Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Řešení dotazu:
Pro tebe jako pro BFU (Beginner for Unix) je docela vhodný Linux Mint.
Proč?
To byl záměr. Cinnamon je dělaný pro BFU. Určitě bych tazatelce nelinkoval Gentoo. To už může zůstat u Kali.
/etc/skel/
(já v něm mám jenom .bashrc
, .profile
a .bash_logout
)debsums -e
. Následně můžeš přeinstalovat (apt-get --reinstall install <balíček>
) balíčky, kterým patří (to zjistíš dpkg -S soubor
).debsums -e
.locate \* | grep -vE "^/(home|tmp|mnt|boot|opt|root|srv|usr/local|var/cache|var/lib|var/log|var/tmp|var/mail|var/www)/" | sort -u > /tmp/allfiles sort -u /var/lib/dpkg/info/*.list > /tmp/allfiles2 comm -23 /tmp/allfiles /tmp/allfiles2 |less
/etc/passwd
a /etc/fstab
).
configure ; make ; make install
) na inštaláciu SW mimo /opt alebo /usr/local? Komplikovanie systému zo zdrojákov je bežný spôsob ako sa dostať do podobnej situácie.
Na všetko ostatné tu máme štandardnú správu programových balíčkov (pre BFU synaptic).
Super postup. Akorát bych řekl, že pro pokročilejšího uživatele a ne pro BFU. Ale jsem rád, že jsi to sem dal - ukládám do učebnice.
To není, ale připadá mi to, jako kdyby na prvňáčka třídní vytáhla chemii. Napřed se musí naučit číst a psát. Takže u tazatelky bych to zatím viděl tak na sudo, ls a cp.
Obecně neexistuje nic takového jako „factory reset“ „Linuxu“ (ať už se tím Linuxem myslí cokoliv — kernel, distribuce, nějaké uživatelské nastavení atd. atp.). Linux nejspíš nepochází z fabriky; tím to bude.
Běžný způsob použití rozumné linuxové distribuce je zhruba tento:
Obcházet problémy „resetem“ nebo reinstalací může být na první pohled lákavé, ale na druhý pohled se tím uživatel připravuje o porozumění problému a o schopnost řešit problémy obecně („troubleshooting“). Nedořešený problém se navíc zpravidla později vrátí, bez ohledu na „tovární reset“.
Résumé: Doporučuji zeptat se přímo na ten konkrétní problém, který se má resetem vyřešit. Linux se za normálních okolností instaluje na jeden hardware jednou. Zbytek už zajistí průběžné aktualizace a tu a tam nějaké nastavení.
Ne. Jednak nepoužívám Ubuntu a dvak je naprostá většina uvedeného obsolete vzhledem k tomu, co dnes dokážou atomické snapshoty nad filesystémem / subvolume a případně serializace filesystému.
Obcházet problémy „resetem“ nebo reinstalací může být na první pohled lákavé, ale na druhý pohled se tím uživatel připravuje o porozumění problému a o schopnost řešit problémy obecně („troubleshooting“). Nedořešený problém se navíc zpravidla později vrátí, bez ohledu na „tovární reset“.To můžeš řešit později když si zálohuješ obrazy oddílů ale pokud chceš PC používat vrátíš zálohu, pokud nemáš čas.
Jakých oddílů? Obrazy oddílů by byly šíleně neefektivní a navíc by nebyly atomické. To nedává smysl.
K zálohování předchozích stavů systému slouží normální snapshoty na úrovni subvolume. Snapshot si můžu udělat klidně každý den nebo každou hodinu, dál do minulosti můžu snapshoty „ředit“ třeba na týdenní atd.
Pokud jde o použití starších snapshotů, tady bych zase zdůraznil, že samotný návrat k předchozímu stavu toho moc neřeší. Důležitější je porozumění problému, který nastal. Tedy ke snapshotům bych se vracel hlavně za účelem zjištění rozdílů vůči současnému stavu, ne za účelem návratu k předchozímu stavu.
Tiskni
Sdílej: