Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Řešení dotazu:
Mně se osvědčilo psát to ručně. Zrovna NetBeans jsou za svůj GUI editor dost chválené, ale já jsem mu pro jeho mouchy nikdy nepřišel úplně na chuť, takže když už jsem ho používal, tak hlavně na prototypování. Tzn. pomocí GUI editoru jsem vytvořil hrubý odlitek formuláře, pak jsem smazal soubor .form a formulář jsem začistil ruční úpravou zdrojáku.
Právě kvůli nedokonalosti GUI editorů pro Javu je dobré znát příslušné API (Swing, GWT), protože pak je snadné udělat opravy/doladění.
Z toho vašeho popisu mi není úplně jasné, v čem je přesně problém, takže se k tomu nebudu více vyjadřovat.
IntelijIdeu si mnohi ludia chvalili, ja som s nou nezacal prave preto, lebo ma (pre mna) nejasnu licenciu na rozdiel od Eclipse/Netbeans/vim.Co je na Apache licenci (pokud mluvíme o community edition) nejasného?
OT: Hmm, David Watzke sa opyta, nasledne si odpovie a este si aj podakuje...Odpověděl mu cronin.
OT: Hmm, David Watzke sa opyta, nasledne si odpovie a este si aj podakuje...Jako Chuck Norris
po chvíli jsem se naštval, tak jsem to zavřel otevřel si to bokem, upravil to a pak zas zpátky v NetBeans a někdy to i fungovalo.... což je přesně ten moment kdy člověk který chce pracovat v klidu začne hledat jiné alternativy.
Tiskni
Sdílej: