Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Pořídil jsem si hodinky LG G Watch R, na kterých běží Android Wear a rozhodl jsem si pro ně udělat jednoduchou aplikaci, která mi řekne, kdy mi jede nejbližší tramvaj. K tomu musím někde získat data, a tak jsem prozkoumal, jak funguje Pubtran a IDOS API.
První generace chytrých hodinek s Androidem je na první pohled k ničemu - je to drahé, vydrží to možná dva dny, nic zas tak úžasného to neumí (navíc v českých končinách) a u téhle platformy se už Google ani netváří že je otevřená - i na pouhou komunikaci s telefonem se používá proprietární API. Přes to všechno koupě nelituju - mít všechny notifikace z telefonu přístupné hned na zápěstí je silně návykové, několik málo užitečných aplikací pro Wear přeci jen existuje a užiju si spoustu zábavy vývojem aplikací & hackováním. Tenhle model je navíc z Android Wear modelů vzhledově asi nejblíže normálním hodinkám a osobně se mi líbí. No a když takhle mluvíte k hodinkám a oni dělají to, co říkáte, přeci jen člověka občas přepadne zvláštní pocit, že budoucnost je tady. Na hodinkách je i budík, a osobně je mi mnohem příjemnější probuzení kvůli vibrování hodinek na zápěstí než za neustálého vyřvávání telefonu.
Pokud vás o téhle platformě něco zajímá, klidně se zeptejte v komentářích.
Činnost, kterou na telefonu často opakuji je vyhledávání nejbližšího spoje mezi určitou skupinou zastávek, kde se často vyskytuji, například ze školy domů nebo naopak z domu do práce. To by se dalo velmi pěkně přenést na hodinky. Původně jsem to logicky chtěl přidat do aplikace Pubtran a mělo to dělat tohle:
Pubtran bohužel není open-source. Včera jsem zkusil napsat tvůrci této aplikace, ale ještě neodpověděl a vzhledem k tomu, že Pubtran je základem oficiální IDOS aplikace za kterou asi dostal zaplaceno, není příliš pravděpodobné, že by Pubtran uvolnil jako open-source.
Ok, takže to bude standalone aplikace. Odkud dostat data? Jako očividné řešení se jeví znásilnění Pubtranu & IDOS API, které používá, a přesně to jsem udělal. Jedná se o příšerně obsáhlé SOAP API bežící na nějaké dotNet věci na adrese http://ttws.timetable.cz/. Je ale uzavřené a je potřeba se k němu přihlásit. Zde pokládám otázku do diskuze: Je toto API součástí veřejně volně dostupných dat zajištěných státem? Má někdo ponětí, jestli je vůbec možné k němu jako třetí strana dostat přístup?
Update: API Idosu je uzavřené, provozuje ho Chaps a prý si ho docela dost brání a přidělit přístup aplikaci, která ukazuje, kdy jede tramvaj, nedejbože zadarmo, se jim pravděpodobně líbit nebude. Na Lupě je rozhovor s jednatelem Chapsu, tudy cesta očividně nevede. Prý ale uvolňují data na požádání ve "strojově zpracovatelném" formátu xls a některé dopravní podniky samotné dělají to stejné. Třeba půjde využít toho, pak by to ani nepotřebovalo internet.
Člověk se skoro diví jaký jsou ty jízdní řády biznis.
V mezičase není nic jednoduššího, než prostě dělat, že jsem Pubtran nebo oficiální IDOS aplikace. Bohužel to ale znamená, že svoji aplikaci nemohu vydat na Play Store, v případě, že se za přístup k tomu API platí, mohlo by to být problematické.
Po kratším boji s generováním validního SOAP požadavku se mi povedlo dostat z API to, co potřebuji a vytvořit aplikaci, kterou jsem si představoval. Momentálně se mi nechce dělat se zadáváním oblíbených spojení na telefonu (navíc proč, když to na Play Store stejně nemůže), takže jsou prozatím napevno nastavené v kódu ty moje.
Ještě jednou připomínám otázku o API - bylo by super, kdybych to mohl i vydat a dostat tak na Wear i nějaké užitečnější aplikace.
Tiskni
Sdílej:
ještě neodpovědělnapraveno
Momentálně se mi nechce dělat se zadáváním oblíbených spojení na telefonu (navíc proč, když to na Play Store stejně nemůže)Není tu jenom Play Store, co to třeba hodit na svobodný F-Droid?
return 4;
+1 F-droid je perfektní a kdo nemá Play (bude nás určitě víc) vybírá hlavně tam.
return 4;
return 4;