Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
1-abcd 20-efgh 300-ijkl 4000-mnoppomůže někdo jak vypsat string "ijkl" pomocí bashe? Znám jenom čísla před pomlčkou, string za pomlčkou neznám. Děkuji za pomoc.
Řešení dotazu:
sed
em nebo i tím grepem, když zapneme Perlovské regulární výrazy:
$ cat data.txt 1-abcd 20-efgh 300-ijkl 4000-mnop $ cat data.txt | grep -oP '(?<=300-).*' ijkl
UUoC znám, ale příkazy/roury mi přijdou čitelnější, když v nich data tečou zleva doprava.
Místní klasika: Tazatel se ptá na bash, ale respondenti místo toho vymýšlejí grep, sed, awk a kdovíco všechno ještě a pak to nakonec vyeskaluje do extrémů typu perl. Trochu jako v politice, že jo…
key=300 # co má být před pomlčkou while read line; do if [[ "$line" = "$key"-* ]]; then echo "${line#*-}" break # jen první shoda (?) fi done < /cesta/k/tomu/souboru
Na tohle jsem taky myslel, ale nechtělo se mi s tím psát Nicméně je dobré, že sem toto řešení píšeš.
Jinak ale PCRE neznamená, že by v tom nějak figuroval Perl – jsou to pouze regulární výrazy v syntaxi kompatibilní s těmi Perlovými.
$ type test test je součást shellu
$ whereis test test: /usr/bin/test /usr/share/man/man1/test.1.gz $ file /usr/bin/test /usr/bin/test: ELF 64-bit LSB shared object, x86-64, version 1 (SYSV), dynamically linked, interpreter /lib64/ld-linux-x86-64.so.2, for GNU/Linux 3.2.0, BuildID[sha1]=3de4ee302f56bd8e08a64b0d827e165750b3b65f, strippedAle asi jn.
Většinou ne.
Jedna hranatá závorka je v podstatě ekvivalent příkazu test
. Existuje většinou /bin/[
Jako symlink na /bin/test
. To je pro shelly starší / jednodušší než bash.
Bash má [
i test
jako vestavěné příkazy, takže ani jednou hranatou závorkou se v bashi externí proces nespouští. (Jde to nějak podrobněji nastavit, ale nechce se mi to hledat.)
Dvě hranaté závorky jsou vestavěná záležitost v bashi — nemají už nic společného s příkazem test
a umí toho mnohem víc než test
. Mají rozšířenou syntaxi, dovedou matchovat vůči „extglobům“ atd. atp.
Jde to takhle:
$ type [ [ je součást shellu $ enable -n [ $ type [ [ je /usr/bin/[
nevím, jestli existuje ještě jiný způsob (tedy kromě překompilování Bashe bez podpory určitých příkazů).
Nebo by šel naopak implementovat jako vestavěný příkaz i ten cat
(myslím, že je v příkladech ve zdrojácích Bashe). Pak by to byl prostě jen jiný zápis pro < a nespouštěl by se externí příkaz. BTW: ty vestavěné příkazy se dají načíst i dodatečně z knihovny – není potřeba překompilovávat celý Bash. Takže si člověk může dopisovat vlastní příkazy…
Tiskni
Sdílej: