Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Děkuju bohu za Debian, Gentoo a všechny další distribuce co nikdy nepodepíšou dohodu s MS(noflame)! 0K!ASNikdy nehovor...sak to poznas...
Looseři podepisujou smlouvy, useři si odškrtávaj distribuceUrcite im nieco prinesu - pevne verim, aj ked asi nic pozitivne to nebude.nejsem si jistej, jestli jim ty smlouvy něco přinesou
0K!AS
kernel 2.6.12 / glibc 2.3.5 / X.Org 6.8.2 / gcc 3.4.3 / rpm 4.4.2Tak trošku prehistorický
Microsoft ve spolupráci s NovellemA proč ve spolupráci s Novellem. Proč ne třeba ve spolupráci s Xandrose, nebo ostatníma?
Pokud chce přispět i Microsoft, může....a možná že už teď ti tvoje Zuzanka donáší Billovi
Žádná patentová dohoda neexistuje. Existuje pouze dohoda o nezatahování svých zákazníků do případného patentového sporuA právě o tom se v současnosti mluví jako o patentové dohodě.
a to vy dobře víte, tak proč to stále omíláte?Právě protože vím.
Naopak mi přijde jako FUD vaše házení špíny na Novell kde to jen jde (i pod zprávičkou od TurboLinuxu).Za FUD to nepovažuju, nýbrž za legitimní kampaň proti ziskuchtivím zrádcům hrajícím na ruku úlavního nepřítele FS, to je Microsoftu. Zmínka o Novellu pod zprávičkou o Turbolinuxu je namístě, protože to byl Novell, který spustil tuto řetězovou reakci.
ruku úlavního nepříteleJeště, že to není třídní nepřítel
Ještě, že to není třídní nepřítel
Jediné co Novell dělá je to, že chrání své zákazníky.Ne, není to jediné co dělá. Totéž dělá třeba RedHat. Potřebuje k tomu takovou dohodu? Ne. To co dělá Novell jde daleko za hranice ochrany zákazníků.
A právě o tom se v současnosti mluví jako o patentové dohodě.Ono se tom tak mluví? Nejsou přece jen důležitější fakta a ne to, jak se o tom mluví?
byl Novell, který spustil tuto řetězovou reakci.Byl prví kdo s tím začal, ale pochybuji že ten, kdo to spustil. Jednání byli i s jinými firmami. Když ostatní viděli, že to má úspěch, přidali se taky. Víc bych tedy kritizoval ty ostatní, než ten Novell.Ale v tom se my nikdy neshodnem. Já z té smlouvy vidím, že Novell rozšířil Linux do podnikových sítí a tím napomohl zájmu výrobců hardware vydávat specifikace. Dále vidím portaci OXML do OpenOffice která napomůže hodně lidem na OO.o přejít. Pokud se prosadí SilverLight (a je lež, že ho Novell prosazuje, pouze jej portuje) pak jsem rád, že Novell zařídí Moonlightem aby jej mohli v prohlížeči používat i uživatelé Linuxu.
Ono se tom tak mluví? Nejsou přece jen důležitější fakta a ne to, jak se o tom mluví?Jsou. V tomto případě to ale není v rozporu. Oni uzavřeli dohodu, která se týká patentů, a tudíž o ní lze mluvit jako o dohodě patentové.
Byl prví kdo s tím začal, ale pochybuji že ten, kdo to spustil. Jednání byli i s jinými firmami. Když ostatní viděli, že to má úspěch, přidali se taky. Víc bych tedy kritizoval ty ostatní, než ten Novell.Oni s tím začali, a tím to spustili. Snažím se kritizovat všechny, ale Novell vidím jako největšího viníka.
Ale v tom se my nikdy neshodnem. Já z té smlouvy vidím, že Novell rozšířil Linux do podnikových sítí a tím napomohl zájmu výrobců hardware vydávat specifikace. Dále vidím portaci OXML do OpenOffice která napomůže hodně lidem na OO.o přejít. Pokud se prosadí SilverLight (a je lež, že ho Novell prosazuje, pouze jej portuje) pak jsem rád, že Novell zařídí Moonlightem aby jej mohli v prohlížeči používat i uživatelé Linuxu.To se ale nevylučuje s tím co říkám já. Novell sice všechno tohle udělal, ale zároveň tím pomáhá rozšiřovat MS Office Open XML, nemluvě o tom že přímo hlasoval pro jeho přijetí jako ISO ve zrychleném řízení, a Silverlight, což považuju za zlé.
Oni uzavřeli dohodu, která se týká patentů, a tudíž o ní lze mluvit jako o dohodě patentové.Ne a ne a ne. Ta dohoda není o tom že Novell uznává M$ patenty.
Novell vidím jako největšího viníkaJe vinen tím, že pomáhá rozšiřovat Linux a (i tím) zlepšuje podporu hardware. Jsem rád, že je vinen.
hlasoval pro jeho přijetí jako ISO ve zrychleném řízeníUznávám tento argument, ale je to váš jedinný rozumný.
a SilverlightOpakuji: Novell SilverLight nepodporuje (najděte mi, kde Novell dělá reklamní kampaň na SilverLight).
Ne a ne a ne. Ta dohoda není o tom že Novell uznává M$ patenty.To ani nemusí. Dost škody dělá i tak. O patentech ta dohoda je. To nepopřete.
Je vinen tím, že pomáhá rozšiřovat Linux a (i tím) zlepšuje podporu hardware. Jsem rád, že je vinen.Hlavně je vinen tím, že umožňuje Microsoftu strašit zákazníky FUDem a nutit je si myslet, že si musí GNU/Linux koupit u někoho s kým má smlouvu, protože tím platí Microsoftu za jeho "intelektuální vlastnictví".
Uznávám tento argument, ale je to váš jedinný rozumný.Je jich víc. Všechny mám rozumné. Zatím jste žádný nevyvrátil.
Opakuji: Novell SilverLight nepodporuje (najděte mi, kde Novell dělá reklamní kampaň na SilverLight).Třeba zde, zde,zde, zde (další patentové svinstvo), zde. Opakujte si to kolikrát chcete, ale že Novell pomáhá Silverlight je jasné z toho že vyvíjí Moonlight.
Tiskni
Sdílej: