Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Řešení dotazu:
Jak tohle nejlépe vyřešit?
Používáním aktuálních systémů…?
To jako 2 roky starší distro nespustí binárky přeložené na novějším?
Těžko říct. Nikdy jsem nepoužíval distro straší než 2 měsíce, takže u dvou let bych všeho všudy konstatoval, že výsledek bude libovolně–nedefinovaný.
(A tak to má být; nemá smysl vláčet s sebou několikaletou přítěž zpětné kompatibility a tunu starých bugů k tomu.)
To mám překládat vše na 10 let starém distru, abych měl trochu jistoty, že to spustí i na starších strojích?
Ne.
Stroje „mladší“ než cca 10 let můžou zkrátka provozovat aktuální distro. U strojů starších než cca 10 let má jejich majitel jistě natolik dobrý důvod držet je v provozu, aby do překladu binárek speciálně pro ně byl ochoten investovat trochu času a úsilí. Což se může dost zkomplikovat, protože například připojení takových strojů k internetu není dobré riskovat…
A třeba mu vše funguje a nemá jediný důvod přecházet na jinou verzi.
Myslí si, že nemá, jenže většinou má: Bezpečnost.
A nebo protože ta aplikace je pro podniky, kde jedou na stabilních verzích a opravdu to poslední co chtějí je řešit každou chvíli nový systém :D
Rozumné distro s rolling updates se neřeší, není tam co řešit; je zkrátka aktuální.
Aplikace „pro podniky“ je častá výmluva, nicméně zajímalo by mě, proč se „podniky“ neobrací především na dodavatele té aplikace, která je (zjevně) špatně udržovaná a zastaralá.
Ale s realným světem to nemá nic společného.
Jak je definovaný ten reálný svět? Například s mým reálným světem, tedy s mou prací i zábavou, to má nejen mnoho společného, ale je to s obojím dokonce v dokonalém souladu.
No můj problém vyřešil virtuál. Je to smutné, ale očividně s novými nástroji to prostě nejde. Tohle linux neumí ani trochu.
Dodavatel té pofidérní aplikace cosi neumí. Nevidím důvod vinit z toho „Linux“ jako takový.
Proč se nedají stáhnout z těch repozitářů staré verze toolchainu, glibc někde bokem do userspace?
Protože mají v sobě spoustu neopravených bugů, leckdy velmi nebezpečných, a žádný správce distribuce si nechce takovou věc vzít na triko. Ne že by šlo o nějakou odpovědnost v právním slova smyslu, ale reputace kolem bezpečnosti je důležitá.
To to ještě nikoho nenapadlo?
Jistě napadlo, ale vzápětí si možná položil otázku, proč by měl řešit problémy způsobené dodavateli neudržovaných a nekompatibilních komerčních aplikací, když jinak 999‰ upstreamu s vývojem kolem knihoven a distribucí bez problémů drží krok.
Zajímavé, že stačí zkompilovat na starém distru a už to jede.
Pak tedy nezbývá než doufat, že to neposlouchá na žádném portu.
Jistě napadlo, ale vzápětí si možná položil otázku, proč by měl řešit problémy způsobené dodavateli neudržovaných a nekompatibilních komerčních aplikací, když jinak 999‰ upstreamu s vývojem kolem knihoven a distribucí bez problémů drží krok.
s/bez problémů/s vypětím všech sil/g ...
No můj problém vyřešil virtuál. Je to smutné, ale očividně s novými nástroji to prostě nejde. Tohle linux neumí ani trochu. Proč se nedají stáhnout z těch repozitářů staré verze toolchainu, glibc někde bokem do userspace? To to ještě nikoho nenapadlo?
Napadlo a výsledkem jsou různé flatpacky a appimage... Pokuď chceš vyrábět jenom jednu binárku tak cesta vede asi jenom tudy.
Zajímavé, že stačí zkompilovat na starém distru a už to jede. Ale opačně to nejde.
To může být zajímavé pouze pro někoho, kdo vůbec netuší, jak věci fungují... Neplatí to pro všechny knihovny, ale zrovna (g)libc je tímto směrem kompatibilní přes spoustu verzí. Opačně to z podstaty fungovat nebude, protože nové buildy můžou používat nějaké nové API, které ve starších verzích vůbec nebylo.
Tiskni
Sdílej: