Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Radovo 10 ak nie 100 nasobne lahsie Min. 10 nasobne nizsia spotreba Boot do 15 sekund (stary PC cez minutu (lubuntu)) Vyhodou je aj wifi Ziadny hlukUvidime co prinesie dalsi vyvoj aplikacii
Instalacia: na SD kartu som nahral raspbian.Protip: reinstaluj všechny balíky z Debianího armhf portu, protože ty jsou zkompilované pro armv7. Měly by být rychlejší (neměřil jsem).
sobne mam 8jadrovu visheru -> skusal som rozne chladice, najprv box chladic ten ju neuchladi, potom Silentium 1024HE ten uchladi ale na max otackach huci ako turbina a taktiez Arctic 64 Plus co je pekny dizajnovo hrozne velky teda takz vecsi box ale neuchladi a huci to rovnako
zaujimalo by sa ako su na tom terajsie intelacke dosky vsade pozeram napr na alze pocitace zotac/nuc/brix a pod. ktore maju predinstalovany win10 takze prepodkladam ze vykonovo nie su na tom az tak zle.
s mojich skusenosti s htpc asrock qc5000 je fajn ale ten aktivny chladic sa kus viac nahrieva, predsca oproti intel atomom tu je radeon grafika, ktora ma vyssiu spotrebu. ale v kombinacii s PICOPSU 80W a SSD diskom je to uplne tiche len ten aktivny chladic vsetko zabije.
osobne odporucam nejaku intel dosku namiesto raspberry, napr j1800 os asusu za 54e v alze k tomu picopsu a adapter, ram a ssd alebo intel nuc
Nezapomeň na monitor a klávesnici.Jako že by někdo používal trvale notebook jenom jako notebook? To snad ne, ergonomický monitor a klávesnici k tomu musíš mít stejně.
A také baterky, které RPi nemá a proto je uvázáno nějakým napáječem k síti.Na materiálu přidělání baterek vyjde tak na dvě stovky.
Má RPi WiFi?Ano, samozřejmě.
A co datové úložiště?SDHC karta, no.
Když to všechno sečtu, tak se na těch mých 5 kKč dostanu také.IMHO to jde tak za půlku.
Já ho tak používám. Monitor k němu nemám a klávesnici sice mám, ale nepoužívám. Nepotřebuji ani jedno, takže jsi napsal kec. Nemusím.Nezapomeň na monitor a klávesnici.Jako že by někdo používal trvale notebook jenom jako notebook? To snad ne, ergonomický monitor a klávesnici k tomu musíš mít stejně.
gksudo leafpad /usr/bin/kodinajedes na konec souboru a radek:
VT="$(fgconsole)"zmenis na(mohl by jsi puvodni smazat a dat jen tu 7, ale pisu to takto ze za #(komentar) je schovano to puvodni, kdyby neco):
VT="7" # VT="$(fgconsole)"
Oproti staremu HP compaq Intel P4 3GHz, ram 512MB to ma len same vyhody.StarCraft si na Malině nezahraje.
sudo apt-get update sudo apt-get dist-upgrade sudo apt-get install -y rpi-chromium-modsflash ide, ale mam pocit, ze o par sekund pomalsie bootuje, ale inak celkom vpohode
btw nestava sa ti, ze ak otvoris nejake okno kde mas adresare (napr. /home) tak sa neda otvorit ziadny adresar. Fungovat to zacne az vtedy ak otvoris okno na druhy krat.
Tiskni
Sdílej: