Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Vysoká mě nebavíPočkaj, až si nájdeš job
škola je poslední doba, kdy máš v podstatě dost času na to, že můžeš si studovat, co chceš.Taky může zkusit zredukovat životní náklady tak, aby mu stačilo pracovat part-time a zbytek času si mohl studovat (s běžným platem lidí v IT by to nemělo být tak složité).
Při intenzívní práci máš takové výzvy, kdy se principielně musíš efektivně snažit, co nejpřimějším zůsobem úkol splnit, jestli se něco naučíš, je to v podstatě vedlejší. Učíš se jen to co potřebuješ pro splnění úkolu. A čím více se do práce zahloubáš tím více zapadneš do kolečka úkolů a řešení a jsi v pasti.To samé na vysoké. Musím dělat úkol a nikoho nezajímá, že bych se rád naučil něco vedlejšího, na co jsem při řešení narazil. A to, že není čas, mi vykládá většina jak pracujících, tak i ostatních vysokoškoláků nebo středoškoláků. Já si udělal čas vždycky. Takže věřím, že si ho udělám i při práci. :)
A to, že není čas, mi vykládá většina jak pracujících, tak i ostatních vysokoškoláků nebo středoškoláků. Já si udělal čas vždycky. Takže věřím, že si ho udělám i při práci. :)Nejde jen o čas, jde i o energii. Vem si to tak, že máš každý den +- konstantní množství mentionů, což je magická jednotka, která se spaluje, když pracuješ mozkem. Pokud pracuješ mozkem v práci třeba čtyři hodiny v kuse, tak spálíš svůj denní příděl mentionů a musíš ho obnovit kofeinem, nebo spánkem, nebo relaxací. Mentiony se taky spalují prostě jen tím, že jsi vzhůru, takže jich máš ráno víc a večer míň. Pokud ti práce vezme 80% mentionů, tak jsi zbytek dne rád, že jsi rád. Pak máš ten pocit, že nemáš čas, i když ho fyzicky máš, jen ti už nezbývají žádné mentiony, které bys v něm mohl použít, takže jsi vyzevlený a jen čumíš.
Tiskni
Sdílej: