Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Problém je tedy myslím v tom, že každý telefon si to řeší jak chce, takže nějaká multiplatformnost nic moc.Pokud firmware telefonu dodržuje standardy MIDP a CLDC specifikované firmou Sun a programátoři budou psát J2ME aplikace pouze s použitím těchto tříd, tak by ty MIDlety měly být spustitelné téměř kdekoliv. Problém je, že každý výrobce si přidá vlastní třídy (speciálně kvůli hrám; různá game API), a tím to všechno padá, bohužel.
Vzpominam si, ze kdyz jsem si chtel onehdy stahnout neco javovyho do mobilu, bylo tam asi milion verzi ruznejch .jaru pro ruzny modely. To je to multiplaformnost? Nebo to melo jiny duvod?Důvodem je to, že mobilní zařízení zpravidla implementují vlastní rozšíření J2ME a ty pak ony "jary" používají. Skutečný problém je ovšem sehnat "pure J2ME" build, který by byl přenositelný i za cenu omezení některých funkcí (na PDA si tak nezahraju nic, i když bych mohl i hry pro zařízení dle MIDP 2.0 - pokud někdo víte, jak na to, rád se přiučím (moc jsem nepátral)).
Ovšem ne vždy to funguje, obzvláště pak, když ta třída nějakým způsobem použije natvrdo hardawre telefonu.Tohle v Javě jde? Jinak díky za radu, určitě to vyzkouším.
Chtěl bych slyšet nějakou success story, nebo "je to na prd, protože důvod, důvod, důvod..."Mono je naprd, protože za ním sice možná stojí Novell, ale vždy s tím budou nějaké problémy, a Microsoft si myslím bude vždy "napřed". Z principu se mi Mono a vůbec platforma .NET nelíbí, už jen pro to, že vznikla u Microsoftu. Skutečně radši použiju Javu, protože jakási takási oficiální podpora Sunu pro Linux existuje. Už jen tím, že Sun vydává instalační balíčky Javy pro Linux a Linux bere vážně jako jednu z platforem pro Javu. U Microsoftu toto si myslím nehrozí a už vůbec ne zadarmo.
A že SUN aktivně podporuje patenty v EU vás netrápí? A že Linux je přímým konkurentem Solarisu taky ne?Každá velká firma ty softwarové patenty bude podporovat, ale to zde neřešíme. Solaris a Linux si možná konkurují, ale pokud si koupím nějaký hardware od Sunu tak si na něj nainstaluji Solaris (dle mne by na jejich hardware měl chodit a měl by být na jejich hardware funkční). Jinak co se týče platformy Mono, trošku špatně jsem odpověděl
Tiskni
Sdílej: