Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Americký výrobce čipů Intel plánuje propustit více než 20 procent zaměstnanců. Cílem tohoto kroku je zjednodušit organizační strukturu ve firmě, která se potýká s problémy.
Byla vydána OpenMandriva Lx 6.0 s kódovým názvem Vanadium. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
CSIRT.CZ, český národní CERT provozovaný na základě veřejnoprávní správní smlouvy společností CZ.NIC, shrnuje patnáct let svého fungování pod tímto sdružením: CSIRT.CZ – 15 let ve sdružení CZ.NIC.
Ahoj,
rad bych se zeptal na Vas nazor. Potrebuji udelat nastavovaci utilitku, ktera bude komunikovat zrejme pres seriovy port (USB-serial). Melo by to mit jen jednoduche gui pro nastaveni par parametru a nasledny prenos pres seriak. Chtel bych, aby to bezelo na windows, ale i linuxu a OSx. Dosud jsem experimentoval jen na WIN s jejich visual studiem, chodi to dobre, ale neni to multiplatformni.
Poradite? Myslim, ze by to melo jit v JAVE, ale javu jsem nikdy nedelal a prijde mi slozita, navic mi hodne programu v JAVE na win nebezi moc stabilne - padaji / mrznou.
Existuje lepsi alternativa? Musi to zvladat podporu serioveho portu.
P.
Řešení dotazu:
Super, diky za tipy, ani jsem netusil, ze se da python rozjet s gui i na win. Chtel bych, aby to bylo uzivatelsky privetive, cili idealne, kdyby se to dalo zkompilovat jako binarka. Na linuxu si s tim lidi poradi, ale WIN pouzivaji lamy a ty nemuzu nutit instalovat nejake dalsi komponenty, apod.
Vubec jsem netusil, ze se da napsat program v C, ktery pojede na LINUXU i WIN. Da se to zkompilovat jako neden exe? A ano, pro C nejake knihovny ke komunikaci se seriakem jsou, na to uz jsem kdysi koukal. Slo mi spis o to GUI, at nemusim delat jedno ve visual C a dalsi zase pro linux. Ja nikdy v nicem jinem nez Visualu nedelal, takze ty knihovny pro GUI neznam. Proto se ptam, at vim, na co se zamerit a co bude nejlepsi a nejsnadnejsi pro mne se naucit - treba python skoro neznam, ale rad bych se ho naucil a Ccko obcas pouzivam na jednocipech, takze bych se s tim taky popral.
Chtel bych, aby to bylo uzivatelsky privetive, cili idealne, kdyby se to dalo zkompilovat jako binarka.Nějak mi není jasné, jak to souvisí s uživatelskou přívětivostí.
Ze se to nemusi instalovat. Jako akt uzivatelske vstricnosti povazuji i tohle. Protoze pokud mam utilitku, ktera vezme par hodnot a prenese je po seriaku, pak nemam zajem dlouze neco instalovat, chci to spustit a pouzivat. Nejakych par set kilo navic, ktere to bude mit diky pribalenemu balastu mne vubec netizi, protoze jak rikam, bude to miniaplikace s par okynky a prenosem po seriaku.
Zeptam se uplne blbe - kdyz si stahnu visual studio express a uplacam to v dotnet visual basicu, pobezi to bez problemu ve wine? Je nekde nejaky seznam rad, cemu se vyhnout, aby to chodilo dobre na linuxu? Jde o to, ze potrebuju udelat aplikaci pro BFU. Potrebuju ji mit rychle a rad bych proto pouzil VB.net Prusvih je, ze uz mam jen jediny pocitac s WIN - postupne jsem to vytlacil a rad bych ten program taky pouzival - budu muset tedy bud psat multiplatformne (pro mne dost slozite a zdlouhave), nebo pouzit wine.
Mam treba programator jednocipu, ktery ma SW ve win, ale vyrobce deklaruje, ze to bez potizi beha v linuxu s wine. Pritom to taky lita pres USB. Takhle nejak bych si to predstavoval. Nemuset delat 3 programy, ale udelat jeden, ktery pobezi vsude.
A jeste jedna vec - existuje neco jako wine pro OSx? Aby ta aplikace byla pouzitelna na macu? Mac nemam, nechci a nebudu mit, ale je to jako s iphonem, i kdyz je to sra-ka, clovek to nemuze ignorovat a tak musi delat aplikace jak pro android, tak linux. Je to pakarna, ale takovy je zivot...
Panove, diky za tipy. Jsem z toho jeste bezradnejsi, nez predtim, protoze koukam, ze moznosti je hodne... a casu bohuzel malo Kdybych se mel rozhodovat rozumem, asi bych sel cestou QT a Pythonu, nebo Ccka. Prijde mi to nejcistejsi.
Pascal mne zaujal, ale zavrhuju, protoze jsem ho nikdy neumel a nepovazuju ho za perspektivni, abych se ho ucil.
Vzhledem k tomu, ze jsem uz v minulosti ve VB6 neco delal, tak mi nejvice sedi VBnet, protoze se nemusim nic extra noveho ucit a mam od MS zdarma vyvojove prostredi (nevidane, asi uz jim opravdu tece do bot a lidi utikaji).
Co mne od toho zrazuje je nutnost vyvoje na WIN, protoze bych do budoucna rad MS produkty vubec nepouzival, ale zaujalo mne MONO, takze si ho asi vyzkousim. Jak rikam, z casovych duvodu potrebuju neco, s cim nebudu dlouho zapasit (muj obor neni SW pro PC). Kdybych umel dobre python, nebo C, asi bych nevahal. Jeste premyslim, co je lepsi, jestli investovat cas do oprasovani visual basicu, nebo se radeji od piky naucit Python, ktery muzu vyuzit i na serverech, apod.
Uvidime, jak na tom budu s casem (asi mizerne).
P.
OK, tomu rozumim, takze je to neco, jako JAVA? Napisu zdrojak, ktery muze bezet na ruznych platformach. Nebo jako android a jeho dalvik?
Kdybychom se bavili jen o konzolovych programech, pak OK, ale trochu mi to mota to GUI. Protoze v .net si naklikam GUI, napisu program a vyleti mi z toho exe. Je mi jasne, ze ten exe obsahuje jednak ten MSIL a pak behove prostredi - to uz jsem vybadal, ze se to kompiluje defakto za behu. Ale jak s tim GUI? Na linuxu apod. se pouziva GTK / QT, atd. Protoze mi to M$ predklada jako jeden balik, tak si asi neumim ani uvedomit, ze to GUI je defakto oddelena zalezitost a asi s nim jen komunikuju pres api. To bude asi tim, ze zakladni nastaveni GUI apod. provadim pres menu a tak defakto nevidim, ze to funguje stejne, jako u toho QT, apod. Cili to vysledne exe pristupuje pres nejake API ke GUI ve win? Jak je to pak v pripade toho MONO? To pak musi nejak emulovat GUI, ktere pouziva win, ne?
Je to sranda, ale az teprve linux mi ukazal, jak spusta veci OPRAVDU funguje. Do te doby, co jsem pouzival MS jsem to vnimal jako jeden velky kus programu, OS jako jeden velky celek, cernou bednu. Hral jsem si s programovanim pro PC asi pred 10 lety, takze jsem OOP celkem nepolibeny a postupne se probouzim ze spatneho snu, ze vsechno, co jsem se kdysi naucil muzu zapomenout, protoze se dnes vsechno dela tak nejak jinak - mnohem jednoduseji
Tak docela mile prekvapeni. Udelal jsem ve VB.net jednoduchy pokus, formular, par buttonu, status bar, kalendar, atd... jednoduche gui a par funkci k tlacitkum. Je tam i komponenta serial port.
Spustil jsem na KUBUNTU 14.04, kde mam wine a bez reci najelo, funguje, sice vypada trochu jinak, nez ve W7, ale ja na design nehraju, jde o funkci a kompatibilitu. Cili jsem mile prekvapen. Ted jeste vyzkouset souborovy vstup/vystup a seriovy port a pokud to pofrci, bude to fajn. Asi si dam na ty dva programky rocne WIN s visual studiem free do virtualy a bude to
To je sice fajn, ale je otázka, jestli si kvůli tak triviální aplikaci bude chtít uživatel instalovat Wine – to by měla být spíš poslední možnost, když už to nejde napsat jinak nebo portovat (což není případ tvé aplikace).
Rekl bych, ze tu aplikaci budou pouzivat predevsim lide s WIN a pokud uz nekdo s linuxem, pak temer s jistotou pouziva i jine aplikace z win pro jina zarizeni, takze asi wine nainstalovane bude mit, takze tohle mne az tak netrapi.
Padlo tady, ze wine je i pro OSx. Predpokladam, ze kdyz to bezi na linuxu, nemam vyhrano a neni to zarukou toho, ze to pojede na kazdem wine, ze?
Nejlepší bude asi to Qt a C++, ale ani v té Javě nevidím problém.
ale javu jsem nikdy nedelal a prijde mi slozita
Složitá? Vždyť je to jeden z nejjednodušších jazyků.
navic mi hodne programu v JAVE na win nebezi moc stabilne - padaji / mrznou.
Windows jsem už dlouho nepoužíval, ale tohle by se dít nemělo – a když už, tak to bude spíš chyba konkrétní aplikace než Javy.
Mně zase padají aplikace psané v Céčku a Pythonu, ale javovská aplikace mi nespadla ani nepamatuji.
Je pro mne slozita, protoze se absolutne nechytam v jeji syntaxe. Ccko a jeho odvozeniny jsou mi blizsi, protoze jsem kdysi delal dost aplikaci v PHP a dodnes si s PHP obcas hraju - ne, ze bych v nem byl profik, ale umim si leccos upravit. java je pro mne spanelska vesnice
Navic, porad ctu nejake nadavky na javu, navic mi vadi ta instalace behoveho prostredi, nebo se to da taky zkompilovat jako jeden exe? Jinak by to asi byla dobra varianta, jak se vlastne dela GUI na jave? Taky se pouziva QT, nebo ma neco vlastniho? ty javovske programy mi totiz prijdou vzhledove UPLNE JINE.
Rozumim, ale zase mi jde o ten pohled a uzivatelsky komfort uzivatele Cili kdyz to bude jeden exe, nebo binarka, na kterou kliknu, je to ok. Nevim, jestli to java taky umi, protoze vetsina programu co jsem na jave pouzival vyzadovala instalaci JDK/SDK? ted nevim. Coz je dost otravne, kor pro uzivatele WIN, kteri jsou radi, ze poklepou mysi vyberou spravne port.
Python co jsem cetl, umi pomoci py2exe udelat binarku, coz se mi libi. Navic by mi fakt bodl na serveru, takze bych se ho ucil radsi, nez javu
To mne zajima. Pro android jsem delal asi pred rokem v tom jejich studiu. Docela porod Videl jsem nejake kompilatory Ccka apod pro android, ale vsechno docela drahe komercni nastroje. Existuje zpusob, jak to zkompilovat za pomoci opensource SW?
Jinak k te jave, presne to je duvod, proc to zavrhuju, protoze je nesmysl nutit nekoho na WIN instalovat takovy moloch, navic to kazdy den otravuje s aktualizaci, apod. Z toho duvodu mne java nikdy moc nezaujala a to GUI je hruza, to mas pravdu - mam v jave nejakou aplikaci pro obsluhu teplotni regulace a neustale to zadrhava, tuhne, proste nic moc, je s tim trapeni pracovat.
Jinak k te jave, presne to je duvod, proc to zavrhuju, protoze je nesmysl nutit nekoho na WIN instalovat takovy moloch, navic to kazdy den otravuje s aktualizaci, apod.Jenom pro úplnost uvedu na pravou míru tento oblíbený nesmysl: instalace není nutná, stačí jen přibalení a script na spuštění. Docela mi vrtá hlavou, proč se taková tvrzení objevují na linuxovém serveru, když instalátor (s aktualizačním otravátorem) je záležitost windows - na linuxu se prostě rozbalí archív.
Z toho duvodu mne java nikdy moc nezaujala a to GUI je hruza, to mas pravdu - mam v jave nejakou aplikaci pro obsluhu teplotni regulace a neustale to zadrhava, tuhne, proste nic moc, je s tim trapeni pracovat.Klasický problém, napsat dobře funkgující aplikaci ve swingu je velmi netriviální. Rozhodně je to jeden z důvodů proč ji zavrhnout (bez ironie).
Ano JRE lze zkopírovat a je fajn mít v systému 12× JRE z toho 8 stejných - to se vyplatí…, tak to totiž řeší některé firmy které nechtějí řešit problémy s verzí JRE…
Řeší se tady i Win, bo dotaz je na multiplatformní řešení a tedy by to mělo být slušně obsluhovatelné na více platformách, já bych to rubnul v C++, wxWidgets slinkoval staticky na všech platformách a je pokoj…Přibalené JRE je problém, ale přibalené wxWidgets ne? Proč? Mně by vadilo oboje.
Např. jsem tu měl nějakou aplikaci s přibalenou Javou 1.4 nebo snad ještě starší. A přitom s OpenJDK 7 to chodilo taky – asi neměli v IBM kapacity to otestovat (a přitom je to celkem velká firma) a radši přibalili kousek počítačové historie.
Řeší se tady i Win, bo dotaz je na multiplatformní řešení a tedy by to mělo být slušně obsluhovatelné na více platformáchJasně, chápu že se řešit Windows je součást tématu. Já se podivoval nad tím, že lidé šíří fámy o tom, že je nutné JRE/JDK instalovat a tedy řešit otravné problémy s rezidentním aktualizátorem, registry, CC pluginem a podobně. Jasně, přibalení JRE zabírá místo, to je zjevná nevýhoda (ale platí i pro jiné navrhované varianty, jako je třeba python).
já bych to rubnul v C++, wxWidgets slinkoval staticky na všech platformách a je pokoj…To je asi nejlepší řešení.
Je pro mne slozita, protoze se absolutne nechytam v jeji syntaxe. Ccko a jeho odvozeniny jsou mi blizsi
Tohle fakt nějak nechápu – vždyť ta Java je jako C, akorát v ní ještě chybí nějaké záludnosti, takže by měla být jednodušší. Navíc tam jsou snad jen generika (ale opět jednodušší než C++) a anotace, ale ty vlastně u Java SE aplikací nemusíš používat, takže je to celkem jedno.
Navic, porad ctu nejake nadavky na javu
Na tyhle trolly je lepší se vykašlat a udělat si vlastní názor.
navic mi vadi ta instalace behoveho prostredi
Závislosti máš u všeho – Perl, Python, PHP… a dokonce i u toho C/C++, protože tam většinou taky použiješ nějaké knihovny a nevystačíš si se standardní. Když budeš dělat GUI aplikaci, tak máš minimálně závislost na Qt, GTK nebo jiném toolkitu (to u Javy zase neplatí, protože tam můžeš použít Swing, který je přímo součástí JRE).
nebo se to da taky zkompilovat jako jeden exe?
Dá, nástroje na to jsou. Ale je to prasárna, stejně jako přibalit Python, Perl, PHP, Qt, GTK atd. Správný postup je vytvořit balíček, který deklaruje svoje závislosti – např. balíček pro jednu moji aplikaci v Javě má 106 kB. Starat se o závislosti, to je úloha balíčkovacího systému.
Jinak by to asi byla dobra varianta, jak se vlastne dela GUI na jave? Taky se pouziva QT, nebo ma neco vlastniho? ty javovske programy mi totiz prijdou vzhledove UPLNE JINE.
Standardně se GUI v Javě dělá ve Swingu (nebo dříve v AWT), obojí je součástí JRE a nemá to žádné další závislosti. Existují pro to různé Look&Feel (můžeš pomocí nich změnit vzhled i chování aplikací, aniž bys musel zasahovat do aplikace jako takové). Ve Windows a v Mac OSu to umí nativní vzhled. V GNU/Linuxu to umí GTK, záleží, jestli ho používáš a je to pro tebe „nativní vzhled“. Přes Oxygen/GTK téma se to dá nastylovat, že to vypadá skoro jako Qt aplikace (ale výsledek není dokonalý).
BTW: když budeš pouštět windowsí aplikaci přes Wine, tak to bude vypadat ještě hůř.
Pak existuje SWT, ve kterém můžeš dělat javovské aplikace v nativním GTK a to už je ale externí knihovna/závislost, nestačí samotné JRE. Pro Qt je zase Qt Jambi.
Tohle fakt nějak nechápu – vždyť ta Java je jako C, akorát…já to chápu, je to přirozená neochota orientovat se ve spoustě knihoven/tříd, které je dobré znát, jinak to není Java ale jakési lepení pomocí Javy.
Na tyhle trolly je lepší se vykašlat a udělat si vlastní názor.No to bez debat, OT visíš (mi) ten zdroják :)
Závislosti máš u všeho – Perl, Python, PHP… a dokonce i u toho C/C++, …To je pravda, nicméně u malých věcí to není třeba a je možné to často dát do jednoho souboru, je-li to žádoucí. Nakopírovaní nějakého malého interpreta na Win jako třeba PHP, je ve srovnání s požadavky a instalací Javy (a současně natažení nějakého Malware + další zasvinění systému) docela rozdíl, ale zas na druhou stranu, na Win má Javu asi 95% instalací by-default…
No to bez debat, OT visíš (mi) ten zdroják :)
Nechtělo se mi to celé přepisovat, měl jsem jen svůj krátký jednoduchý test, ze kterého vyšla 8 líp než 7. Když bude čas tak ten tvůj .cpp přepíšu do Javy, ale myslím, že tohle zrovna není úloha, kde by mělo smysl srovnání Javy s C++.
To je pravda, nicméně u malých věcí to není třeba a je možné to často dát do jednoho souboru, je-li to žádoucí. Nakopírovaní nějakého malého interpreta na Win jako třeba PHP, je ve srovnání s požadavky a instalací Javy (a současně natažení nějakého Malware + další zasvinění systému) docela rozdíl, ale zas na druhou stranu, na Win má Javu asi 95% instalací by-default…
Windows1 mi přijdou jako tragédie, ať to vezmeš z kteréhokoli konce – proto je taky nepoužívám. Instalace a aktualizace programů naprosto zoufalé, o řešení závislostí radši ani nemluvě. Když je knihovna sdílená a vycházejí aktualizace (třeba u té Javy), tak si uživatel stěžuje „že to pořád otravuje“, a když je to přibalené k aplikaci, tak to sice „neotravuje“ ale zase je pak to děravé jak řešeto. S tím malwarem je to pravda, docela jsem se divil, s kým je Oracle schopný se dát dohromady, ale nejen on, i různé Flashe a spousty dalších k sobě přibalují různé odpadky a zasviňují uživateli počítač. Škoda slov, jsem rád, že tohle řešit nemusím.
[1] spíš by se mělo psát Fail místo Win, to by bylo trefnější
ad. zdroják to není důležité a srovnání je o ničem, bylo to jen takové popíchnutí, taky to umím přepsat do Javy, ale říkal jsem si, že už stačilo.
Windows jsou tragédie v mnoha ohledech, a divím se i spoustě zaměstnavatelů…
Nevím, jak Python + QT, ale co jsem kdysi něco dělal v Python + wxWidgets, tak py2exe udělal binárku, k té bylo potřeba přihodit dll soubory z wxWidgets a dll z MSVC. Ty runtime knihovny VC mají licenční problém, pokud nemáte nějakou z vyšších řad Visual Studia než je Express, tak je nemůžete šířit, můžete ale šířit instalátor vcredist_x86.exe, který tyto knihovny nainstaluje. Takže jsou dvě možnosti:
includefiles = [("msshareddlls/Microsoft.VC90.CRT.manifest", "Microsoft.VC90.CRT.manifest"), ("msshareddlls/msvcm90.dll", "msvcm90.dll"), ("msshareddlls/msvcp90.dll", "msvcp90.dll"), ("msshareddlls/msvcr90.dll", "msvcr90.dll")]
a tím se mi pěkně přibalí do toho výsledného buildu.
Co je na té „binárce“ vlastně tak úžasného? Stejně tam máš závislosti na Qt, GTK, Boost, standardní knihovně atd. Případně bys to mohl linkovat staticky a všechny závislosti mít uvnitř své aplikace, ale to můžeš s Javou/Pythonem/Perlem/PHP/atd. udělat taky – na Windows bys měl třeba jeden .exe, ve kterém by bylo přibalené vše potřebné – ale nepřijde mi to jako čisté řešení.
Co je na té „binárce“ vlastně tak úžasného?+1 Pokud to není statická binárka, popřípadě nemá závislosti jen na nějakém zaručeném ABI, tak není, co řešit.
BTW: pomocí gcj
můžeš přeložit javovský program a udělat z něj nativní binárku.
$ gcj --main=Demo Demo.java $ file a.out a.out: ELF 64-bit LSB executable, x86-64, version 1 (SYSV), dynamically linked (uses shared libs), for GNU/Linux 2.6.24, BuildID[sha1]=0xa315804cbe497e0f27544a4b596c243082054dd3, not stripped $ ./a.out ahoj
Jak je to pak velke? Treba ta binarka z VB.netu, ktera beha v pohode pod wine, ma 83Kb. Nejde ani tak o velikost z pohledu narocnosti na stazeni, jako spis o to, ze jestli se do te binarky naplaca behove prostredi o velikosti 100MB, aby to pak aspon trochu svizne bezelo a nezralo pulku pameti na nejakych slabsich netboocich.
Jinak jak uz jsem psal, je to nastavovaci utilita pro HW zarizeni. Proto nechci, aby to bylo monstrum, co se musi instalovat, kdyz mi staci na win poklepat na jeden exe. Stejne tak na linuxu s instalovanym wine to takhle hezky funguje.
Proto mne nejake silene obcese s instalatory, pribalovanim knihoven a resenim licenci celkem desi a po zjisteni, ze VB.net chodi ve wine suprove asi neni co resit. Vyzkousim jeste seriovy port a pristup na net a uvidime. Asi bude treba jen vyresit ruzne pojmenovani portu na ruznych systemech, cili nedavat tam implicitne COM, ale tahat to ze seznamu dostupnych portu a bude to OK.
Mne to taky netesi, ale bohuzel 90 procent uzivatelu to bude spoustet na win a proto jim to musim co nejvice usnadnit. Bojim se, ze to na tim linuxu stejne budu pouzivat jenom ja ale neodpustil bych si, kdybych se na podporu linuxu vyprdnul.
Jak je to pak velke? Treba ta binarka z VB.netu, ktera beha v pohode pod wine, ma 83Kb. Nejde ani tak o velikost z pohledu narocnosti na stazeni, jako spis o to, ze jestli se do te binarky naplaca behove prostredi o velikosti 100MB, aby to pak aspon trochu svizne bezelo a nezralo pulku pameti na nejakych slabsich netboocich.
Tohle byl hello world – má to 16 kB.
Jinak jak uz jsem psal, je to nastavovaci utilita pro HW zarizeni. Proto nechci, aby to bylo monstrum, co se musi instalovat, kdyz mi staci na win poklepat na jeden exe. Stejne tak na linuxu s instalovanym wine to takhle hezky funguje.
Jak jsem psal, kdybych si kvůli tomu musel instalovat Wine, tak bych z toho neměl radost.
A největší závislost a molochovatost stejně bude ten GUI toolkit. Je to GUI vůbec nutné? Jestli to má jen zkonfigurovat HW a třeba se zeptat na pár věcí, tak to klidně může být CLI aplikace – to by šlo i v těch Windows, po spuštění aplikace se otevře to jejich dosové okno a uživatel tam jen něco odentruje nebo zadá pár hodnot a hotovo. Pak by to mohlo být v C/C++ a úplně minimalistické.
Mne to taky netesi, ale bohuzel 90 procent uzivatelu to bude spoustet na win a proto jim to musim co nejvice usnadnit.
Dělej, jak myslíš, ale každopádně by bylo dobré zveřejnit dokumentaci k tomu protokolu/API. Třeba ti pak někdo napíše nativní program pro jiné platformy Takhle jsem bojoval se softwarem pro upgrade firmwaru k vysílačkám a musím říct, že nekompletní/chybějící dokumentace je fakt zlo.
Jasne, to je rozumne, ale tady se bavime o trochu jinem zarizeni, kolem ktereho asi zadna komunita vznikat nebude. Navic, uzivatel vice oceni omalovanku, nez zdokumentovane api
Ja treba wine instaloval hned po instalaci kubuntu, nejak mi to v systemu nevadi, protoze jsem smireny s tim, ze obcas budu muset (chtit) spustit nejaky program z WIN. Naopak bych videl jako problem, kdybych kvuli hladkemu behu na linuxu nutil uzivatele WIN, kterych bude vetsina, aby si instalovali nejake behove prostredi, nebo pouzivali CLI program. Tohle jsou proste dva svety, ktere nejsou moc kompatibilni.
Takze proste kdyz nemuze hora k mohamedovi... tak to udelam v .net a po vecerech si vyzkousim QT a asi si zacnu hrat s necim dospelejsim, nez je VB. Vidim to na C / python.
Nevim, jestli to uz tady nezaznelo, ale QT je ve windows nativne? Nemusi se nic instalovat? Nebo zase, kdybych udelal program v QT a Ccku, musim dodat pro WIN instalator s binarkou a QT?
Kurna, to je vsechno spatne Ja chci udelat blbou utilitku, moct ji do budoucna JEDNODUSE rozsirovat o ruzne nove parametry k nastaveni, apod. a pritom se nemuset naucit vsechny jazyky
Nekteri vyse to presne vystihli a pochopili, o co mi jde. vb.net mi vyhovuje pro dany ucel uplne maximalne, jen mi vadi, ze neni pro linux. Urcite nechci delat jednu aplikaci 3x, kdyz vim, ze na windows si ji nainstaluje treba 100 lidi a na linuxu 2, tak se na ten linux radeji vyprdnu. A to mi prijde skoda, kdyz dneska se da virtualizovat ledacos, ze neexistuje nic, co by bylo proste multiplatformni a soucasne bych instalaci nezabil mladi. Java je v tomhle ohledu dokonala, protoze je to defakto takovy virtualizovany bazmek, ktery bezi vsude. Jen skoda, ze se s tim neda delat jako s visual studiem a ze to behove prostredi je takovej moloch.
No nic, jdu testovat VB.net, stale je to pro mne nejschudnejsi cesta... Az budu budovat nejakou vetsi aplikaci, asi vyzkousim i jine prostredi, ale zatim to ani zdaleka neni muj hlavni obor, takze tomu nemuzu venovat tolik casu, co by to potrebovalo.
Jen skoda, ze se s tim neda delat jako s visual studiem
Netbeans, Eclipse, IntelliJ IDEA… lepší než nějaké VS.
a ze to behove prostredi je takovej moloch.
Na tu aplikaci psanou ve VB zase potřebuji a) Windows, což je mnohem horší… b) Wine, což je oproti nim lepší, ale pořád to zabírá 117 MB a víc (zatímco JRE nějakých 57 MB).
Tak a je to tady... rozsiril jsem testovaci programek v VB.netu o http get a nacteni seriovych portu ze systemu + primitivni komunikaci.
Vyzkousel jsem na wine, program najede, ale pri pokusu o get zhavaruje - to muze byt neosetrenym pristupem k netu, protoze kdyz je server nedostupny, tak ve win skoci vyjimka - to jeste zkusim opravit.
No a kdyz nactu seznam potu, nic se nastane. Takze se zacina "darit" a bude to asi slozitejsi, nez jsem si predstavoval
Nekde jsem zahledl, ze se do wine da nejak doinstalovat lepsi podpora dotnetu, je to tak?
Uz jsem si zacal cist tutorial o programovani v qt, ale jeste jsem nedosel na konec, proto by mne zajimalo, jak to pak ve finale vypada? Potrebuju mit na cilovem systemu nainstalovane nejake QT knihovny, nebo se to pribaluje pri te kompilaci?
Ze se prelozi ten C program, tomu rozumim, ale ta sada tech objektu - okna, tlacitka, apod., to se kompiluje tak, ze to vykresluje primo cilovy system, nebo se k do toho instalacniho baliku pribaluje nejaky engine z QT, ktery ma to vykreslovani na starosti?
Zajima mne to hlavne proto, ze se na webu qt pise, ze na kazdem systemu to ma nativni vzhled. Dokonce to ma behat i na androidu (tam teda nefunguje podpora pristupu k hw, vyjma snad bluetooth), zkousel to nekdo na androidu? Fakt staci udelat jedno gui a pak to pobezi na linuxu,macu, win i androidu? to by byla pecka, presne co potrebuju
Pokud chceš použít Javu vytvoř si knihovnu, která bude umět vše potřebná a tu potom použiješ v projektu využívající Swing a v projektu pro Android.
Jinak obecně platí (né vždy a doufám, že mě tady zase chytráci nebudou brát doslova), že pokud se naučíš nějaký jazyk pořádně (resp. programovací paradigma), naučit se další jazyk je velmi rychlé. Pokud tedy umíš VB a php, tak by pro tebe neměl být problém naučit se rychle Javu nebo C.
Tiskni
Sdílej: