Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Jméno Lorris skrývá sadu nástrojů, která pomáhá pří vývoji a provozování zařízení, které něco posílají nebo příjmají z počítače, hlavně robotů a ostatního všelijakého *něco*, v čem je mikrokontrolér.
V současnosti obsahuje tyto nástroje:Tyto moduly se otevírají v záložkách, podobně jako stránky ve webovém prohlížeči. Je možné mít otevřeno několik stejných modulů anebo mít více modulů připojeno k jednomu zařízení. K zařízení se můžete připojit buďto pomocí sériového portu nebo TCP.
Samotná aplikace je napsaná v C++ s pomocí Qt Frameworku. Je vydaná pod GNU GPLv3 a používá několik oss knihoven. Předkompilované binárky jsou jen pro Windows, na Linux si to musíte zkompilovat sami, pod OS X to moc dobře nefunguje a jiné OS nemám otestované. K dispozici je český překlad.
Zatím jediný developer jsem já a avakar má pár pull requestů - to on vytvořil programátor Shupito, takže pracuje hlavně na jeho podpoře. Jsem začínající & mladý programátor (střední škola) a aplikace je na začátku vývoje. Z toho plynou dvě věci - to, že některé postupy, algoritmy, návrhy UI a podobně asi nebudou tak jak by měli být (protože nevím, že je to správně jinak), a také že není takový problém něco změnit a udělat to jinak, správně. Zpětná vazba je vítaná!
Analyzér parsuje data, která mu přijdou, a dále je zobrazuje v grafických widgetech. Očekává, že data budou přicházet v packetech, ideálně s hlavičkou - textový protokol se půjde zobrazovat obtížně (ale není to nemožné, o tom více později).

Data zobrazená ve widgetech
Řekněme, že mám onen barevný senzor a chci zobrazit barvu, kterou mi posílá. Když si otevřu novou záložku s analyzérem a nastavím detaily připojení, zeptá se mě následující dialog, co že to chci udělat:
Data uložená z dřívějška nemám a binární soubor také importovat nechci, takže nezbývá než zvolit "pokračovat".
Následuje dialog, ve kterém zvolím strukturu příchozích packetů. V horní části je vidět náhled příchozích dat, naparsovaných podle toho co jsem zrovna nastavil.
Mám protokol, který má 4 byty dlouhou hlavičku, start byte je 0xFF a za hlavičkou následují 3 byty s RGB hodnotami z barevného senzoru. Data v hexu tedy vypadají asi takhle:
... 0xFF 0x01 0x04 0x01 0x05 0x00 0x00 0xFF 0x01 0x04 0x01 0x80 0x05 0x42 0xFF 0x01 0x04 0x01 0x00 0xFE 0x22 ...
Když tuto strukturu nastavím v dialogu, vypadá takto:
Po potvrzení dialogu se už dostávám do hlavní části analyzéru. Nahoře jsou vidět příchozí data, ke která můžu filtrovat podle zařízení a příkazu (modrá znamínka plus). Hned pod nimi je slider, který obstarává pohyb v přijatých packetech. Napravo je seznam dostupných widgetů a konečně uprostřed je plocha, na které se widgety vytahají.
Chci zobrazovat barvu, že? Nezbývá než si na plochu vytáhnout widget "barva" a přiřadit k němu první byte barvy - opět ho z horního baru vytáhnu (drag & drop) a tentokrát ho umístím na widget. To je vše, widget by nyní měl ukazovat barvu.
Když potřebujete například k číslu nebo sloupcovému baru přiřadit více než jeden byte (například 32bit číslo), tak je potřeba na něj přetáhnout jen první byte čísla, a v menu pod pravým klikem nastavit příslušný datový typ. Toto bohužel není příliš intuitivní ani jednoduché, uvažuju nad něčím jako je vybírání bytů pomocí ctrl+klik. Máte nějaký nápad ohledně tohoto?
Zdá se vám, že plocha je docela malá? Ve skutečnosti má 2^32 pixelů v obou směrech, ale protože to je docela problém na běžných monitorech zobrazit, dá se plocha posouvat - klikněte a držte levým tlačítkem myši na plochu mimo widgety a můžete ji libovolně posouvat. Když při posouvání widgetu stisknete ctrl, zkopírujete ho.
Plocha má v sobě síť, podle které se widgety zarovnávají. Pravým kliknutím na plochu ji můžete vypnout, zobrazit anebo nastavit její rozteč.
Každý widget se dá přesouvat a zmenšovat a každý má pod pravým klikem menu. Všechny lze uzamknout a změnit jim jméno, další možnosti se liší podle typu. Dvojklik na titulek vyvolá nějakou akci, typickou pro ten který druh widgetu, nejčastěji změnu titulku.
Myslím, že k těmto widgetům není co říct - snad jen opět upozornění - pokud mají vstupní data pro widget více než jeden byte, je třeba na widget přetáhnout pouze ten první a v menu nastavit příslušný datový typ.
Navigace v grafu:
Dvojklikem na osu lze přidat značku (svislou/vodorovnou čáru) na určitou hodnotu, pravým klikem je odstraníte.
Za pozornost stojí položka v menu "velikost vzorku" - udává počet bodů, které má graf v sobě naráz načtené. Propojení grafu s úložištěm dat z packetů není zrovna ideální, a tak se může stát, že to asi okolo 20 tisíc bodů přestane původní možnost ("podle osy X") stíhat. Můžete zkusit "zobrazit všechna data" nebo nějákou jinou.
Toto je asi nejsilnější widget. Umožňuje parsovat data scriptem, který napíšete v QtScriptu (něco jako JavaScript) nebo Pythonu, a potom je zobrazovat v ostatních widgetech. Lze také odesílat data do zařízení a můžete přistupovat k joysticku, takže se dá udělat např. ovládání robota. Bohužel, to co chybí je pořádná dokumentace. Zatím jsou k dispozici příklady pro některé widgety/situace a tato práce(od strany 31). Pokusím se na toto co nejdřív zaměřit.
Script widget, ve kterém je předdefinovaný script, který funguje jako terminál.
Tyto widgety jsou určené pro ovládání scriptu. Vytáhnete si je na plochu, a objekty widgetů jsou dostupné pod jejich titulkem - tj. když vytáhnu ven tlačítko a nepřejmenuji ho, bude ve scriptu jako objekt "Tlacitko". Pro slider a plátno jsou příklady, tlačítko má pouze jeden event:
function Tlacitko_clicked() {
terminal.appendText("zmacknuto\n");
}
Tento widget se bude líbit hlavně těm, kteří znají Qt. Umožňuje vytvořit jakýkoliv Qt widget a zpracovávat z něj data. Opět je ve scriptu příklad.
Všechno v analyzéru lze uložit do souboru - strukturu packetu, přijatá data a widgety i s jejich nastavením. Tento soubor můžete později otevřít a pokračovat v zaznamenávání dat. Přijatá data můžete také exportovat do binárního souboru (Menu->Data->export...)
Vlevo je sloupec "přehrávání" - umožňuje "přehrávat" packety postupně, jak byly přijaté. Můžete přehrávat pozpátku, přehrát pouze určitý úsek nebo přehrávat ve smyčce
Tiskni
Sdílej:
Víc je toho vidět ve videoturorialu.
return 4;