sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Ach jo, v Pythonu (= velmi dobrém programovacím jazyku) implementovat XSLT (jazyk sice turingovsky úplný (takže ho všichni patřičně zneužívají), ale k němu se radši nebudu vyjadřovat, aby mě nesmazali)?Mně se v XSLT hezky píšou weby. Dělám převážně statické věci, takže si zdrojové texty nachystám v co nejjednodušším XML a pomocí XSLT je překlopím do výsledných stránek. XSLT 2 je ještě pořád dost ukecané, ale na míchání cílového značkování a té zpracovávací logiky mi přijde dobré. Jen mi právě chybí implementace XSLT 2 v nějakém rozumném skriptovacím jazyku, abych si sem tam nějakou tu složitější logiku mohl napsat třeba v Pythonu nebo Perlu a dobře se to míchalo.Neděs mě.
Fascinuje mě, že (mimo Scheme, kde to už někdo udělal - SXSLT) ještě nikdo nenapsal duševně zdravou knihovnu nebo API pro transformace stromových struktur přímo v daném jazyku.V tom dokumentu píšou:
Fewer and fewer people consider XML to be an acceptable notation for a programming language.Jako obecný programovací jazyk je XSLT vážně pitomý, ale pokud se použije jako nějaký „transformační engine“ a opravdická logika se udělá jinde, nevidím v tom větší problém.
A transformed document or its part cannot easily be retransformed.Tomuhle nerozumím vůbec. Celý dokument i jeho část se dá transformovat víckrát, a to celkem jednoduše. ¶ A co se týká transformací přímo v daném jazyce, Haskell XML Toolbox by se asi dal počítat? Sice mají implementované XSLT, ale samotné rozhraní knihovny toho umí hodně.
Jen mi právě chybí implementace XSLT 2 v nějakém rozumném skriptovacím jazyku, abych si sem tam nějakou tu složitější logiku mohl napsat třeba v Pythonu nebo Perlu a dobře se to míchalo.Jeden kolega používá v Pythonu kvůli tomuhle LXML, potřeboval do XSLT dostat něco složitějšího, a při použití LXML se XSLT dá rozšiřovat v Pythonu. Musím přiznat, že ze vechn knihoven pro práci s XML v Pythonu se mi LXML co do použitelnosti zatím líbí asi tak nejvíc.
Tomuhle nerozumím vůbec. Celý dokument i jeho část se dá transformovat víckrát, a to celkem jednoduše.Předcházející věta ("XSLT templates are not first class") ve mně evokuje dojem, že Oleg chtěl vyjádřit něco jiného a nepovedlo se mu to srozumitelně.
Navíc by to podobně jako JXPath nemuselo fungovat jen pro XML...Wow, vzdycky jsem o necem jako je JXPath snil, ale nikdy me nenapadlo, ze by to uz nekdo napsal)
Tiskni
Sdílej: