Byl představen editor MonoSketch, webová aplikace pro tvorbu diagramů, technických nákresů, flowchartů a různých dalších vizualizací, to vše jenom z ASCII znaků. Všechny operace běží pouze v prohlížeči uživatele a neprobíhá tedy žádné nahrávání dat na server. Zdrojový kód aplikace (drtivá většina Kotlin, žádné C#) je dostupný na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Byla vydána nová verze 3.7.0 multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy nových filtrů na PIXLS.US.
Všem na AbcLinuxu vše nejlepší k Valentýnu aneb Dni lásky ke svobodnému softwaru (I love Free Software Day, Mastodon, 𝕏).
Eric Migicovsky představil Pebble Emulator, tj. emulátor hodinek Pebble (PebbleOS) běžící ve webovém prohlížeči. Za 6 hodin jej napsal Claude Code. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Byla vydána nová verze 3.41 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.11 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Rusko zcela zablokovalo komunikační platformu WhatsApp, řekl včera mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Aplikace, jejímž vlastníkem je americká společnost Meta Platforms a která má v Rusku na 100 milionů uživatelů, podle Peskova nedodržovala ruské zákony. Mluvčí zároveň lidem v Rusku doporučil, aby začali používat domácí aplikaci MAX. Kritici tvrdí, že tato aplikace ruské vládě umožňuje lidi sledovat, což úřady popírají.
Před 34 lety, ve čtvrtek 13. února 1992, se tehdejší Česká a Slovenská Federativní Republika oficiálně (a slavnostně) připojila k Internetu.
Agent umělé inteligence vytvořil 'útočný' článek o Scottu Shambaughovi, dobrovolném správci knihovny matplotlib, poté, co vývojář odmítl agentem navrženou změnu kódu (pull request). 'Uražený' agent autonomně sepsal a publikoval na svém blogu článek, který přisuzuje Shambaughovi smyšlené motivace, egoismus a strach z AI coby konkurence.
Bylo vydáno Ubuntu 24.04.4 LTS, tj. čtvrté opravné vydání Ubuntu 24.04 LTS s kódovým názvem Noble Numbat. Přehled novinek a oprav na Discourse.
V pátek 20. února 2026 se v pražské kanceláři SUSE v Karlíně uskuteční 6. Mobile Linux Hackday, komunitní setkání zaměřené na Linux na mobilních zařízeních, kernelový vývoj a uživatelský prostor. Akce proběhne od 10:00 do večera. Hackday je určen všem, kteří si chtějí prakticky vyzkoušet práci s linuxovým jádrem i uživatelským prostorem, od posílání patchů například pomocí nástroje b4, přes balíčkování a Flatpak až po drobné úpravy
… více »Řešení dotazu:
make). Máte už překlad rozchozený alespoň z příkazové řádky? Tam bude asi jednodušší postupovat podle nějakého návodu, kde budete jenom opisovat příkazy…
Produkty JetBrains pro Javu a pro web nejsou lokalizované, pochybuju, že by to u CLion bylo jinak. A moc to nedává smysl, při programování se bez „programátorské“ angličtiny stejně neobejdete. To, že je IDA „komplikované“, ke přirozené, je to komplexní nástroj, který poskytuje programátorovi podporu ve všem možném. Na jednoduché hraní bude asi jednodušší obyčejný textový editor a sada nástrojů ovládaná z příkazového řádku.
a ten textový editorNa napsání „Hello World“ aplikace vám stačí libovolný textový editor –
vim nebo emacs na příkazové řádce, jakýkoli editor textových souborů, který je určitě součástí vašeho desktopového prostředí.
a ta sada ?Na linuxu se jako kompilátor C a C++ v drtivé většině případů používá
gcc, jako linker ld. Abyste příkazy nemusel psát pokaždé ručně, používá se make, ale stejnou funkci zastane i IDE (které ale zase umí s make spolupracovat). Pokud máte celý program v jednom souboru main.c, stačí vám k přeložení a slinkování spustit jen
gcc main.ca vytvoří se vám z toho spustitelný soubor
a.
Každopádně ale tohle potřebujete znát před tím, než začnete používat nějaké IDE, a je to na naučení složitější, než někde opsat „Hello World“. Z vlastní zkušenosti vám nic doporučit nemůžu, protože v C neprogramuju – ale vím, že existuje několik českých učebnic C pro začátečníky, tak si nějakou vyberte.
Ja len chcem napísať kód a a nejaký debuger možno k nemu :).Jak už jsem psal, nestačí vám kód napsat, musíte ho také přeložit a slinkovat, teprve pak ho můžete spustit.
#prilep <stdio.h>
#urči bez_chyby 0
číslo hlavný_program () {
vypíš("Ahoj svet!\n");
vráť_sa bez_chyby;
}
#include <stdio.h>
int main(void)
{
puts("Hello world!");
return 0;
}
1) Konzolová možnosť
cc hello_world.c -o hello_world # preklad ./hello_world # spústenie2) Jednoduché GUI IDE
Tiskni
Sdílej: