Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
mám aplikaci, která odesílá data na server. Potřeboval bych do ní implementovat mechanismus, který by mi automaticky identifikoval tento stroj. Původně jsem používal seriové číslo disku, ale to je momentálně nevyhovující.
Ideální by pro můj účel bylo získání seriového čísla procesoru. Chtěl jsem vyžít cat /proc/cpuinfo
, to ovšem ne vždy v položce "serial" vrátí hodnotu.
Co by jste mi navrhovali?
Řešení dotazu:
/var/lib/dbus/machine-id
- ostatně i proto jsem odkazoval na manuálovou stránku.
$ cat /etc/machine-id cat: /etc/machine-id: Adresář nebo soubor neexistuje
/sys/devices/virtual/dmi/id/
jediné použitelné, co nedá triviální odpovědi je chassis_asset_tag
a product_uuid
. Distribuce openSUSE 12.2 x64.
N/A N/AJe to dostatečně unikátní?
MB-1234567890
Prečo nie je možné ako identifikátor použiť MAC adresu tohto rozhrania, ktorá je priradená už od výroby a mala by byť globálne unikátna?A na základě této skvělé úvahy pak, když se změní hadrware, neustále přepisujeme MAC adresy počítačů, kde jsou nainstalované takové programy. Analogicky je snažší změnit MAC adresu než měnit tu registrovanou u internet providera. MAC adresa nic neznamená.
Klonovanie MAC adries medzi fyzickými počítačmi som v praxi ešte nevidel,Máš prostě štěstí, žes zatím nepotkal nic vázaného na MAC adresu. Já jsem toho pro změnu potkal dost.
to je prasáreňAno. A myslet si to, je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. P.S.: Velmi zajímavý post, který ukazuje, že MAC adresy může být taky zapotřebí volit semi-náhodně a často měnit: http://article.gmane.org/gmane.linux.debian.freedombox.user/4419.
Tiskni
Sdílej: