Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Román z roku 1922 na téma nebezpečí zneužití vědy
Obsah knihy:
Hlavním hrdinou je chemik Ing. Prokop…
Po probrání z horečky si Prokop uvědomí, že ve svém blouznění Tomešovi vyzradil informace o Krakatitu, a tak se vydává po jeho stopách, aby jej zastavil. Cestuje na venkov za Tomešovým otcem, lékařem, v jehož péči, tedy spíše v péči doktorovy dcery Anči, musí zůstat kvůli novému záchvatu nemoci. Zapomíná na své poslání, ale není mu dopřáno klidného zotavování, Krakatit se opět připomíná a rozjíždí se spleť intrik za účelem získání výrobního postupu.
Prokop se dostane do tajné laboratoře, která se zabývá výrobou výbušnin. Zde je konfrontován s řadou postav a prožívá bouřlivý milostný vztah s Princeznou.
Můj názor na knihu:
Bla bla bla bla…
Řešení dotazu:
když jsem uviděl děs a hrůzu, kterou vyplodil z Writeru, šel na mne infarktChápu a soucítím, vidím, co tvoří spolužáci ve Wordu. Kolik mu je? Nebude spíš jednodušší naučit ho používat Writer? Vyrobit mu šablonu a zaškolit ho, případně mu skrýt Tlačítka zkázy a nechat jenom menu s výběrem stylů.
\begin{LARGE} \textbf{Nazev dila} \end{LARGE}\\
\textbf{Autor} \vspace{2mm}\\
\textbf{Obsah knihy} \\
skutecny popis knihy \\
\textbf{Muj nazor na knihu} \\
doopravdicky muj nazor na knihu.
Já bych si udělal třídu v LaTeXu. Například do souboru denik-cs.cls
vložím následující kód:
\ProvidesClass{denik-cs} % Velikost papiru a standardni velikost pisma \LoadClass[10pt,a5paper]{article} \usepackage[utf8]{inputenc} \usepackage[czech]{babel} % Nastaveni okraju stranky \usepackage[top=2cm,bottom=2cm,left=2cm,right=2cm]{geometry} \def\kniha#1{\section*{#1}} \def\autor#1{\par\removelastskip\vskip\smallskipamount\noindent \textit{#1}\par \nobreak\vskip\medskipamount\@afterheading} \def\mininadpis#1{\par\removelastskip\vskip\medskipamount\noindent \textbf{#1}\par \nobreak\@afterheading} \def\obsah{\mininadpis{Obsah knihy}} \def\hodnoceni{\mininadpis{Můj názor}}
a deník pak píši píši takto (třeba do souboru denik.tex
):
\documentclass{denik-cs} \begin{document} \kniha{Krakatit} \autor{Karel Čapek} Román z roku 1922 na téma nebezpečí zneužití vědy. \obsah Hlavním hrdinou je chemik Ing. Prokop\dots Po probrání z horečky si Prokop uvědomí, že ve svém blouznění Tomešovi vyzradil informace o Krakatitu, a tak se vydává po jeho stopách, aby jej zastavil. Cestuje na venkov za Tomešovým otcem, lékařem, v jehož péči, tedy spíše v péči doktorovy dcery Anči, musí zůstat kvůli novému záchvatu nemoci. Zapomíná na své poslání, ale není mu dopřáno klidného zotavování, Krakatit se opět připomíná a rozjíždí se spleť intrik za účelem získání výrobního postupu. Prokop se dostane do tajné laboratoře, která se zabývá výrobou výbušnin. Zde je konfrontován s řadou postav a prožívá bouřlivý milostný vztah s Princeznou. \hodnoceni Bla bla bla bla\dots \end{document}
Dá se to ještě nějak využít v rámci LyXu, aby mohl mladej psát bez psaní příkazů?
Já s LyXem nemám žádné zkušenosti, ale myslím, že by mělo stačit vytvořit vlastní layout. Možná Vám pomůže Customizing LyX: Create an NIH Grant Proposal Template.
Máte pravdu. Jen jestli snaha o vytvoření LaTeXové šablony není spíše kontraproduktivní: syn bude vkládat text do předem vytvořených sekcí, ale nebude chápat jejich smysl. Vím, co píšu. Také jsem se LaTeX (a Beamer) učil.
Výstup bude sice typograficky na výši, ale to kantor češtinář na 99 % stejně neocení. Jsem z branže, učím IT na SŠ a s "prasením" dokumentů (Word, Writer) studenty mám své zkušenosti .
syn bude vkládat text do předem vytvořených sekcí, ale nebude chápat jejich smyslV tomto případě to vůbec nevadí. Smyslem je, aby myslel na to, co píše, a ne na formu.
Výstup bude sice typograficky na výši, ale to kantor češtinář na 99 % stejně neocení.Možná ocení. Jejich učitelka je hlavním pachatelem školního magazínu, tvořeného samozřejmě na počítači.
Tiskni
Sdílej: