Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
1-abcd 20-efgh 300-ijkl 4000-mnoppomůže někdo jak vypsat string "ijkl" pomocí bashe? Znám jenom čísla před pomlčkou, string za pomlčkou neznám. Děkuji za pomoc.
Řešení dotazu:
sed
em nebo i tím grepem, když zapneme Perlovské regulární výrazy:
$ cat data.txt 1-abcd 20-efgh 300-ijkl 4000-mnop $ cat data.txt | grep -oP '(?<=300-).*' ijkl
UUoC znám, ale příkazy/roury mi přijdou čitelnější, když v nich data tečou zleva doprava.
Místní klasika: Tazatel se ptá na bash, ale respondenti místo toho vymýšlejí grep, sed, awk a kdovíco všechno ještě a pak to nakonec vyeskaluje do extrémů typu perl. Trochu jako v politice, že jo…
key=300 # co má být před pomlčkou while read line; do if [[ "$line" = "$key"-* ]]; then echo "${line#*-}" break # jen první shoda (?) fi done < /cesta/k/tomu/souboru
Na tohle jsem taky myslel, ale nechtělo se mi s tím psát Nicméně je dobré, že sem toto řešení píšeš.
Jinak ale PCRE neznamená, že by v tom nějak figuroval Perl – jsou to pouze regulární výrazy v syntaxi kompatibilní s těmi Perlovými.
$ type test test je součást shellu
$ whereis test test: /usr/bin/test /usr/share/man/man1/test.1.gz $ file /usr/bin/test /usr/bin/test: ELF 64-bit LSB shared object, x86-64, version 1 (SYSV), dynamically linked, interpreter /lib64/ld-linux-x86-64.so.2, for GNU/Linux 3.2.0, BuildID[sha1]=3de4ee302f56bd8e08a64b0d827e165750b3b65f, strippedAle asi jn.
Většinou ne.
Jedna hranatá závorka je v podstatě ekvivalent příkazu test
. Existuje většinou /bin/[
Jako symlink na /bin/test
. To je pro shelly starší / jednodušší než bash.
Bash má [
i test
jako vestavěné příkazy, takže ani jednou hranatou závorkou se v bashi externí proces nespouští. (Jde to nějak podrobněji nastavit, ale nechce se mi to hledat.)
Dvě hranaté závorky jsou vestavěná záležitost v bashi — nemají už nic společného s příkazem test
a umí toho mnohem víc než test
. Mají rozšířenou syntaxi, dovedou matchovat vůči „extglobům“ atd. atp.
Jde to takhle:
$ type [ [ je součást shellu $ enable -n [ $ type [ [ je /usr/bin/[
nevím, jestli existuje ještě jiný způsob (tedy kromě překompilování Bashe bez podpory určitých příkazů).
Nebo by šel naopak implementovat jako vestavěný příkaz i ten cat
(myslím, že je v příkladech ve zdrojácích Bashe). Pak by to byl prostě jen jiný zápis pro < a nespouštěl by se externí příkaz. BTW: ty vestavěné příkazy se dají načíst i dodatečně z knihovny – není potřeba překompilovávat celý Bash. Takže si člověk může dopisovat vlastní příkazy…
Tiskni
Sdílej: