Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ahoj, předmět mojí otázky se nedá moc dobře sesunout do jedné věty, natož slova, takže to bude trošku zdlouhavější.
Vytvořil jsem jakousi sadu nástrojů, která pomáhá s vývojem a ovládáním různých cokoliv, které v sobě mají mikrokontrolér - příklad: barevný senzor napojený na mikrokontrolér, který po sériové lince posílá vyčtenou barvu do PC. V PC to potřebuju něják zobrazit - to přesně dělá moje aplikace. Dělá to stylem widgetů na ploše, viz obrázek
Kromě barvy dokáže zobrazovat čísla, progress bar a hromadu dalších věcí. Lze i napsat vlastní script v pythonu nebo QtScriptu, který bude data parsovat a předávat je dalšim wigetům. Příklad složitějšího rozložení - data z magnetického enkodéru.
Tenhle nástroj je vyvíjen jakožto pomůcka pro asi 20 lidí, kteří se dohromady znají a staví roboty na různé amatérské soutěže (Eurobot, tento rok třeba Robotický den v Praze), především proto, že to prostě chybělo - nic podobného jsem nenašel.
Chtěl bych proto vědět, jestli je o tento nástroj zájem i jaksi z venku, nebo jestli už něco takového existuje a dělám to zbytečně. Znáte nějáký podobný nástroj? Používáte ho? Chtěli byste třeba používát moji aplikaci, až bude dospělejší?
webvelice pěkné ! určitě vyzkouším ..používám jen terminál a občas se pak ztratím i ve vlastním protokolu
bohužel nešlo mi to v Archu zkompilovat. Pravděpodobně nevyřešené závislosti a pak jsem na to nějak už neměl čas. Ještě s tím zkusím něco vymyslet..
connection/usbshupitoconn.h:9:23: fatal error: libusby.hpp: Adresář nebo soubor neexistuje
git submodule init git submodule update
./autogen.sh
.
díky moc jsem nepokročil asi nevidí qextserial knihovnu..
serialport.cpp:(.text+0xb18): undefined reference to `QextSerialPort::QextSerialPort(QString const&, QextSerialPort::QueryMode, QObject*)'
serialport.cpp:(.text+0xb5d): undefined reference to `QextSerialPort::setBaudRate(int)'
make distclean qmake CONFIG+=release makejestli to nevyhodí nějákou chybu, v dep/qextserialport/lib by měl být libqextserialport.a. Hm, teď koukám že na webu není správnej qmake - má to být celé takhle (hlavně to CONFIG+=release):
make distclean qmake Lorris.pro CONFIG+=release make sudo make install
díky. bohužel mi to nepomohlo. *.a knihovna tam je. Stejnou chybu mi to hlásí když ten projekt otevřu v qtcreatoru a snažím se jej zbuildnout
return 4;
LIBS += "$$PWD/../dep/qextserialport/lib/" ... LIBS += -ludev -lSDL -lqextserialportpoužiť len
LIBS += -ludev -lSDL "$$PWD/../dep/qextserialport/lib/libqextserialport.a"
díky už to šlape.. jak odzkouším v praxi tak dám vědět.
Mně to třeba zkompilovat nejde
make[3]: Entering directory `/home/pepe/pracovni/Lorris/Lorris/dep/pythonqt/src'
g++ -c -m64 -pipe -O2 -fPIC -D_REENTRANT -Wall -W -DQT_WEBKIT -DPYTHONQT_EXPORTS -DQT_NO_DEBUG -DQT_GUI_LIB -DQT_CORE_LIB -DQT_SHARED -I/usr/share/qt4/mkspecs/linux-g++-64 -I. -I/usr/include/qt4/QtCore -I/usr/include/qt4/QtGui -I/usr/include/qt4 -I../../python2.7/linux/ -I. -o PythonQtStdDecorators.o PythonQtStdDecorators.cpp
In file included from PythonQtStdDecorators.cpp:44:0:
PythonQtStdDecorators.h:46:20: fatal error: Python.h: Adresář nebo soubor neexistuje
compilation terminated.
make[3]: *** [PythonQtStdDecorators.o] Error 1
make[3]: Leaving directory `/home/pepe/pracovni/Lorris/Lorris/dep/pythonqt/src'
make[2]: *** [sub-src-make_default-ordered] Error 2
make[2]: Leaving directory `/home/pepe/pracovni/Lorris/Lorris/dep/pythonqt'
make[1]: *** [sub-pythonqt-make_default-ordered] Error 2
make[1]: Leaving directory `/home/pepe/pracovni/Lorris/Lorris/dep'
make: *** [sub-dep-make_default-ordered] Error 2
pepe@PC-Pepe-HP:~/pracovni/Lorris/Lorris$
asi něco nemám nainstalované. UB12.04 64bit
Jinak je to určitě skvělá věcička , pokud bude i článek jak si něco postavit a vyůžít to tak budu rád ...
Aha, to sou dvě odlišné osoby, omlouvám se:
@Pepe_: buďto v config.pri vypni podporu pythonu nebo nainstaluj balíček python2.7-devsamozřejmě python2.7-dev mam nainstalovaný , tím to není.
git pull origin master git submodule update cd src make clean ; makeŠkoda že to nedělá git sám. Chtělo by to nějáký script, který zkontroluje jestli jsou stáhnuté všechny potřebné balíčky a provede ten submodule update. Ten autogen.sh je spíš pro autotools a hádám, že nic takového bez závislosti na nějákém build systému neexistuje, zkusím něco napsat.
return 4;
Tiskni
Sdílej: