Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
/sbin/hdparm -B255 /dev/sda
Nedocetl jsem se proc to musim resit takto radikalne, ale budiz.
Jenze! kde konci jeden problem, zacina druhej. Kdyz ted uspim notebook (sklapnutim) a pote ho probudim, je hodnota APM nastavena zpatky na 128 a "trpaslik mlati kladivkem" vesele dal.
Tak googlim jako divej a nastavuju do /etc/hdparm.conf:
/dev/sda { apm = 255 apm_battery = 255 }Ale zadna zmena. Tak zkousim vytvaret skripty v adresari /usr/lib/pm-utils/sleep.d, ale castym vysledkem je, ze notebook uz se neprobudi a ja ho musim natvrdo vypnout! V navalu zoufalstvi spoustim:
locate -i hdparm | xargs grep "128"
a zurive se vrham na vsechny stodvacetosmicky, ktere to najde. Ale nic! nic, proste nic
Tedy otazka zni: Co mam napsat do hdparm.conf? Prip. spoustite prosim nekdo neco po probuzeni notebooku? A jak to delate?
Dekuji
Řešení dotazu:
=== START OF INFORMATION SECTION === Model Family: Seagate Barracuda 7200.14 (AF) Device Model: ST1000DM003-9YN162 Serial Number: S1D67LZL LU WWN Device Id: 5 000c50 05b35413c Firmware Version: CC4H User Capacity: 1 000 204 886 016 bytes [1,00 TB] Sector Sizes: 512 bytes logical, 4096 bytes physical Rotation Rate: 7200 rpm Device is: In smartctl database [for details use: -P show] ATA Version is: ATA8-ACS T13/1699-D revision 4 SATA Version is: SATA 3.0, 6.0 Gb/s (current: 6.0 Gb/s) Local Time is: Mon Aug 11 22:39:41 2014 CEST SMART support is: Available - device has SMART capability. SMART support is: Enabled
Nespouštím a v NTB nechci nic jiného než SSD.
Jinak jak už bylo psáno, hdparam to jen nastavuje a disk to při vypnutí ztratí, nicméně bych si tipl, že to bude nějaký WD kde je to pokažené by design a pokud to chceš řídit sám, musíš si to přestavit, pokud to lze, možná, možná. Celé je to o tom, že hlavička zaparkuje a za 30sec se flushne cache na disk, tak jej vzbudí. Pomoci lze tím, že /var/tmp dáš do paměti a nastavíš swappiness na nula nebo nemáš swap.
vm.swappiness = 0
. I kdyz to je jeste pozustatek z doby, kdy jsem mel SSD
SSD bylo vazne super. Ten "sviznostni" rozdil je opravdu znat. Jenomze ja potrebuju sifrovat sva data (seznamy zakazniku, individualni ceniky, ..., obrazky manzelky z dob kdy ehm byla jeste fotogenicka, ...)
No a nasel jsem dva zpusoby jak sifrovat. Jeden byl ten, ktery primo nabizi Debian pri konfiguraci diskovych oddilu (zrejme LUKS nebo neco jineho jaderneho) - a ten (podle Googlu) neni vubec k SSD setrny a pravdepodobne proto sel SSD do haje
Pak je tu druhy zpusob, ktery bezel ve FUSE a udajne byl SSD-friendly. Jenomze to melo radu podivnych omezeni a kdyz mi obcas exla baterka, pocital jsem pri naslednem bootu vsechny svaty (a to mam zalohy)
Jinak pro uplnost, hdparm -I
tvrdi toto:
ATA device, with non-removable media Model Number: WDC WD7500BPKT-00PK4T0 Serial Number: WD-WX41CC1L3491 Firmware Revision: 01.01A01 Transport: Serial, SATA 1.0a, SATA II Extensions, SATA Rev 2.5, SATA Rev 2.6
TYJO. Chystam se poridit to Lenova T400 SSD. A chtel bych provozovat KUBUNTU a samozrejme SIFROVAT, idealne DM-cryptem. Takze mi celkem vstanuly vlasy hruzou, ze bych ho odrovnal.
Mohl by mi nekdo poradit, cemu se vyhnout a co nedelat, aby mi ten disk aspon chvilku vydrzel?
Diky,
P.
No, ja ten suplik mam taky... a chci do nej dat stavajici disk s W7, abych je nemusel presouvat.
Jeste nejsem zcela rozhodnuty, ale cim dal vice mam chut se na ssd vyprdnout, koupit klasicky WD blue 1TB, rozdelit ho na pul a mit svatej klid a litr v kapse
By default sa sifrovany disk tvari pre FW ako "na 100% zaplneny" takze "wear leveling" nema ako fungovat. DalsiaHuh ? Sifrovani totalne nesouvisi s wear-levelingem.
Tiskni
Sdílej: