Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Řešení dotazu:
Jak tohle nejlépe vyřešit?
Používáním aktuálních systémů…?
To jako 2 roky starší distro nespustí binárky přeložené na novějším?
Těžko říct. Nikdy jsem nepoužíval distro straší než 2 měsíce, takže u dvou let bych všeho všudy konstatoval, že výsledek bude libovolně–nedefinovaný.
(A tak to má být; nemá smysl vláčet s sebou několikaletou přítěž zpětné kompatibility a tunu starých bugů k tomu.)
To mám překládat vše na 10 let starém distru, abych měl trochu jistoty, že to spustí i na starších strojích?
Ne.
Stroje „mladší“ než cca 10 let můžou zkrátka provozovat aktuální distro. U strojů starších než cca 10 let má jejich majitel jistě natolik dobrý důvod držet je v provozu, aby do překladu binárek speciálně pro ně byl ochoten investovat trochu času a úsilí. Což se může dost zkomplikovat, protože například připojení takových strojů k internetu není dobré riskovat…
A třeba mu vše funguje a nemá jediný důvod přecházet na jinou verzi.
Myslí si, že nemá, jenže většinou má: Bezpečnost.
A nebo protože ta aplikace je pro podniky, kde jedou na stabilních verzích a opravdu to poslední co chtějí je řešit každou chvíli nový systém :D
Rozumné distro s rolling updates se neřeší, není tam co řešit; je zkrátka aktuální.
Aplikace „pro podniky“ je častá výmluva, nicméně zajímalo by mě, proč se „podniky“ neobrací především na dodavatele té aplikace, která je (zjevně) špatně udržovaná a zastaralá.
Ale s realným světem to nemá nic společného.
Jak je definovaný ten reálný svět? Například s mým reálným světem, tedy s mou prací i zábavou, to má nejen mnoho společného, ale je to s obojím dokonce v dokonalém souladu.
No můj problém vyřešil virtuál. Je to smutné, ale očividně s novými nástroji to prostě nejde. Tohle linux neumí ani trochu.
Dodavatel té pofidérní aplikace cosi neumí. Nevidím důvod vinit z toho „Linux“ jako takový.
Proč se nedají stáhnout z těch repozitářů staré verze toolchainu, glibc někde bokem do userspace?
Protože mají v sobě spoustu neopravených bugů, leckdy velmi nebezpečných, a žádný správce distribuce si nechce takovou věc vzít na triko. Ne že by šlo o nějakou odpovědnost v právním slova smyslu, ale reputace kolem bezpečnosti je důležitá.
To to ještě nikoho nenapadlo?
Jistě napadlo, ale vzápětí si možná položil otázku, proč by měl řešit problémy způsobené dodavateli neudržovaných a nekompatibilních komerčních aplikací, když jinak 999‰ upstreamu s vývojem kolem knihoven a distribucí bez problémů drží krok.
Zajímavé, že stačí zkompilovat na starém distru a už to jede.
Pak tedy nezbývá než doufat, že to neposlouchá na žádném portu.
Jistě napadlo, ale vzápětí si možná položil otázku, proč by měl řešit problémy způsobené dodavateli neudržovaných a nekompatibilních komerčních aplikací, když jinak 999‰ upstreamu s vývojem kolem knihoven a distribucí bez problémů drží krok.
s/bez problémů/s vypětím všech sil/g ...
No můj problém vyřešil virtuál. Je to smutné, ale očividně s novými nástroji to prostě nejde. Tohle linux neumí ani trochu. Proč se nedají stáhnout z těch repozitářů staré verze toolchainu, glibc někde bokem do userspace? To to ještě nikoho nenapadlo?
Napadlo a výsledkem jsou různé flatpacky a appimage... Pokuď chceš vyrábět jenom jednu binárku tak cesta vede asi jenom tudy.
Zajímavé, že stačí zkompilovat na starém distru a už to jede. Ale opačně to nejde.
To může být zajímavé pouze pro někoho, kdo vůbec netuší, jak věci fungují... Neplatí to pro všechny knihovny, ale zrovna (g)libc je tímto směrem kompatibilní přes spoustu verzí. Opačně to z podstaty fungovat nebude, protože nové buildy můžou používat nějaké nové API, které ve starších verzích vůbec nebylo.
Tiskni
Sdílej: