Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
V minulých dílech seriálu jsme pokryli většinu funkčnosti tohoto moderního systému souborů. Tento článek je tedy posledním dílem a pokrývá několik zbytků. Podíváme se na funkčnost send/receive a na některé dostupné ioctl().
V minulém díle jsme se dívali na práci s vícero zařízeními. Další zajímavý aspekt Btrfs ale funguje vlastně obráceně: podjednotky umožňují vytváření více různých systémů souborů na jediném zařízení (nebo poli zařízení). Podjednotky přinášejí řadu zajímavých možností, které jiné systémy souborů nenabízejí. Tento článek se bude věnovat právě podjednotkám a s nimi spojeným mechanismem snapshotů.
Předchozí díly tohoto seriálu byly zaměřené na základy používání Btrfs jako jakéhokoliv jiného systému souborů. Btrfs ale nabízí řadu funkcí, které u alternativ nenajdete; jednou z důležitých věcí je podpora vícero fyzických zařízení současně. Btrfs není jen systém souborů; má i vestavěný mechanismus pro RAID. Tento článek se zaměří na to, jak to funguje a jak toho využít.
V tomto díle seriálu se dozvíte, jak systém souborů Btrfs vytvořit a připojit, ale i o dalších nástrojích pro práci s ním.
V rámci Jaderných novin na LWN.net byl zahájen nový seriál článků na téma systému souborů Btrfs. Na AbcLinuxu už dříve vyšly dva kvalitní články o Btrfs, přesto věříme, že vás tento seriál zaujme.
Tiskni
Sdílej: