Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Řešení dotazu:
make
). Máte už překlad rozchozený alespoň z příkazové řádky? Tam bude asi jednodušší postupovat podle nějakého návodu, kde budete jenom opisovat příkazy…
Produkty JetBrains pro Javu a pro web nejsou lokalizované, pochybuju, že by to u CLion bylo jinak. A moc to nedává smysl, při programování se bez „programátorské“ angličtiny stejně neobejdete. To, že je IDA „komplikované“, ke přirozené, je to komplexní nástroj, který poskytuje programátorovi podporu ve všem možném. Na jednoduché hraní bude asi jednodušší obyčejný textový editor a sada nástrojů ovládaná z příkazového řádku.
a ten textový editorNa napsání „Hello World“ aplikace vám stačí libovolný textový editor –
vim
nebo emacs
na příkazové řádce, jakýkoli editor textových souborů, který je určitě součástí vašeho desktopového prostředí.
a ta sada ?Na linuxu se jako kompilátor C a C++ v drtivé většině případů používá
gcc
, jako linker ld
. Abyste příkazy nemusel psát pokaždé ručně, používá se make
, ale stejnou funkci zastane i IDE (které ale zase umí s make
spolupracovat). Pokud máte celý program v jednom souboru main.c
, stačí vám k přeložení a slinkování spustit jen
gcc main.ca vytvoří se vám z toho spustitelný soubor
a
.
Každopádně ale tohle potřebujete znát před tím, než začnete používat nějaké IDE, a je to na naučení složitější, než někde opsat „Hello World“. Z vlastní zkušenosti vám nic doporučit nemůžu, protože v C neprogramuju – ale vím, že existuje několik českých učebnic C pro začátečníky, tak si nějakou vyberte.
Ja len chcem napísať kód a a nejaký debuger možno k nemu :).Jak už jsem psal, nestačí vám kód napsat, musíte ho také přeložit a slinkovat, teprve pak ho můžete spustit.
#prilep <stdio.h> #urči bez_chyby 0 číslo hlavný_program () { vypíš("Ahoj svet!\n"); vráť_sa bez_chyby; }
#include <stdio.h> int main(void) { puts("Hello world!"); return 0; }1) Konzolová možnosť
cc hello_world.c -o hello_world # preklad ./hello_world # spústenie2) Jednoduché GUI IDE
Tiskni
Sdílej: