Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
jsou primo proti zasadnim principum tcp/ip siti. To jest predevsim princip navazovani spojeni pres zname porty.Pozor, tento komentář může způsobit poškození mozku!
To jest predevsim princip navazovani spojeni pres zname porty.To je kvůli tomu, že to ISP začali blokovat. Porty specifikovány _jsou_.
Pral bych vam byt pripojen pres wifinu a aby si jinej klient pustil torrent. To pak mas net rychlosti modemu, pokud to zrovna tece...Už jsem vám to říkal mnohokrát: pořiďte si pořádnou WiFinu (místo toho kšuntu) a bude to OK. Jakmile budete mít pořádný hardware, tak bude jedno, jestli ten 3Mbit/s traffic dělá HTTP nebo BitTorrent.
3Mbit/s traffic dělá HTTP nebo BitTorrent.Pozor, pozor.Jedno to není.
Uz v pripade dvou klientu na ap jsou problemy pri masivnim uploadu jednoho z nich.Jsem na 1 AP s dalšími pěti lidmi, jsem si jist, že někteří aktivně uploadují, ale problém není (i odezva je stabilní celý den). Všechno jsou to Trango 5 GHz zařízení.
Oproti tomu Trango, Canopy ci Tsunami jsou navzajem nekompatibilni proprietarni technologie. S takovymi zarizenim jsi vazan na jednoho vyrobce.O tomhle jsem nevěděl. Každopádně je vidět, že s kvalitním HW, to jde, i když má někdo upload. Proto taky nemám rád pláč radobyISP typu zrušte-torrent Štěpánek.
Každopádně je vidět, že s kvalitním HW, to jde, i když má někdo upload.Otázka je, zda opravdu všichni potřebují ten dražší kvalitní HW, když chtějí jenom prohlížet web, číst e-maily a používat IM. Pokud někdo chce někdo používat Torrent nebo P2P s velkým uploadem, ať si zaplatí odpovídající konektivitu. Pokud někomu stačí prohlížení webu, nemusí si platit i službu (rychlý upload), kterou nepotřebuje.
Prosim aby sis me nebral timto zpusobem do pusy.Prosíš zbytečně, v každé zprávičce, v každé diskuzi o bittorrentu si stěžuješ, že ten ošklivý torrent vám zahlcuje síť, i když je opakovaně poukazováno na to, že za to může šmejdský hardware - takže jsi to mohl čekat.
Zasadni rozdil je v tom ze ty zrejme ocekavas, ze ti nekdo za 400Kc nabidne garantovanou linku, a aby jsme nebyli troskari tak 2Mbit, ze, kdyz uz to ma i to nejlevenjsi ADSL.Pleteš se. Neočekávám garantovanou linku, ale očekávám, že mi provider nebude kecat do toho, jakým způsobem využívám konektivitu, která na mě vychází. To, že ti wifinka neudělá víc, než 4Mbit, je tvoje chyba. Na 2.4GHz lze provozovat i 54Mbps, takže když ti jeden uživatel, co používá torrent, způsobí, že můžeš použít jenom zlomek tohohle, tak to není chyba toho uživatele.
Je to jako na silnici. Taky tam nejses sam.Skoro. Až na to, že mi nikdo nezakazuje, kam mám jet, protože silnice je tam roztlučená.
Prosíš zbytečně, v každé zprávičce, v každé diskuzi o bittorrentu si stěžuješ, že ten ošklivý torrent vám zahlcuje síť, i když je opakovaně poukazováno na to, že za to může šmejdský hardware - takže jsi to mohl čekat. To, že ti wifinka neudělá víc, než 4Mbit, je tvoje chyba. Na 2.4GHz lze provozovat i 54Mbps, takže když ti jeden uživatel, co používá torrent, způsobí, že můžeš použít jenom zlomek tohohle, tak to není chyba toho uživatele.Aha, pan sezral vsechnu moudrost, jemu asi venku funguje 54Mbit aha... A ruseni tam mas kolik? Koncim, s tebou nema smysl se hadat. Vzij se do reality Wifi siti a pak vynasej svoje soudy. Co mame na siti se da zjistit na nasem webu, tak nam laskave rekni co mame spatne. http://www.gavanet.org/stats.php Zdenek
Co mame na siti se da zjistit na nasem webu, tak nam laskave rekni co mame spatne.Tam toho opravdu hodne zjistim... "TLD" .czf je vsem ostatnim mimo CZF totiz totalne na <|> ale koukam, ze v te vasi komunitni siti jste nejak odriznuti od reality.
To te bohuzel vyvedu z omylu, pokud chces garantovanou linku za 400Kc a aby jsi svym sosanim neomezil ostatni, prosim, omezime ti to na 64bps a to ti budu garantovat ze vzdy dostanes.Pozor, i když omezíte sosače nebo P2P-protokoly na určitou rychlost, tak to neznamená, že to nadále nebude omezovat ostatní.
Docela by mě zajímalo jak ostatní představují, že se dá BT účinně omezovat tak aby neomezil ostatní.
Je to úplně fuk.Jak říkám, není. Je rozdíl mezi HTTP spojením, jež využívá transportního protokolu TCP(který se dá pomocí frontování snadno řídit po celé délce spoje) s pokud možno největší velikostí paketu, a mezi BitTorrentem, který využívá UDP o velikosti paketu pár bajtů a ještě o v takových kvantech, které by nebylo vůbec odvážné přirovnat k DDoS útoku. Na to prostě nepomůže sebelepší frontování a i drahý hardware(a kdo dnes kupuje drahý hardware) se docela zapotí.
Pokud to fuk není, vyhoďte ten hardware z okna.Samozřejmě, pokud ještě vezmu, že i "ISP" hodí na 200 klientů, z nichž 150 nezná nic jiného než sosání, nějaký 200Mhz MIPS a ještě to ve vší své moudrosti omezí na nějakou rychlost nějakým shapingem, o katastrofu je postaráno.
Eh?! BitTorrent používá TCP, UDP je jen volitelný doplněk pro DHT.No, nevím. Žádnou specifikaci BT jsem nečetl, ale v praxi jsem vypozoroval, že BT, jakožto decentralizovaný protokol využívá UDP ke komunikaci s ostatními klienty/servery(a pokud je kolem 100 swarmů, tak na tier1 úrovni už je to opravdu přirovnatelné k DDoS útoku) a TCP požívá jen k odesílání dat ze souboru.
A většina paketů je velká.No pokud si vezmu že velikost jednoho bloku 250kB(a v praxi může být ještě menší), tak se většinou ani nestačí pořádně otevřít okno a je po přenosu, takže na transportní vrstvě i s TCP, také žádná sláva (je sice psané, že s tím MSS nemá co dělat, ale zrovna teď zkoumám TCP přenosy od jednoho z klientů a velikost paketu je 200B u TCP, i když to může být způsobeno i malou velikostí MSS někde na cestě). A to ještě neberu v úvahu, že se každý blok většinou stahuje od někoho jiného.
TCP požívá jen k odesílání dat ze souboruTCP se používá k veškeré komunikaci. UDP slouží pouze pro DHT, což je volitelný doplněk k používání trackeru a peer exchange. Přečti si tu specifikaci, než začneš ten protokol soudit. 100 peerů a DDoS na Tier1? WTF???
UDP traffic tvoří tak max. 2 kB/s a je volitelný, zbytek je TCP.sice 2kB/s, ale kolik je to také paketů.
TCP se používá k veškeré komunikaci. UDP slouží pouze pro DHT, což je volitelný doplněk k používání trackeru a peer exchange.Fakt, že jo. Díky moc. Jdu filtrovat DHT a uvidíme jak se to bude chovat.
Přečti si tu specifikaci, než začneš ten protokol soudit.Provedu.
100 peerů a DDoS na Tier1? WTF???No, jednou když jsem si zkusil přeposílat z hraničního routeru spojení jednoho tahače u nás(většinou tahá více souborů a myslím si že lidí od kterých tahal také nebylo málo), tak se mi rozblikala LEDka u síťovky tak, že nebylo poznat rozdíl mezi jednotlivými pakety(doslova svítila). A já ještě bláhově zapl Wiresharka. Skončilo to někde na 10000 paketů a zatuhlém PC. Omlouvám se pokud jsem zkomolil nějaké názvy, ale tahačský žargon neznám, leč nejsem tahač.
Žádnou specifikaci BT jsem nečetl,Možná bys to měl udělat a pak mluvit, některé věci, které píšeš, neodpovídají pozorování - velikost bloku se například liší podle velikosti stahované věci, pro přenos dat se navazují tcp spojení, to jsou věci, které je vidět na první pohled.
Možná bys to měl udělat a pak mluvitJe šance, že si ji asi fakt přečtu.
velikost bloku se například liší podle velikosti stahované věciTo samozřejmě vím, jen jsem chtěl hodit nějaké číslo a na Wikině píší "jejich velikost resp. počet lze nastavit, obvykle mají okolo 250kB". Alespoň to mám na koho svést.
pro přenos dat se navazují tcp spojení, to jsou věci, které je vidět na první pohled.Ale furt se tam montovalo to UDP z DHT. Teď už alespoň vím v čem byl zakopán pes.
Znicte bittorrent.Znicte neschopne ISP co blokuji net uzivatelum a nebo davaji neverejne IP...
No, ale pokud si plati nejakou prenosovou rychlost, je jejich vec k cemu tu rychlost vyuziji.Ubil bych toho kdo vymyslel toto dělení na rychlosti.
Dám malý příklad. Měl jsem nějaký HW, který skrze dvě rozhraní v pohodě protlačil 40Mb/s jedním směrem. Jen co jsem dal velikost paketu 20b, měl co dělat(tím myslím 100% využití CPU) aby vůbec protlačil 1,5Mb/s. Takže to jejich věc není. A bohužel si to většina ISP ani neuvědomí a místo toho ještě hodí nějakou frontu na omezení rychlosti P2P(čímž se snaží při zahazování BT o znovuodeslání(retransmise?) a tím chudáka AP dodělají úplně).
Měl jsem nějaký HW, který skrze dvě rozhraní v pohodě protlačil 40Mb/s jedním směrem. Jen co jsem dal velikost paketu 20b, měl co dělat(tím myslím 100% využití CPU)Jo, nicmene snad zadny protokol nepouziva extremne male pakety pro datove prenosy. To by byl sam proti sobe - zvetesenim paketu by snadno dosahl lepsiho pomeru data / celkova velikost paketu. Male pakety se obvykle pouzivaji na servisni informace a tema se (pokud se nerozbije klient) linka nevytizi.
Tiskni
Sdílej: