Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Lorris je vytvořený původně jako práce v soutěži SOČ (Středoškolská odborná činnost, viz konec článku). Na takové soutěži je potřeba předvést svoji práci pokud možno co nejjednodušeji (porota je obvykle složená z lidí, kteří zrovna to co vy nedělají), ale při tom tak, aby zaujala.
A právě tady nastává problém - Lorris má obrovskou spoustu možných využití. Vždyť na třeba jen nepřesné popsání toho, co to vlastně je, je potřeba minimálně věta či dvě. Chce to něco, co toho ukáže pokud možno nejvíc z toho, co Lorris umí. Něco, co bude jednoduché, ale efektní - nějákou "killer app".
Jde tady hlavně o předvedení analyzéru, protože na ostatních modulech asi nic moc ukázat nejde
Tohle se vozí víceméně na tom že kvadrokoptéra je snad pro všechny zajímavá. V Lorris by bylo ovládání kvadrokoptéry, video z ní, nějaké to info jako rychlost, přetížení...
Několik malých robotů závodících na dráze s černou čárou na bílem podkladě. Lorris by byl použit na ladění těchto robotů, zobrazovaní pořadí a pozic robotů.
No, a to je ode mě všechno. Jak vidíte, moc mi to nejde - proto se zkouším zeptat vás, jestli nemáte nějaký skvělý nápad, nebo třeba jen jak hodnotíte mé dva nápady. Předem díky :)
Studenti si vyberou téma z oborů od chemie, přes didaktiku az po informatiku, vypracují práci (úroveň asi jako bakalářka? Spíše méně) a pokud mají, tak i fyzickou tu věc (program, CNC, nějakou elektroniku). Potom mezi sebou soutěží, nejlepší se pak dostávají na mezinárodní soutěže, tj ISEF, EU Contest,...
Tiskni
Sdílej:
Pokud tam dáš kvadrokoptéru nebo závodící roboty, tak bude porota čučet na to, jak to závodí a lítá a na program jim už nezbude pozornost. Spíš tam hoď něco jednoduchého, případně něco tak běžného, že to nepřebije ten tvůj program (třeba tam připoj nějaké čidlo teploty nebo akcelerometr).
Jo, to je u té kvadrokoptéry problém.
Předváděl jsem právě barevný senzor, magnetický enkodér a ovládání robota joystickem (s tím že v Lorris je pak nastavení max rychlosti a podobně). Všechno je to takové..."tady je deska s něčím, tady otáčím kolečkem/pohnu se senzorem a tamhle to ukazuje o kolik sem otočil/změní se barva". Takové...nevím, myslím že by se z toho dalo vytřískat víc
Tak mě napadá, že ten akcelerometr by nemusel být úplně marný nápad. Když seženeš nějaký, co se ovládá přes SCI/UART nebo případně jiný sériový protokol, tak jim můžeš pěkně ukázat, jak to krásně měří náklon (pokud bude ten akcelerometr víceosý, tak tím lépe). Nebo ten akcelerometr můžeš přidělat na nějaký motorek a nechat si kreslit sinusovku, jak se to bude točit. Potom můžeš ukázat jak nastavuješ různé vlastnosti toho akcelerometru (citlivost, offset/correction, whatever). Nebo zkus magnetometr, to je ještě možná vděčnější součástka - tam můžeš předvést, jak se vyrovnáš třeba s tzv. hard iron efektem (teda pokud v Lorrisovi můžeš ty hodnoty před zobrazením ve widgetu prohnat nějakým skriptem).
Právě ten akcelerometr se hodí na něco pověsit, než ho jen držet v ruce -> kvadrokoptéra. Ale máte pravdu že by více čučeli na ni :/
A ano, data jdou prohnat buďto QtScriptem (něco jako javascript) nebo pythonem, takže prostor pro tohle tam je.
return 4;
Třeba zkus sehnat nějakou starou myš pro sériový port - myslím, že s tou by se taky dalo docela vyhrát....třeba ode mne
return 4;