Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
"Proč se rozšiřuje právě Praha?"
Pražská pobočka si v rámci firmy udělala velmi dobré jméno svými výsledky ve vývoji nového software, s automatizovaným testováním, release engineeringem a v dalších oblastech. Proto Sun udělal strategické rozhodnutí a rozhodl se investovat do pražského centra dlouhodobě. To znamená, že dojde nyní a během několika následujících let k rozšíření stávajících týmů a budou vznikat týmy nové. A to je dobrá zpráva pro kariérní možnosti v rámci „pražského Sunu“. Během nadcházejících let totiž bude v Sunu mnoho příležitostí pro změnu místa, pro získáváni zkušeností a pro povýšení. Proto je dobré být právě nyní v Sunu a v Praze.
Já sám jsem vlastně příkladem. Začal jsem v Sunu jako systémový administrátor v roce 1999, časem jsem se ale v rámci týmu vypracoval na pozici technického vedoucího a v roce 2004 jsem udělal „horizontální přesun” na pozici v novém týmu. Zde jsem byl o šest měsíců později povýšen na manažera.
"Dobře, tak jsi manažer. Jenže co když já chci dělat nějakou 'opravdovou' práci?"
Někdo má radši technickou práci a myslí si, že na určité úrovni se musí stát manažerem. V Sunu máme dvojitý kariérní žebřík. Když je zaměstnanec na takové pozici, že příští povýšení by mělo znamenat stát se manažerem, dostane možnost volby. Buď se rozhodne pro roli manažera, nebo může zvolit pozici Staff Engineer. Ten je na stejné úrovni jako manažer a má i stejný plat jako on, ale i nadále se věnuje práci technické. Dobrým příkladem pozice Staff Engineer je například software architekt pro velké projekty. Podobně se dá růst i v Quality Assurance, Project Managementu, atd.
"Nemám zájem o pozici v týmu, kde se testuje. Programátor si vydělá víc."
Možná něco podobného platí v jiných firmách, ne tak ale v pražské pobočce Sun Microsystems. Platové rozsahy jsou totiž v rámci celého spektra vývoje nastaveny stejně a to se týče i všech ostatních funkcí. Na stejné peníze si tak může zaměstnanec přijít jak v testovacím týmu QA (Quality Assurance), tak jako programátor kompilátorů nebo v Release Engineeringu. Samozřejmě ale také záleží na konkrétní pozici, rozsahu práce a zodpovědnosti.
"Musím do práce chodit v obleku?"
V Sunu se ve vývoji chodí do práce v neformálním oblečení a ve firmě panuje neformální, přátelská atmosféra.
"A jaké pozice jsou tedy otevřeny?"
Právě zakládám nový tým - Solaris System Test. Ten by měl mít celkově 14 lidí, z čehož 5 již bylo vybráno. Jeho náplní bude automatizované testování Solarisu a já hledám kandidáty se zkušenostmi s Linuxem či Unixem, a to na pozice junior, senior a tech lead software engineer.
Kompletní seznam všech otevřených pozic v Sunu je k dispozici na jobs.sun.cz nebo na talents.cz/sunjobs. Pokud máte o tyto pracovní nabídky zájem, pošlete email na zamestnani@sun.cz nebo t.kolsky@talents.cz.
Můj LinkedIn profil: http://www.linkedin.com/in/karelzatloukal (pokud neznáte, LinkedIn je internetový projekt sloužící k udržování aktuálních kontaktů a hledání práce).
Zajímá-li vás vývojové centrum Sunu v Praze, klidně se ke mně připojte, rád vám poskytnu individuální informace o právě otevřených pozicích. Nebo se můžete podívat, jestli máme společné známé.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: