Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
/sbin/hdparm -B255 /dev/sda
Nedocetl jsem se proc to musim resit takto radikalne, ale budiz.
Jenze! kde konci jeden problem, zacina druhej. Kdyz ted uspim notebook (sklapnutim) a pote ho probudim, je hodnota APM nastavena zpatky na 128 a "trpaslik mlati kladivkem" vesele dal.
Tak googlim jako divej a nastavuju do /etc/hdparm.conf:
/dev/sda { apm = 255 apm_battery = 255 }Ale zadna zmena. Tak zkousim vytvaret skripty v adresari /usr/lib/pm-utils/sleep.d, ale castym vysledkem je, ze notebook uz se neprobudi a ja ho musim natvrdo vypnout! V navalu zoufalstvi spoustim:
locate -i hdparm | xargs grep "128"
a zurive se vrham na vsechny stodvacetosmicky, ktere to najde. Ale nic! nic, proste nic
Tedy otazka zni: Co mam napsat do hdparm.conf? Prip. spoustite prosim nekdo neco po probuzeni notebooku? A jak to delate?
Dekuji
Řešení dotazu:
=== START OF INFORMATION SECTION === Model Family: Seagate Barracuda 7200.14 (AF) Device Model: ST1000DM003-9YN162 Serial Number: S1D67LZL LU WWN Device Id: 5 000c50 05b35413c Firmware Version: CC4H User Capacity: 1 000 204 886 016 bytes [1,00 TB] Sector Sizes: 512 bytes logical, 4096 bytes physical Rotation Rate: 7200 rpm Device is: In smartctl database [for details use: -P show] ATA Version is: ATA8-ACS T13/1699-D revision 4 SATA Version is: SATA 3.0, 6.0 Gb/s (current: 6.0 Gb/s) Local Time is: Mon Aug 11 22:39:41 2014 CEST SMART support is: Available - device has SMART capability. SMART support is: Enabled
Nespouštím a v NTB nechci nic jiného než SSD.
Jinak jak už bylo psáno, hdparam to jen nastavuje a disk to při vypnutí ztratí, nicméně bych si tipl, že to bude nějaký WD kde je to pokažené by design a pokud to chceš řídit sám, musíš si to přestavit, pokud to lze, možná, možná. Celé je to o tom, že hlavička zaparkuje a za 30sec se flushne cache na disk, tak jej vzbudí. Pomoci lze tím, že /var/tmp dáš do paměti a nastavíš swappiness na nula nebo nemáš swap.
vm.swappiness = 0
. I kdyz to je jeste pozustatek z doby, kdy jsem mel SSD
SSD bylo vazne super. Ten "sviznostni" rozdil je opravdu znat. Jenomze ja potrebuju sifrovat sva data (seznamy zakazniku, individualni ceniky, ..., obrazky manzelky z dob kdy ehm byla jeste fotogenicka, ...)
No a nasel jsem dva zpusoby jak sifrovat. Jeden byl ten, ktery primo nabizi Debian pri konfiguraci diskovych oddilu (zrejme LUKS nebo neco jineho jaderneho) - a ten (podle Googlu) neni vubec k SSD setrny a pravdepodobne proto sel SSD do haje
Pak je tu druhy zpusob, ktery bezel ve FUSE a udajne byl SSD-friendly. Jenomze to melo radu podivnych omezeni a kdyz mi obcas exla baterka, pocital jsem pri naslednem bootu vsechny svaty (a to mam zalohy)
Jinak pro uplnost, hdparm -I
tvrdi toto:
ATA device, with non-removable media Model Number: WDC WD7500BPKT-00PK4T0 Serial Number: WD-WX41CC1L3491 Firmware Revision: 01.01A01 Transport: Serial, SATA 1.0a, SATA II Extensions, SATA Rev 2.5, SATA Rev 2.6
TYJO. Chystam se poridit to Lenova T400 SSD. A chtel bych provozovat KUBUNTU a samozrejme SIFROVAT, idealne DM-cryptem. Takze mi celkem vstanuly vlasy hruzou, ze bych ho odrovnal.
Mohl by mi nekdo poradit, cemu se vyhnout a co nedelat, aby mi ten disk aspon chvilku vydrzel?
Diky,
P.
No, ja ten suplik mam taky... a chci do nej dat stavajici disk s W7, abych je nemusel presouvat.
Jeste nejsem zcela rozhodnuty, ale cim dal vice mam chut se na ssd vyprdnout, koupit klasicky WD blue 1TB, rozdelit ho na pul a mit svatej klid a litr v kapse
By default sa sifrovany disk tvari pre FW ako "na 100% zaplneny" takze "wear leveling" nema ako fungovat. DalsiaHuh ? Sifrovani totalne nesouvisi s wear-levelingem.
Tiskni
Sdílej: