Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Děkuju bohu za Debian, Gentoo a všechny další distribuce co nikdy nepodepíšou dohodu s MS(noflame)! 0K!ASNikdy nehovor...sak to poznas...
Looseři podepisujou smlouvy, useři si odškrtávaj distribuceUrcite im nieco prinesu - pevne verim, aj ked asi nic pozitivne to nebude.nejsem si jistej, jestli jim ty smlouvy něco přinesou
0K!AS
kernel 2.6.12 / glibc 2.3.5 / X.Org 6.8.2 / gcc 3.4.3 / rpm 4.4.2Tak trošku prehistorický
Microsoft ve spolupráci s NovellemA proč ve spolupráci s Novellem. Proč ne třeba ve spolupráci s Xandrose, nebo ostatníma?
Pokud chce přispět i Microsoft, může....a možná že už teď ti tvoje Zuzanka donáší Billovi
Žádná patentová dohoda neexistuje. Existuje pouze dohoda o nezatahování svých zákazníků do případného patentového sporuA právě o tom se v současnosti mluví jako o patentové dohodě.
a to vy dobře víte, tak proč to stále omíláte?Právě protože vím.
Naopak mi přijde jako FUD vaše házení špíny na Novell kde to jen jde (i pod zprávičkou od TurboLinuxu).Za FUD to nepovažuju, nýbrž za legitimní kampaň proti ziskuchtivím zrádcům hrajícím na ruku úlavního nepřítele FS, to je Microsoftu. Zmínka o Novellu pod zprávičkou o Turbolinuxu je namístě, protože to byl Novell, který spustil tuto řetězovou reakci.
ruku úlavního nepříteleJeště, že to není třídní nepřítel
Ještě, že to není třídní nepřítel
Jediné co Novell dělá je to, že chrání své zákazníky.Ne, není to jediné co dělá. Totéž dělá třeba RedHat. Potřebuje k tomu takovou dohodu? Ne. To co dělá Novell jde daleko za hranice ochrany zákazníků.
A právě o tom se v současnosti mluví jako o patentové dohodě.Ono se tom tak mluví? Nejsou přece jen důležitější fakta a ne to, jak se o tom mluví?
byl Novell, který spustil tuto řetězovou reakci.Byl prví kdo s tím začal, ale pochybuji že ten, kdo to spustil. Jednání byli i s jinými firmami. Když ostatní viděli, že to má úspěch, přidali se taky. Víc bych tedy kritizoval ty ostatní, než ten Novell.Ale v tom se my nikdy neshodnem. Já z té smlouvy vidím, že Novell rozšířil Linux do podnikových sítí a tím napomohl zájmu výrobců hardware vydávat specifikace. Dále vidím portaci OXML do OpenOffice která napomůže hodně lidem na OO.o přejít. Pokud se prosadí SilverLight (a je lež, že ho Novell prosazuje, pouze jej portuje) pak jsem rád, že Novell zařídí Moonlightem aby jej mohli v prohlížeči používat i uživatelé Linuxu.
Ono se tom tak mluví? Nejsou přece jen důležitější fakta a ne to, jak se o tom mluví?Jsou. V tomto případě to ale není v rozporu. Oni uzavřeli dohodu, která se týká patentů, a tudíž o ní lze mluvit jako o dohodě patentové.
Byl prví kdo s tím začal, ale pochybuji že ten, kdo to spustil. Jednání byli i s jinými firmami. Když ostatní viděli, že to má úspěch, přidali se taky. Víc bych tedy kritizoval ty ostatní, než ten Novell.Oni s tím začali, a tím to spustili. Snažím se kritizovat všechny, ale Novell vidím jako největšího viníka.
Ale v tom se my nikdy neshodnem. Já z té smlouvy vidím, že Novell rozšířil Linux do podnikových sítí a tím napomohl zájmu výrobců hardware vydávat specifikace. Dále vidím portaci OXML do OpenOffice která napomůže hodně lidem na OO.o přejít. Pokud se prosadí SilverLight (a je lež, že ho Novell prosazuje, pouze jej portuje) pak jsem rád, že Novell zařídí Moonlightem aby jej mohli v prohlížeči používat i uživatelé Linuxu.To se ale nevylučuje s tím co říkám já. Novell sice všechno tohle udělal, ale zároveň tím pomáhá rozšiřovat MS Office Open XML, nemluvě o tom že přímo hlasoval pro jeho přijetí jako ISO ve zrychleném řízení, a Silverlight, což považuju za zlé.
Oni uzavřeli dohodu, která se týká patentů, a tudíž o ní lze mluvit jako o dohodě patentové.Ne a ne a ne. Ta dohoda není o tom že Novell uznává M$ patenty.
Novell vidím jako největšího viníkaJe vinen tím, že pomáhá rozšiřovat Linux a (i tím) zlepšuje podporu hardware. Jsem rád, že je vinen.
hlasoval pro jeho přijetí jako ISO ve zrychleném řízeníUznávám tento argument, ale je to váš jedinný rozumný.
a SilverlightOpakuji: Novell SilverLight nepodporuje (najděte mi, kde Novell dělá reklamní kampaň na SilverLight).
Ne a ne a ne. Ta dohoda není o tom že Novell uznává M$ patenty.To ani nemusí. Dost škody dělá i tak. O patentech ta dohoda je. To nepopřete.
Je vinen tím, že pomáhá rozšiřovat Linux a (i tím) zlepšuje podporu hardware. Jsem rád, že je vinen.Hlavně je vinen tím, že umožňuje Microsoftu strašit zákazníky FUDem a nutit je si myslet, že si musí GNU/Linux koupit u někoho s kým má smlouvu, protože tím platí Microsoftu za jeho "intelektuální vlastnictví".
Uznávám tento argument, ale je to váš jedinný rozumný.Je jich víc. Všechny mám rozumné. Zatím jste žádný nevyvrátil.
Opakuji: Novell SilverLight nepodporuje (najděte mi, kde Novell dělá reklamní kampaň na SilverLight).Třeba zde, zde,zde, zde (další patentové svinstvo), zde. Opakujte si to kolikrát chcete, ale že Novell pomáhá Silverlight je jasné z toho že vyvíjí Moonlight.
Tiskni
Sdílej: