Ondsel, tj. vylepšený FreeCAD, po dvou letech skončil. Cílem Ondselu bylo vylepšit UX/UI FreeCADu a nabízet jej komerčně. Od začátku věděli, že konkurovat komerčním CADům bude těžké. Bylo to ale těžší, než si mysleli. Proprietární CADy se vyučují na školách a jsou hluboce zakořeněny v průmyslu. Vylepšení od Ondselu jsou/budou ve FreeCADu 1.0.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Aplikace LocalSend, tj. multiplatformní open source alternativa k AirDropu, tj. bezpečné sdílení souborů a zpráv s okolními zařízeními přes lokální síť, bez potřeby připojení k internetu, byla vydána ve verzi 1.16, aktuálně 1.16.1. Instalovat lze také z Flathubu a Snapcraftu.
Nejnovější publikace v knižní edici správce české národní domény nese název ESP32 prakticky a jejím autorem je Martin Malý. Kniha je průvodcem ve světě výkonných a velmi bohatě vybavených mikrokontrolérů společnosti Espressif. V knize se naučíte, jak využít tento čip pro různé projekty, od základního nastavení a programování ESP32 v Arduino IDE, přes připojení k Wi-Fi a Bluetooth, až po pokročilé techniky, jako je realtime operační systém FreeRTOS, příjem signálu z družic nebo programování v ESP-IDF.
Byl představen nový oficiální 7palcový Raspberry Pi Touch Display 2. Rozlišení 720 × 1280 pixelů. Cena 60 dolarů.
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za říjen (YouTube).
Byla vydána verze 0.4.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Z novinek lze vypíchnout počáteční podporu Rustls, tj. implementaci TLS v Rustu. Společnost Cloudflare uvolnila framework Pingora letos v únoru pod licencí Apache 2.0.
Byla vydána první pre-release verze desktopového prostředí Xfce (Wikipedie). Vydání ostré verze je plánováno na 15. prosince. Současně byla vyhlášena soutěž o výchozí wallpaper pro Xfce 4.20. Uzávěrka přihlášek je 15. listopadu.
Přímý přenos z konference OpenAlt 2024, jež probíhá tento víkend v prostorách FIT VUT v Brně. Na programu je spousta zajímavých přednášek. Pokud jste v Brně, stavte se. Vstup zdarma.
V Coloradu unikla hesla k volebním počítačům. Více než 2 měsíce byla tabulka se stovkami hesel do BIOSu volně na webových stránkách. Dle úřadu je potřeba ještě druhé heslo, takže se o žádnou bezprostřední bezpečnostní hrozbu pro volby nejedná [Ars Technica].
Problém je tedy myslím v tom, že každý telefon si to řeší jak chce, takže nějaká multiplatformnost nic moc.Pokud firmware telefonu dodržuje standardy MIDP a CLDC specifikované firmou Sun a programátoři budou psát J2ME aplikace pouze s použitím těchto tříd, tak by ty MIDlety měly být spustitelné téměř kdekoliv. Problém je, že každý výrobce si přidá vlastní třídy (speciálně kvůli hrám; různá game API), a tím to všechno padá, bohužel.
Vzpominam si, ze kdyz jsem si chtel onehdy stahnout neco javovyho do mobilu, bylo tam asi milion verzi ruznejch .jaru pro ruzny modely. To je to multiplaformnost? Nebo to melo jiny duvod?Důvodem je to, že mobilní zařízení zpravidla implementují vlastní rozšíření J2ME a ty pak ony "jary" používají. Skutečný problém je ovšem sehnat "pure J2ME" build, který by byl přenositelný i za cenu omezení některých funkcí (na PDA si tak nezahraju nic, i když bych mohl i hry pro zařízení dle MIDP 2.0 - pokud někdo víte, jak na to, rád se přiučím (moc jsem nepátral)).
Ovšem ne vždy to funguje, obzvláště pak, když ta třída nějakým způsobem použije natvrdo hardawre telefonu.Tohle v Javě jde? Jinak díky za radu, určitě to vyzkouším.
Chtěl bych slyšet nějakou success story, nebo "je to na prd, protože důvod, důvod, důvod..."Mono je naprd, protože za ním sice možná stojí Novell, ale vždy s tím budou nějaké problémy, a Microsoft si myslím bude vždy "napřed". Z principu se mi Mono a vůbec platforma .NET nelíbí, už jen pro to, že vznikla u Microsoftu. Skutečně radši použiju Javu, protože jakási takási oficiální podpora Sunu pro Linux existuje. Už jen tím, že Sun vydává instalační balíčky Javy pro Linux a Linux bere vážně jako jednu z platforem pro Javu. U Microsoftu toto si myslím nehrozí a už vůbec ne zadarmo.
A že SUN aktivně podporuje patenty v EU vás netrápí? A že Linux je přímým konkurentem Solarisu taky ne?Každá velká firma ty softwarové patenty bude podporovat, ale to zde neřešíme. Solaris a Linux si možná konkurují, ale pokud si koupím nějaký hardware od Sunu tak si na něj nainstaluji Solaris (dle mne by na jejich hardware měl chodit a měl by být na jejich hardware funkční). Jinak co se týče platformy Mono, trošku špatně jsem odpověděl Mono jako takové je (bude) zřejmě jeden z budoucích vývojových nástrojů, které se budou používat v Linuxu. Spíš jde o to, jak dlouho Microsoft nebude do toho šťourat aby se to dalo používat pod GPL licencí. Samozřejmě ho testuji, ale zatím jsem se vždy přiklonil k té Javě. Mono jako takové nezatracuji a ještě jednou se omlouvám za tu odpověď, nějak jsem rychleji psal než přemýšlel.
Tiskni Sdílej: