Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Řešení dotazu:
setpgid(0,getppid())
a parent zavolá setpgid(0,0)
- tak by malo stačiť zavolať waitpid(0,&status,0)
.
Daj vedieť, či to zafunguje.
fork()
vyleze PID potomka. Takže by mělo stačit si ty PID někde poznačit a pak volat normálně wait(pid)
na každý ten PID. Tím se zajistí, že se bude pokračovat, až všchni potomci vychcípou.
A priori to problém není, protože stejně nechcete pokračovat dál, dokud neskončí všichni, a zpoždění dané tím, že pak ještě několikrát zavoláte waitpid()
na potomky, kteří už dávno skončili, je zanedbatelné. Na druhou stranu, při téhle metodě vám v systému mohou poměrně dlouho (v závislosti na tom, s jakými odstupy potomci končí) viset zombie, což nepatří k dobrým mravům.
Osobně bych to řešil spíš tak, že budu v cyklu volat waitpid(-1, …)
, dokud neskončí všichni potomci. Pokud chcete být opatrný, můžete si potomky "odškrtávat" (udržovat příznak, kdo už skončil), jinak stačí evidovat počet dosud běžících (a čekat, až klesne na nulu).
V každém případě je ale potřeba dávat pozor na to, že to, že návratová hodnota waitpid()
je PID potomka, ještě automaticky neznamená, že potomek opravdu skončil (je potřeba kontrolovat status).
a zpoždění dané tím, že pak ještě několikrát zavoláte waitpid() na potomky, kteří už dávno skončili, je zanedbatelné.A nemůže se stát, že by některý z mých procesů skončil a mezitím se v systému objevil jiný (cizí) se stejným číslem a já pak čekal na něj, což nechci?
All of these system calls are used to wait for state changes in a child of the calling process
for(j = 0; j < 5; j++)
{
waitpid(-1, NULL, 0);
}
Hlavní proces bude čekat, než se ukončí 5 procesů a pak si povalí dál.
Vypadá, že to funguje. Co si o tom myslíte?
while(wait() > 0) { /* no-op */ ; }
Tiskni
Sdílej: