Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
V minulých dílech seriálu jsme pokryli většinu funkčnosti tohoto moderního systému souborů. Tento článek je tedy posledním dílem a pokrývá několik zbytků. Podíváme se na funkčnost send/receive a na některé dostupné ioctl().
V minulém díle jsme se dívali na práci s vícero zařízeními. Další zajímavý aspekt Btrfs ale funguje vlastně obráceně: podjednotky umožňují vytváření více různých systémů souborů na jediném zařízení (nebo poli zařízení). Podjednotky přinášejí řadu zajímavých možností, které jiné systémy souborů nenabízejí. Tento článek se bude věnovat právě podjednotkám a s nimi spojeným mechanismem snapshotů.
Předchozí díly tohoto seriálu byly zaměřené na základy používání Btrfs jako jakéhokoliv jiného systému souborů. Btrfs ale nabízí řadu funkcí, které u alternativ nenajdete; jednou z důležitých věcí je podpora vícero fyzických zařízení současně. Btrfs není jen systém souborů; má i vestavěný mechanismus pro RAID. Tento článek se zaměří na to, jak to funguje a jak toho využít.
V tomto díle seriálu se dozvíte, jak systém souborů Btrfs vytvořit a připojit, ale i o dalších nástrojích pro práci s ním.
V rámci Jaderných novin na LWN.net byl zahájen nový seriál článků na téma systému souborů Btrfs. Na AbcLinuxu už dříve vyšly dva kvalitní články o Btrfs, přesto věříme, že vás tento seriál zaujme.
Tiskni
Sdílej: