]=bar pole[1]="dve slova" read slovo if in_array $slovo ${pole[@]}; then echo ok else echo ko fi
# array() undefined
[ -z "$1" ] && return 1
Tohle je hodně divné. Proč by se v poli, které začíná prázdným řetězcem, nemělo dát nic najít?
Tiskni
Sdílej: