Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
mencoder -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg4:vpass=1 -oac copy -o output1.mpg input1.mpeg
mencoder -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg4:mbd=2:trell:vpass=2 -oac copy -o output1.avi output2.mpg
Když z toho chci dostat DVD (K3b, DVDstyler) tak mi tyto programy píší, že jelikož vstup není mpeg1 nebo mpeg2, nemohou sbory použít.Dokonce jsem klesl tak hluboko, že zkouším i Ulead DVD Movie Factory pod M$ Win, ten pro změnu soubory z mencoderu (.avi) načte, ale tváří se, že soubory velké 200 MB mají přes 700MB (asi si je umí zkonvertovat zpátky z mpeg-4 do mpeg2?). Používám Debian Lenny. Kde je chyba?Já nějak z té konverzace tady nemám moc pocit, že přesně víš co děláš. Ikdyž ses k řešení dobral. Podle mě pleteš dohromady MPEG4 a MPEG2.
MPEG2 je formát na klasickém DVD, které obsahuje určité adresáře a v nich video s koncovkou VOB (to je MPEG2) a může mít menu. Tohle video přehrávají všechny přehrávače.
MPEG4 je formát pokročilejší a mající určité profily: ASP, H.264. Nejznámější je asi kodek DivX, který ho umí vyrobit (ale ne všechny "varianty". Takovéto video se nejčastěji objevuje v kontejneru AVI a prostě se tato videa jen vypálí na DVD a menu je v podstatě adresářová struktura disku. Jestli chceš menu s MPEG4 tak bys to musel dát do kontejneru mkv (matrjoška) a myslím i mp4. Ale to asi Tvůj přehrávač neumí.
Tiskni
Sdílej: