Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Řešení dotazu:
Ještě k tomu příkladu – pokud řešení tazateli nefunguje, má to do komentáře napsat, ne čekat, až někdo jiný to řešení přehlasuje a čekat, že mu do diskuse označené jako nevyřešené napíše někdo nějaký jiný nápad.
Předpokládám, že ten, kdo původně označil jako řešení chybný komentář, pak takové označení vezme zpět.Díval se do té diskuze, co jsem odkazoval? Tazatel zjevně reahoval dál, ale označení "vyřešeno" zůstalo.
Jednalo se o diskusi o nenastartování kubuntu?
To moje první s qemu jsem možná opravil, doplnil jsem do textu, co chybělo (přidání eth0 do bridge). To druhé, to už je o tom, že tazatel udělal nějaký krok, který problém vyřešil, i když jinak, než původně chtěl, čímž ztrácí otázka/diskuse trochu smysl, není-li již možné zkoumat, co se dá dělat.
A obecně, přijdé mi rozumné jasné výsledky označovat, právě proto, aby někdo, kdo nesouhlasí, že to je tak jasné, aby to dopsal, přidal komentář.
Jsem zásadně taky pro, trochu bych pozměnil ale systém označování. Může prakticky zůstat jako doposud, ale jednotlivá řešení, která někdo označí, by neměla ovlivňovat stav "z venku", čili neměl by tam být háček označující kompletně vyřešený dotaz. To odradí další lidi se do diskuze vůbec podívat, když už vypadá dotaz jako vyřešený. Místo toho bych přidal možnost pouze autorovi dotazu uzavřít diskuzi, čili přidat háček i "z venku". Pro neregistrované uživatele by šla pro identifikaci použít IP adresa, která se určitě interně ukládá.
Bohužel by pak ale některé dotazy nebyly nikdy označeny jako uzavřené/vyřešené, jelikož občas někdo na odpověď ani nereaguje, možná jí ani nečte.
Když už se na mne přišlo, nastolím tu otázku. Je označení "vyřešeno" vztažené k účelu otázky nebo k danému postupu? Odfajfkovávám takové diskuse, kdy už tazatel odpověď dostal a další řešení ho pravdpodobně nezajímá.
Tedy nějakou dobu to tu nějak žilo a přišel čas to řešit. Co takhle přidat další fajfku - je a) řešením, b) systémovým řešením (aneb je řešení k věci)?
Zmiňuje se zde argument, že je diskuse archivována pro pozdější modelová řešení. Z toho pohledu bych rozlišoval stav vyřešeno čistě, vyřešeno obejitím probému, nevyřešeno.
Jak pozoruju, spousta tazatelů tu nechává sirotky dotazy bez rodičovské péče. Tak se tu občas pokoušim uklízet.
Nevidím nic špatného na tom, když pod takovým dotazem bude jedno univerzální řešení... které bude navěky označeno jako řešení a přitom nikdy nikomu nepomůže, protože bude blbě (nebo možná správně, ale pouze jako odpověď na úplně jinou otázku.)
No asi jo, bude to odpověď na jinou otázku. Má někdo možnost tam napsat něco rozumného? Tak ať se projeví. V tomhle ohledu mi přijde nějaká lepší než žádná akce.
ono vybrat reseni ktere bude vyhovovat vsem je velmi tezke, ne-li uplne nemozne
ja takhle jednou oznacil "nesmysl" jako reseni ve snaze prehodit fokus na okno prohlizece, ktere bylo dole tim, ze jsem kliknul do casti okna, ktera byla videt a jako na potvoru jsem se trefil... (nastesti jsem si vsiml a zase jsem to zrusil )
nicmene tady na to by zabral dodatecny dotaz "Opravdu oznacit jako reseni?" Ano|Ne
Tiskni
Sdílej: