Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Řešení dotazu:
spousta špatných firem se snaží na vás hodit výběr konkrétního materiálu nebo dokonce i konkrétního postupu.Zase do problému vkládáte své životní zkušenosti tam, kde jsou irelevantní. Nejde tady o žádné zbavování se a přehazování odpovědnosti, o tom v příspěvku #13 vůbec řeč nebyla (aspoň to tam nevidím.) Problém je v tom, že uživatelé věci dělají tak, jak se věci naučili a jak jim fungují. Přestože ve Windows je jednoduché (nebo přinejmenším bývalo) nasdílet soubory do místní sítě, uživatel umí přenášet data na flashce, tak to použije. O tom, že sdílení souborů existuje, třeba ani neví - i když to v práci používá (jenže tam to nastavil "ajťák") A všimněte si, že lepší řešení existuje, znalost IP adres nepotřebují, a stejně to nepoužívají. To je ten problém. Uživatelé používají to, co jim funguje a co jim někdo ukázal, jak udělat (takhle to označ, takhle to přetáhni, pak počkej.) Dokud někdo nezačne tlačit "něco" (službu, software), co bude fungovat jen přes IPv6 a co lidi budou chtít, uživatelé nebudou mít důvod se pídit po tom, jestli to ípévéšest mají a že ho mají chtít. Podle mě dneska takovou moc má dneska tak maximálně Facebook.
se nikdy nepovažoval"Se" nikdy nepovažoval, ale zeptejte se na ulici náhodných lidí, jestli jsou doma připojení k internetu. Pro všechny případy, kdy jsou za NATem, bude odpověď ano.
Je úplně jedno, jaké programy nebo postupy uživatelé používají a provádějí. Pokud mají mít připojení k internetu, potřebují k tomu adresy.To je zase teoretizování pro sférické lidi ve vakuu. V reálném světě zákazníci adresy (směrovatelné) nepotřebují, protože jim ten internet (Facebook, Youtube, Seznam...) funguje i bez toho
stejně tak by měl ISP dodržovat nějaké standardy"By měl" se nenajíte a k internetu vás to taky nepřipojí. Standard není norma, za jeho nedodržení nehrozí pokuty a reklamace. A zatímco při použití špatných trubek dojde k nějaké uživatelem pozorovatelné závadě (voda neteče a/nebo teče tam, kde nemá), u připojení k internetu bez směrovatelné adresy uživatel nic nepozná, protože jemu vše funguje
"Se" nikdy nepovažoval, ale zeptejte se na ulici náhodných lidí, jestli jsou doma připojení k internetu. Pro všechny případy, kdy jsou za NATem, bude odpověď ano.Jůůůů. Pojďme to praktikovat ve všech oblastech života
V reálném světě zákazníci adresy (směrovatelné) nepotřebují, protože jim ten internet (Facebook, Youtube, Seznam...) funguje i bez tohoNo však tohle nikdo nepopírá, ale to furt neznamená, že jsou připojeni k internetu. Jsou pouze připojeni k síti svého ISP, který jim zprostředkovává některé služby internetu ale o připojení se nejedná.
Jako co je tohle za argument?To je arugment o tom, jak to v reálném světě funguje.
Jsou pouze připojeni k síti svého ISPPřestaňte si hrát na slovíčka. Ať už to nazvete jakkoliv, podstatné je to že ISP nabízí to, co zákazník chce. A zákazník nemá znalosti na to, aby věděl, že by mohl chtít něco jiného. A už vůbec ne proč by to měl chtít, když mu všechno, co chce, funguje. A to, co by mohlo teoreticky se skutečným připojením (c) Heron fungovat líp a dát tedy důvod takové připojení chtít, momentálně neexistuje a, dokud se IPv6 nerozšíří, ani existovat nebude. Btw. ten standard, který říká, že připojení k internetu znamená směrovatelné adresy, bych rád viděl.
To je arugment o tom, jak to v reálném světě funguje.Takže o odborných věcech mají rozhodovat lidi na ulici? Jako vážně?
Přestaňte si hrát na slovíčka.To není hraní si na slovíčka. Používání správných pojmů s jasnými definice pomáhá k formulaci a sdělování myšlenky.
Ať už to nazvete jakkoliv, podstatné je to že ISP nabízí to, co zákazník chce.Což je perfektní půda pro podvod. Zákazník dostává "co chce" (ve skutečnosti co mi provozovatel nabulíkoval) a nikoliv to, co bylo deklarováno na obalu. Ale není to první ani poslední debata s vámi o tomto.
Btw. ten standard, který říká, že připojení k internetu znamená směrovatelné adresy, bych rád viděl.Já taky, dříve to bylo na IANA, když se řešilo, jestli je NAT připojení k internetu (není), ale nebudu tomu věnovat čas.
Takže o odborných věcech mají rozhodovat lidi na ulici? Jako vážně?O tom, co si lidé na ulici koupí a sami rozhodnou, jestli jim to vyhovuje, mají vážně rozhodovat lidé na ulici.
Zákazník dostává "co chce" (ve skutečnosti co mi provozovatel nabulíkoval) a nikoliv to, co bylo deklarováno na obalu.Zákazník nedostává to, co je deklarováno na obalu, ale chce to, co je v tom obalu. Win-win a kde není žalobce, není ani soudce. "Skutečné připojení" (za náklady navíc, které se promítnou v koncové ceně) mu nedá žádné výhody, protože jak nevěděl, co má chtít, tak nebude vědět, jak je použít.
Já taky, dříve to bylo na IANATak já se zeptám jinak: existuje vůbec takový standard? To byste měl vědět, když se tady s ním oháníte.
O tom, co si lidé na ulici koupí a sami rozhodnou, jestli jim to vyhovuje, mají vážně rozhodovat lidé na ulici.To jste uhnul, před tím to bylo o definici připojení.
"Skutečné připojení" (za náklady navíc, které se promítnou v koncové ceně) mu nedá žádné výhody, protože jak nevěděl, co má chtít, tak nebude vědět, jak je použít.Diskutujeme tady pod dotazem, kde si tazatel chce doma zřídit vlastní server. Třeba na RPi a třeba na blog. Spoiler alert, na blog fakt není potřeba miliarda, statický obsah zvládne i ta destička.
existuje vůbec takový standardTak existuje třeba RFC 4084, které popisuje, jak by se jednotlivé způsoby přístupu k internetu měly jmenovat a co všechno by o tom uživateli měli sdělit. A je tam taková poznámka:
It is hoped that service providers will adopt these terms, to better define the services to potential users or customers.No a stal se přesný opak. U těch nepoctivých rozhodně.
To jste uhnul, před tím to bylo o definici připojení.Utíká vám kontext vlákna, což jsou uživatelé a jejich (ne)znalosti. Případně to, co dostávají uživatelé, kteří si takovou službu koupí.
Tak existuje třeba RFC 4084Dobře. A teď mi ukažte, kdo se ptal ISP, jestli s takovým uspořádáním souhlasí. A kolik je těch tzv. "poctivých", co tohle dodržují.
A teď mi ukažte, kdo se ptal ISP, jestli s takovým uspořádáním souhlasí.Nevím, kdo se jich ptal. V IT obecně chybí průmyslová standardizace a v podstatě se jede právem silnějšího. Navíc subjekt v dané zemi se má řídit zákony dané země a dokud definice připojení nebude dána zákonem v ČR, tak se na nějaké RFC stejně můžou vykašlat. Což stejně dělají.
A kolik je těch tzv. "poctivých", co tohle dodržují.Nevím, kolik jich je. Já mám jednoho doma, druhého jsme měl v kanclu, třetí a čtvrtý byl na další pobočce. Je to jen o tom, co si člověk vybere a co je ochoten akceptovat.
ak môžeš zdvihnúť telefón a hocikomu zavolať, ale nikto nie je schopný zavolať tebe, považuješ to za plnohodnotné pripojenie do telefónnej sieteStejný případ jako s tím taxametrem
Ak na to pristúpime tak potom Internet časom zredukujeme na {Facebook, Twitter}Ano, to jste se dostal k podstatě tohoto vlákna - že pro drtivou většinu zákazníků už tahle redukce na vybrané služby platí.
klient (přes řídící spojení, které NATem normálně prochází): STOR soubor server: připoj se na moji_adresu:10045 a nacpi tam obsah souboru klient: (udělá přes NAT standardní TCP spojení a nasype do něj obsah souboru)Dokonce i server za NATem podle mě funguje, pokud předem vyhradíš několik portů pro ta příchozí spojení a všechny je naforwarduješ.
Nějakou dobu zpátky tady vykřikoval, že rozhodnout, jestli se úvodní stránka abclinuxu změnila (a je tedy možné vrátit HTTP not modified), je záležitost jednoho SQL dotazu.Tak jako možné to je, kdyby se na všechna místa, kde se děje něco, co mění obsah homepage (přidání článku/zprávičky, komentáře do objektu co se na homepage zobrazuje, hlasování v anketě), přidalo něco, co nakešovanou stránku zinvaliduje. Netuším ale, jestli by se to vyplatilo, tj. jestli těch změn není řádově stejně, jako počet načtení homepage, takže by byla stejně skoro pořád zinvalidovaná. (a kolik dotazů je od přihlášených uživatelů, kde ještě musíte vyhodnocovat hvězdičky u nepřečtených diskuzí, takže se to už vůbec nevyplatí)
Pokud tvůj ISP nepodporuje ipv6, tak ... si udělat tunel. Existuje dost služeb, co poskytují ipv6 tunel do ipv4 sítí.Kdo mi jako homeuserovi poskytne ipv6 tunel? Hurricane Electric? A kdo další? Mohu si sám protunelovat tu /64, kterou dostanu na nějaké VPS. Ale když bych jí chtěl rozdělit, tak přijdu o autokonfiguraci a musím klienty nutně konfigurovat staticky nebo pomocí DHCPv6. Přičemž si nejsem úplně jistý, jestli by s tou autokonfigurací nebyl problém, i když bych tu /64 nedělil. (Zmiňované Forpsi navíc má z nějakého důvodu omezení na maximální počet 16 současně používaných ipv6 adres v přiděleném rozsahu /64.) Takže já to zatím dělám tak, že vytvářím samostatný tunel pro každého klienta, pro kterého chci ipv6. Což sice funguje, ale není to to samé, jako mít doma nativní ipv6 s dostatečným rozsahem.
Mohu si sám protunelovat tu /64, kterou dostanu na nějaké VPS.Tak jako viděl jsem i VPS s větším rozsahem. To Forpsi je bída pokud bys chtěl celý subnet (nebo dokonce několik), to souhlasím.
ipv4 nedošly.Fajn, v tom případě bych poprosil o 2000 adres, abych je mohl přiřadit serverům, které provozujeme a byli bychom rádi, kdyby je šlo do internetu zapojit přímo.
pro celý intergalatický internetNic takového stejně na IP fungovat nebude. Ani ve Sluneční soustavě. Důvod je rychlost světla. Když jeden roudtrip bude typicky na desítky minut, nemá adresovací schéma přepínaného internetu žádný smysl. V "intergalatických" škálách je to potom už naprostý nesmysl. Asi nepošlete packet a nebudete čekat 5M let, než se vám vrátí z Andromedy, že ne? Takže ten protokol je navržen na pozemský internet, nic jiného v dohledné budoucnosti (těch několik desítek let) stejně není (a pro případné kolonie na měsíci by to pořád stačilo, ale ani tam bych nechtěl mít ssh terminál) a tady vystačí na opravdu hodně dlouho.
O naší dnešní technice co zcela běžně používáme se na začátku 20. století lidem nezdálo ani v těch nejdivočejších snech.Jedna věc je technika, druhá věc jsou prostředky. Věda je mnohem víc kontinuálnější, než si většina lidí myslí. Ve vědě není příliš mnoho skutečně zlomových okamžiků, všechno stojí na nohách předchozích objevů. Nevím, co máte na mysli dnešní technikou, ale počítače se používaly, jen ne silikonové, přenos dat pomocí elektromagnetických vln se zkoušel už od Maxwella apod. Ano, objevili jsme atom, objevili jsme galaxie (až po vzniku OTR se přišlo na to, že vesmír není jen mléčná dráha), přišlo se s kvantovkou. Jenže to není nic, co by příroda neznala. To, že v určité aproximaci OTR lze odvodit něco jako červí díru (Einstein-Rosen most) vůbec neznamená, že se k této konfiguraci dá dospět dynamicky (ve skutečnosti ne, nedá) a už vůbec to neznamená, že lze něco takového sestavit (ne, nelze). To, že vyjde nějaká rovnice ještě neznamená, že to existuje (ve vesmíru se nic takového nepozoruje) a navíc, všechny myšlenkové experimenty, jak něco takového vyrobit, začínají: vemte "exotickou" hmotu - kladná hmotnost, záporná hustota (což je samo o sobě rozpor), o hmotnosti půlky vesmíru a nějak ji uplácejte v prostoru a čase. Takže jedna věc je snění, druhá věc je realita. Fyzika je mnohem více "sane" a mnohem více stojí pevně na zemi, než se většině lidí (včetně mě) líbí. Ale třeba se pletu a za 200let mě budou lidi vysmívat jako zpátečníka a nadávat na to, že došly nejen IPv4 a oni musejí být za 200 násobným natem, ale že došly už i IPv6 a za IPv8 se platí půl platu, přitom je to 1024b protokol.
ve skutečnosti ne, nedáNěkteří z lidí, co v minulosti tvrdili něco podobného, jsou dneska pro smích
Jinými slovy, kdyby se IPv6 zavedlo před dvaceti lety, tak tato diskuse vůbec neexistuje a dneska by mohli být draft na next gen protocol.Na druhou stranu by taky mohly být diskuze o tom, jak se vypořádat s věcmi, které se na tom protokolu ošidily kvůli tomu, co hardware z doby 20 lety nezvládal.
Někteří z lidí, co v minulosti tvrdili něco podobného, jsou dneska pro smíchTo je možné, záleží co říkali, v jakém modelu a komu jsou přesně pro smích. Výše uvedené tvrzení lze pravdivě uvést v konkrétním modelu a nic k smíchu na tom není.
Na druhou stranu by taky mohly být diskuze o tom, jak se vypořádat s věcmi, které se na tom protokolu ošidily kvůli tomu, co hardware z doby 20 lety nezvládal.No ano, proto by se diskutovalo o přechodu na ten zmíněný next gen. Jako nedostupnost IPv6 dneska není vůbec dána technickými nedostatky. Je to jen o marketingu. V minulém zaměstnání jsme dělali pro státní správu, ta má přikázáno od roku 2010 běžet na IPv6 (stav si může každý ověřit sám), my jsme měli splněno. IPv6 na hostingu pochopitelně no problém, já měl ipv6 už tehdy cca 3 roky, připojení do kanclu otázkou jednoho technického požadavku. Připojení doma probíhalo stylem zapnutí RA na Mikrotiku, od té doby jsem na to nesáhl (jen si při výměně HW musím vzpomenout na nutnost změny DNS, nechávám SLAAC adresy a zapínám privacy extensions, takže všechny stroje jsou dostupné na své vlastní adrese a směrem ven komunikují z náhodné IP). Vůbec nechápu, co se na tom v roce 2020 řeší. Asi si budu muset na stará kolena vystudovat ještě psychologii, protože toto a některé další diskuse nedávají žádný smysl.
No ano, proto by se diskutovalo o přechodu na ten zmíněný next gen.Takže bychom vlastně byli ve stejném stavu jako teď, bylo by tu nefunkční IPv
Vůbec nechápu, co se na tom v roce 2020 řeší.Na to nepotřebujete studovat psychologii. Stojí to peníze, to je všechno. Musíte vyškolit lidi, aby se naučili zapnout a ovládat IPv6 na síťových prvcích, to stojí peníze. Musíte mít síťové prvky, které IPv6 umí - což občas znamená koupit nové, což stojí peníze. Prostě spousta práce, tj. spousta nákladu a nikdo to nepotřebuje (v uvozovkách), tj. nikdo vám za to, že mu dáte IPv6, nezaplatí.
Stojí to peníze, to je všechno.To je taková univerzální výmluva, na kterou vlastně nejde nic napsat, protože "všechno stojí peníze". Takže to argumentačně neříká vůbec nic.
Musíte vyškolit lidiSíťař, který umí IPv4, umí automaticky i IPv6. Principy jsou zcela stejné, akorát se místo do 32 musí naučit počítat do 64. Od zavedení CIDR uběhlo 27 let. Vlastně ne, pořád mu zůstává 32b, protože jako ISP dostal /32 prefix a zákazníkům rozdává, když to dělá blbě, tak /64. Pokud by rozdával správně /48, tak mu stačí se naučit počítat do 16. To snad dnešní technici zvládnou. (Nehledě na to, že tohle stejně nedělá technik, ale nějaký síťový inženýr, technik to jen nabouchá do těch zařízení.)
Musíte mít síťové prvky, které IPv6 umí - což občas znamená koupit nové, což stojí peníze.To občas znamená přibližně jak dlouho? I kdyby někdo měl muzeum staré 15 let, tak to ty prvky uměly. Nehledě na to, že mu to dneska nebude vyhovovat z důvodů přenosových rychlostí a dalších technických parametrů. A o kom se jako vlastně bavíme? Hostingy jsou na to připravené 20 let. Akademické sítě taky. Pamatuju si na nějaké pornostránky, které v letech 2000+ε běžely jen na IPv6 a jediné tehdy dostupné místo, jak se na ně podívat, bylo z akademické sítě CESNETU. Takže zbývá jen koncový ISP. Můj malý místní ISP zavedl IPv6 někdy před 13 lety (+-). Takže ne, technické důvody neobstojí, neobstály by ani před těmi 15lety. Lidské důvody neobstojí, protože kdo umí IPv4, umí i IPv6. Zbývá jedině marketing a snaha co nejvíc vyždímat na končícím IPv4 a protlačit i zpoplatnění IPv6. Nic víc.
Síťař, který umí IPv4, umí automaticky i IPv6.Zkoušel jste si někdy nastavit IPv4 a IPv6 na Ciscu třeba? Tak si to zkuste a pak to o tom automaticky přijďte zopakovat.
I kdyby někdo měl muzeum staré 15 let, tak to ty prvky uměly.Ale jak? Pokud vím, tak třeba přetečení "ARP" tabulky tím, že schválně ptáte na neexistující stroje, může být problém i dneska, protože těch 2**64 adres se do žádného zařízení nevejde.
Takže ne, technické důvody neobstojí, neobstály by ani před těmi 15lety. Lidské důvody neobstojí, protože kdo umí IPv4, umí i IPv6. Zbývá jedině marketing a snaha co nejvíc vyždímat na končícím IPv4 a protlačit i zpoplatnění IPv6. Nic víc.Tím, že budete něco ignorovat, to nezmizí. "Ždímání na IPv4" je pitomost, kterou jste si vymyslel bez ohledu na to, že to nedává žádný smysl. Jako ISP na tom nic nevyždímete, když ty adresy a) nemáte a b) téměř nikdo je nepotřebuje a tudíž nekupuje
Ne, argumentačně je to zcela platné, protože za nadšení pracujete akorát vy.Není, protože lidé pracují za peníze, ale ipv6 žádnou náročnost nebo novou znalost nepřidává. V základním režimu je to jen o trochu delší adresa. Nic víc.
Zkoušel jste si někdy nastavit IPv4 a IPv6 na Ciscu třeba?Nezkoušel, přehypované sračky nepoužívám.
b) téměř nikdo je nepotřebuje a tudíž nekupujeNepoptával jste náhodou před denním výpadkem 2000 IPv4 adres?
Nezkoušel, přehypované sračky nepoužívám.No vidíte, ale přesto tady se vší rozhodností tvrdíte, že kdo zná IPv4, tak zná IPv6 - přestože to není pravda.
Nepoptával jste náhodou před denním výpadkem 2000 IPv4 adres?Zkuste se držet tématu, kterým je domácí uživatel
Zkuste se držet tématu, kterým je domácí uživatelHovoříme třeba o těch domácích uživatelích, co teď používají videohovory pro školu a práci, které jedou přes podivné protokoly přes přetížené a šmírující servery v tramtárii, protože nemohou jet normálně přímo? Nebo o těch uživatelích, co posílají soubory přes nějaké úschovny zacpané reklamami, protože to nemůžou poslat přímo? O uživatelích, kterým přestal fungovat domovní zvonek, protože to ze dveří do kuchyně přes cloud, který zrovna vypadl?
Jenže existuje příslušná služba pro BFU?Neexistuje právě proto, protože ji nikdo nemůže využít, protože už 20 let nikdo nemá přímou konektivitu.
Někdo, kdo by si založil kšeft na tom, že bude prodávat software, který umožní třeba přímé sdílení souborů?Není potřeba kšeft, různé ty Jitsi, torrenty a SIPy jsou často zadarmo, s podobným modelem jako všechen open-source software (dá se očekávat, že to někdo jen tak pro radost nebo pro zisk z prodeje pokročilých služeb a supportu napíše, ale už se nedá očekávat, že někdo bude pro službu zadarmo platit bandwidth).
A bude to vlastně fungovat? Ano, teoreticky máte na koncovém počítači směrovatelnou IPv6 adresu, ale projde vám to příchozí spojení přes firewall na krabičce? Dokáže se domovní zvonek spolehlivě v jakémkoliv prostředí doptat do kuchyně?To je IMHO stejný případ - „nikdo to nedělá, tak to nefunguje“. Kdyby to bylo běžné, tak se začne řešit, aby to fungovalo.
A to je jádro věci. IPv6 nikdo nemá a z těch, co ho mají, nikdo neví, kdo (jak velký podíl) to má dobře nastavené - takže se logicky nevyvíjí produkty.No ale to je přesně ten problém slepice a vejce, o kterém mluvím. Ale nejde smést ze stolu argumentem „BFU přímou konektivitu nepotřebuje“. Analogicky v roce 1995 BFU nepotřeboval internet vůbec, protože na něm nebyly žádné služby, které by BFU mohl používat, a nebyl žádný software, se kterým by BFU dokázal pracovat.
Neexistuje právě proto, protože ji nikdo nemůže využít, protože už 20 let nikdo nemá přímou konektivitu.Souhlas. Ale na druhou stranu už 20 let nikdo nemá přímou konektivitu právě proto, že neexistují služby, které by ji vyžadovaly a zároveň byly vyžadovány dostatečným počtem zákazníků.
Kdyby to bylo běžné, tak se začne řešit, aby to fungovalo.[obdobná reakce jako v předchozím odstavci]
No ale to je přesně ten problém slepice a vejce, o kterém mluvím. Ale nejde smést ze stolu argumentem „BFU přímou konektivitu nepotřebuje“Ale jde, to jenom ta analogie s rokem 95 kulhá. Protože tehdy BFU skutečně internet nepotřeboval, protože tam nic nebylo, jenže pak se objevili lidé, kteří viděli příležitost a začali nabízet služby, kvůli kterým si BFU ten internet byl ochoten pořídit. Máte takové lidi dneska s IPv6? Já o žádných nevím, což IMO souvisí s tím, že ty služby z roku 95 (web a e-maily) jsou pro BFU pořád aktuální a dostupné i bez IPv6.
tvrdíte, že kdo zná IPv4, tak zná IPv6Ano, tvrdím. Protože se to síťuje úplně stejně, platí "maska" sítě, podle které se routuje apod. To, že se to v nějakém obskurním zařízení nastavuje nějak jinak na této věci vůbec nic nemění.
Zkuste se držet tématu, kterým je domácí uživatelVšak domácí uživatel nemá problém. Požádá ISP o adresy a dostane /56. Když tomu nerozumí, tak mu technik na routeru zapne RA a rázem mají všechna zařízení šestkovou adresu. Jednoduché jak facka.
Ano, tvrdím.Ano, zcela bez ohledu na realitu. Cisco není obskurní zařízení, Cisco je přední světový výrobce síťových prvků a to, že je nemáte rád, na tom nic nezmění. V tom je realita protivná, nepřizpůsobuje se vašemu vidění světa. Takže dodatečné učení a dodatečné náklady jsou potřeba. A redukovat znalosti IPv6 na masku sítě a routování je taky pitomost.
Však domácí uživatel nemá problém.a) bude to fungovat na krabičce za 800 korun? b) proč by měl žádat o adresy? Uživateli všechno funguje. Nemluvě o tom, že uživatel požádat může, ale nic nedostane, protože většina ISP IPv6 neposkytuje. Jinak teda možná byste měl něco dělat s krátkodobou pamětí, máte docela problém udržet kontext diskuzí víc než půl dne.
Takže dodatečné učení a dodatečné náklady jsou potřeba.Ano, pokud si to tak schválně zařídíte, tak další náklady jsou potřeba. Ale to, že si něco schválně zařídíte, neznamená, že to nelze dělat jinak. Víte co? Já vám navrhnu web, pro ten jeden článek bude potřeba oracle za miliardu a nejde to udělat jinak. Takže od této chvíle tvrdím (a ve státní správě bych s tím evidentně uspěl, když za nasazení WP se účtuje 40M), že pro funkční blog potřebujete minimálně miliardu.
bude to fungovat na krabičce za 800 korunSamozřejmě. I levnější. Nejlevnější věc, kterou mám momentálně v dosahu je Mikrotik hAp Lite, doporučená cena $21, což je cca 450Kč. IPv6 funguje.
Ano, pokud si to tak schválně zařídíte, tak další náklady jsou potřeba.Co je to za blábol? Asi žádná firma si nekoupila Cisco jenom kvůli tomu, aby si schválně zařídila dodatečné náklady. Ale když by chtěla ke stávajícímu IPv4 přidat i IPv6, tak tam prostě jsou. Krom toho stále ignorujete fakt, že to není jenom o tom nastavení. IPv4 a IPv6 jsou jiné protokoly a v mnoha věcech se docela zásadně liší. A ty odlišnosti musíte znát, jinak vám to bude fungovat blbě nebo vůbec. Ten váš příklad s Oracle je další imaginární úlet.
Samozřejmě. I levnější.Dobrý, a to b) ?
Ten váš příklad s Oracle je další imaginární úlet.Není, protože vy tady neustále operujete se zvýšenými náklady a zcela ignorujete fakt, že to běželo už před 20 lety na zcela obyčejném HW a před 13 lety to poskytoval i místní malý ISP na krabičkách. A abyste měl čím argumentovat, tak přijdete s tvrzením, že "jinde" to tak jednoduché není. No a co jako? Vždycky si můžu situaci jakkoliv libovolně zkomplikovat, ale to není důkaz ničeho. Vždy se snad bere (pokud možno) globální minimum. Tj pokud to někdo zvládne na krabičkách za pár stovek, tak nemá smysl argumentovat tím, že jinde to je těžký a stonásobně dražší. Pokud si někdo vybere HW, kde to není tak jednoduché, tak to buď dělá z hlouposti, neznalosti a nebo mu ten HW přinese výhody a tedy menší náklady jinde a prostě akceptuje větší náklady na nastavení IPv6. b řešíme jinde.
zcela ignorujete fakt, že to běželo už před 20 lety na zcela obyčejném HWNe, protože na tom obyčejném hardare to neběželo, jenom mohlo běžet. Aby to na tom běželo, tak se to musí zapnout a nastavit, což musí někdo umět a musí to někdo udělat, což jsou pro ISP náklady navíc, než když se na IPv6 vykašle. To prostě nemůžete vyvrátit. Pokud mermomocí chcete trvat na svém úletu s Oracle, tak IPv6 je tady v postavení toho webu za miliardu.
Tj pokud to někdo zvládne na krabičkách za pár stovekZase jste ztratil kontext, nebo tvrdíte, že ISP - ne uživatel - může použít krabičku za pár stovek?
Pokud si někdo vybere HW, kde to není tak jednoduché, tak to buď dělá z hlouposti, neznalosti a nebo...... žádné IPv6 vůbec neřešil, ten HW teď má a zavedení IPv6 je samostatná položka do účetnictví.
Ne, protože na tom obyčejném hardare to neběželo, jenom mohlo běžet.Aha, takže já jsem se cca před těmi 20lety nepřipojoval na IPv6 only stránky... Dobře no. Takže nejen že mohlo, ale taky běželo.
Pokud mermomocí chcete trvat na svém úletu s Oracle, tak IPv6 je tady v postavení toho webu za miliardu.No vidíte a přišel někdo, kdo to zprovozní na krabičce za 450Kč. Je to přesně jako s tím blogem, který zprovozníte na destičce (když chcete). Tj vaše argumentace tím, že to musí být drahé protože to někde je drahé, neobstála.
Zase jste ztratil kontext, nebo tvrdíte, že ISP - ne uživatel - může použít krabičku za pár stovek?Asi nic neprozradím, ale ve dřevních dobách jistého nejmenovaného ISP stál HW pro připojení do mého bytu až po port na upstreamu necelých 10tis Kč. Vím to, protože jsem to dělal já. Repasované kompy z banky za něco jako 2000Kč jeden, do toho tři síťovky po 60Kč a router byl na světě. Fungovalo to spolehlivě, zákazníci spokojení. Dneska používají krabičky za v podstatě dost podobnou cenu. Doma mám dražší router, než je o patro výš na chodbě. Opravdu se nemusí na každou věc používat HW za miliony. Ale klidně mi to vyvraťte. Jsem na to zvyklej. 12let jsem dělal admina pěti appek, které měly (každá z nich) ve své oblasti share 60% ČR trhu a běželo to na HW za celkem asi 1.2M, vytížení prakticky nulové, ale neustále poslouchám, jak to nejde a jak server pod 5M je v podstatě jen dětská hračka apod. Nevím, proč by ISP nemohl používat profesionální krabičky za pár stovek, když to zvládá uroutovat klidně Gbps.
žádné IPv6 vůbec neřešilV tom případě je to jeho problém, pokud při vyměně HW před pěti lety nemyslel na IPv6.
Takže nejen že mohlo, ale taky běželo.Výborně. A teď teda ještě ukažte, že s tím ten ISP neměl žádné náklady, aby se ze stavu "mohlo", dostal do stavu "běželo". Protože o tom se bavíme. Ne o tom, jestli to jde.
Asi nic neprozradím, ale ve dřevních dobách jistého nejmenovaného ISP stál HW pro připojení do mého bytu až po port na upstreamu necelých 10tisTo je pěkná historka, ale nějak neukazuje, jak ISP nemá dodatečné náklady na to, aby ve své síti zřídil IPv6, což tady od #50 rozporujete tvrzeními na úrovni "IPv4 a IPv6 je totéž"
Spíše bych očekával vysvětlení od vás nebo od kohokoliv jiného, kde ty náklady vlastně jsou...Tak si odscrollujte o kousek vejš, kde jsem to psal.
Navíc je zábavné sledovat, jak kličkujeteLžete. K uživatelům jste uhnul vy a já vám na to skočil. Od #50 se bavíme o ISP - tam je ten problém, proč není IPv6. Že to umí krabička za pár stovek je irelevantní, když jí to IPv6 nikdo nedá.Nejdřív mi tvrdíte, že nasazení IPv6 je strašně drahé a že to ty prvky stejně neumí. Potom vám dokážu, že to umí prvek za pár stovek, tak uhnete, že prý se bavíme o ISP
vy žádné argumenty pro vyšší cenu ani neuvádíte (ale tak ty diskuse s vámi jsou všechny jak přes kopírák)Tak si odscrollujte o kousek vejš, kde jsem to psal. Ano, diskuze s vámi jsou jak přes kopírák, nejste schopen udržet kontext diskuze, ignorujete polovinu toho, co bylo napsáno, načež mě obviníte, že jsem něco nenapsal.
Takže mi teda dokažte ty zvýšené náklady a nutnost měsíčních poplatků.A tady uhýbáte znovu, protože o měsíčních poplatcích jste v #49, na který jsem reagoval, nic nepsal. A já tudíž taky ne. Ptal jste se a odpovídal jsem na to, proč IPv6 není. Ne proč je fixní rozsah za peníze.
Od #50 se bavíme o ISP - tam je ten problém, proč není IPv6.Ano, tam jste napsal, že to stojí peníze. Síťové prvky to umí 20 let, to si škrtáme. Lidi, pokud to v roce 2020 neumí, zaškolíte jednou. Potom to můžete nasadit všem zákazníkům. Nic z toho nevysvětluje současný stav, kdy někteří (a já je klidně budu nálepkovat slovem nepoctiví) ISP to zavádějí pouze na požádání a ještě za poplatek (buď fixní nebo rovnou pravidělný). Za mě, pouze z marketingových / businessových důvodů. Nic víc. Technické důvody už neplatí tak dlouho, že tam už nebude ani ten HW, který to kdysi dávno neuměl a oni už ti předchozí technici.
Lidi, pokud to v roce 2020 neumí, zaškolíte jednouTo stojí peníze. Pak se to musí udělat, to stojí práci a tedy peníze. Pak se musí řešit problémy, které tím vzniknou, protože si někdo na školení něco nezapamatoval a nastavil to blbě. Nezavedení IPv6 nestojí peníze.
Nic z toho nevysvětluje současný stav, kdy někteří ISP to zavádějí pouze na požádání a ještě za poplatekViděl jsem ISP, kteří IPv6 nemají, i ty, co vám dají IPv6 v ceně. Ještě jsem neviděl ISP, co by IPv6 dal pouze na požádání a za poplatek. Takže jestli něco, tak to nevysvětluje výjimky ze současného stavu...
zkurveny NATyNo jasně a navíc je s podivem, že nastavit IPv6 je pro některé nepřekonatelná bariéra, zatímco nastavit nat (kterej ještě navíc vyžaduje jistej výkon toho stroje), ani nevzpomenou.
jeden radek do konfiguraceŠak jo, celý tyhle diskuse jsou jen pro prdel. Během psaní jednoho komentáře jsem si tady vytáhl router, aktualizoval, nainstaloval balíček ipv6 (protože standardně zapínám pouze to, co je nutné, tohle fungovalo jako bridge, takže to potřebuje pouze mgmt ip, nic víc - klidně bych to mohl nastavit bez ip po seriáku) a asi během 3s jsem nastavil IPv6. Ale trekker se nemusí bát, tenhle masivní výdaj mu účtovat nebudu. Jako vo co de, každý druhý den si cvičně nainstaluju virtuálku, protože chci něco vyzkoušet. Testík na pět minut. Klidně několikrát denně. Opravdu někdo ten jeden řádek považuje za náklad?
Cisco je pro ne skoro sprosty slovoPro mě to sprosté slovo není, trekker mě tady obvinil, že je nemám rád. Mě je to ve skutečnosti úplně jedno, já hledám vždy optimální řešení z pohledu nějaké metriky a prostě nějak nepoužívám 100x dražší věci, když to funguje na těch levnějších. Jako v jobu jsme měli dvě cisca za cenu nové Octávky a co jako? Funguje to stejně jako levný switch, každý měsíc na to vychází update a stále to má tři stránky known issues. Stejně jako switch za 20tis. Který běžel nonstop 6 let. Jako v IT fakt neexistuje nic jako svatý grál a ty věci, které za ně někdo považuje nejsou nijak výjímečné.
Během psaní jednoho komentáře jsem si tady vytáhl router, aktualizoval...Výborně. Já si doma taky umím hrát, s čím mě zrovna napadne. Ale abychom se bavili k věci, kolik lidí vám bude platit za to, že ten router je někde nasazený a funguje?
Asi žádná firma si nekoupila Cisco jenom kvůli tomu, aby si schválně zařídila dodatečné náklady.No já nevím, když vidím, jak si firmy kupují shitové fakeraidy a trvají na jejich použití a pak to vede akorát k těm dodatečným nákladům…
Krom toho stále ignorujete fakt, že to není jenom o tom nastavení. IPv4 a IPv6 jsou jiné protokoly a v mnoha věcech se docela zásadně liší.Tak mu to napište rovnou, když už to třetí komentář nějak nepřijal: v síti ISP se řeší spousta jiných věcí, například hledání routy a failover. Všechny ty OSPF a tak. Tohle se musí pro v6 minimálně nastavit extra.
v síti ISP se řeší spousta jiných věcí, například hledání routy a failover. Všechny ty OSPF a tak. Tohle se musí pro v6 minimálně nastavit extra.Jasně no. Takže, hostingy to umí cca 20 let. Tedy místo, kde se řeší redundance asi nejdůkladněji. Páteřní spoje to umí stejně dlouho. Akademická síť CESNET (což je teda trochu jiná liga), ještě dřív. Domácí krabičky taky. Takže tady zůstala záhadná poslední míle, kde to najednou magicky nejde. Až na to, že u některých to jde už třeba 13 let a není s tím žádný problém. Ale ti to asi dělají blbě no. Tak to svedeme na technické důvody. Které záhadně nikde jinde neexistují.
Tak to svedeme na technické důvody.Já diskuzi nesledoval podrobně, ale přijde mi, že se tu argumentovalo spíš finančními důvody: Admin: „chtěl bych zavést to IPv6“ Šéf: „co nám to přinese, co za problémy to způsobí a kolik to bude stát“ Admin: „nepřinese to nic/<něco něco už 15 let budeme připravení, až se za 5 let konečně přejde>, způsobí to volající lidi co jim nejdou některé weby kvůli zablokovanému ICMP a tím rozbitému path MTU discovery, a bude to stát nenulový počet mandayů“ Šéf: „ne.“
způsobí to volající lidi co jim nejdou některé weby kvůli zablokovanému ICMP a tím rozbitému path MTU discoveryJinými slovy, nikdy se nesmí zavádět nic nového, protože by to mohlo způsobit nefunkčnost něčeho už stejně rozbitého. Vzpomínám si na podobné argumenty před několika lety, kdy prohlížeče začaly upozorňovat na http a preferovat https. Od nového FF jedu v https only režimu, jsem celkem překvapen, jak málo (nula) problémů jsem zatím měl a zatím je to nejlepší adblock filter. Všechny stránky, kde to chtělo http, zatím byly totální sračky (které někdo odkazoval i tady z abc, tuším v diskusi o obrázkových formátech). Ale asi jsem z jiné planety.
Admin: tak nashle, jdu jinamTo si můžete dovolit vy, když máte kde bydlet a nemáte několik dětí s manželkou na mateřské. Realita většiny lidí je jinde.
Jasně, já jsem mimozemšťan, nemusím pracovat, nemusím jíst, nemusím dýchat.To nevím, ale každopádně máte mnohem lepší pozici pro změnu zaměstnání než člověk, který splácí hypotéku a živí rodinu.
Jako pokud někdo setrvává na své pracovní pozici, která se mu nelíbí, tak tím jen prohlubuje ten špatný stav.Skutečně? A jak teda stávající stav vylepšilo to, že v tom "tak nashle, jdu jinam" admin odešel?
Jinými slovy, nikdy se nesmí zavádět nic nového, protože by to mohlo způsobit nefunkčnost něčeho už stejně rozbitého.Jak nesmí? Samozřejmě může. Staňte se ISP a zaveďte si, co chcete.
Jinými slovy, nikdy se nesmí zavádět nic nového, protože by to mohlo způsobit nefunkčnost něčeho už stejně rozbitého.Ne, ta nová věc se zavede, až to tomu ISP něco přinese - třeba bude netriviální počet uživatelů, kteří od toho ISP odejdou (nebo alespoň budou otravovat), že jim nefunguje nějaká populární (!! - pokud nebude fungovat stránka Pepu Kokosky, jak spravne jodlovat, nebo SIP, který jim vnutil ten divný Jenda co se odmítá registrovat na WhatsApp, budou hledat problém u nich, ne u ISP) služba, nebo si na to alespoň budou dostatečně hlasitě stěžovat. Aktuálně jim to _možná_ přinese cca. jednoho zákazníka nerda.
To se samo tyce i datacenter, a IPcek pro sluzby. Zadny vopicarny typu posilani hlavicek v http aby server chudak vedel, co ze to vlastne chce klient videt, zadny reseni problemu ze to neni sifrovany, zadny bezpecnostni incidenty na tema 150 webu na jedny IP ...Měl jsem kdysi zajímavou diskusi na téma SNI, říkám, že SNI je totálně naprd a že s IPv6 to stejně skončí a bude opět normálně tls per adresu tak jak to má být a nemusí unikat ani hostname, kam se chce klient připojit. Dostal jsem málem po tlamě, že ne, že SNI je základ a že server má mít jednu adresu. Já jsem teda na SNI prděl i na čtyřce, prostě každý web na vlastní IP, vlastní cert. 60 IP na jednom stroji. Potom se to navíc dobře migruje. Přehodit IP je na sekundu.
Jednak, přiděluje se z cca 2% rozsahu celého IPv6, takže kdyby se ukázalo, že je to špatně, pořád bude drtivá většina volná.Ale nepůjde s tím nic dělat, protože stejně, jako teď blokují přechod na IPv6 koncová zařízení, která ho neumí, a lowend ISP, kteří to neumí, tak za 20 let budou blokovat přechod na IPv6-s-rozdělením-menším-než-64 koncová zařízení, která nebudou umět tu novou technologii co přijde po SLAAC, a lowend ISP, kteří nebudou umět přidělovat jiné velikosti.
IPv6-s-rozdělením-menším-než-64 koncováNo s tím se afaik nepočítá vůbec. 64b na adresu interface zůstane navždy a co se může měnit je pouze adresa sítě. Ale furt máš 64b na hraní. Tj 10^12 sítí per obyvatele. To snad stačí.
SLAAC with prefixes of arbitrary length in PIO (Variable SLAAC) ...This draft proposes the use of arbitrary length prefixes in PIO for SLAAC... ...The term "Variable SLAAC" as defined in this document states that the length of the prefix can now be greater than 64 bits up to 127 bits with a corresponding shorter interface identifier. The interface identifier will range from 64 bits to 1 bit in length. The length of the prefix can now be less than 64 bits to 3 bits in length with a corresponding longer interface identifier and can now be greater than 64 bits to 125 bits in length....IPv6-s-rozdělením-menším-než-64 koncováNo s tím se afaik nepočítá vůbec. 64b na adresu interface zůstane navždy a co se může měnit je pouze adresa sítě.
8. Greater than 64 bit prefix usage by ISPs is strictly prohibitedPro ISP se tedy vůbec nic nemění. Nechápu, proč je to nahoře naspáno jako recommended a tady je to strictly prohibited. Ale ten dokument je celý takový divný, nepoužívá ani oficiální zvýraznění pro SHOULD, MAY apod. Takže žádná změna. Oni to navrhují pouze pro vnitřní sítě, PP spoje (to se používá už teď, na některých pojítkách vidím /120, ty routery to umí) a pro bláznivé zákazníky, kterým to ještě navíc má zařízení hlásit jako chybu. Takže je to pouze draft, který je navíc ještě velmi konzervativní a rozumný.
Blok IP adres lze aktivovat, jen pokud máte již aktivovanou Pervnou IP adresuEhm, takže nejdřív je potřeba platit 210Kč měsíčně za pevnou ip a k tomu potom ještě 700Kč měsíčně za 8 IPv4? No to je bomba.
Slusny business, vzhledem k tomu, kolik adres maji nasyslenych.Já bych řekl, že vzhledem k okolnostem vlastně moc ne. Vemte si to tak, že (počítám ten domácí internet za 6 stovek) 6 IP adres jim dá stejně peněz, jako jeden klient. Takže teoreticky podíl IP adres na celkovém obratu za připojení k internetu může dát maximálně cca 15% a tipuju, že reálně to bude výrazně míň (pro jednoho klienta z 15 se už dostanete pod 1%.) Tj. spíš zanedbatelný bussiness. Cena je tady jasná - aby si každý rozmyslel, jestli tu IP adresu potřebuje, protože adres mají nasyslených dost, ale pochybuju, že dost pro všechny klienty.
Tj bez toho poplatku tam ten rozsah je taky a může se měnit?Jo. U O2 by default dostanete IPv6 připojení s (občas) měnícím se rozsahem a rozbitým path MTU discovery
Tak se sesel jejich board reditelu, ze ktereho vypadl priplatek 700 Kc bez DPH mesicne. Probehlo dalsi kolecko (/48 jsme meli i ve smlouve), dalsi board reditelu, nakonec ustoupili a firma to ma bez priplatku, ale cela anabaze byla na tri mesice.Jo, tohle mě vždycky fascinuje. Místo, aby se to prostě udělalo a bylo to za pět minut hotové, tak je potřeba se kolem toho měsíce scházet a jen na nákladovém času zúčastněných lidí na tom propálit desetitisíce.
Místo, aby se to prostě udělalo a bylo to za pět minut hotové...Protože když tímhle způsobem budete řídit firmu velikosti Vodafone, tak vám tam velice rychle vznikne naprosto neřiditelný bordel. Proto ta firma má stanovena nějaká pravidla a řadoví zaměstnanci se jimi mají řídit a ne je porušovat, protože je to za pět minut hotové. Ono totiž to, co si vy neuvědomujete - nebo nechcete uvědomit - tak ta věc není jenom o tom to za pět minut udělat. Ta firma s tím pak také bude muset žít, a to i poté, co vy za sebou prásknete dveřmi. Takže není chyba v tom, že se na to muselo sejít vyšší vedení, ale v tom, že to ten obchodník nabídl v rozporu s pravidly a pak se na to podepsala i smlouva.
kolem toho měsíce scházet a jen na nákladovém času zúčastněných lidí na tom propálit desetitisíce.Buďte v klidu, že se na to měsíce nescházeli, jen měsíce trvalo, než se sešli.
Protože když tímhle způsobem budete řídit firmu velikosti Vodafone, tak vám tam velice rychle vznikne naprosto neřiditelný bordel.Nevznikne, to jste si to zase jen všechno překroutil. Jestli je pro ISP přidělení adresy záležitost na měsíce, potom je tam něco špatně. Co už jiného by měla být naprosto běžná nudná denní rutina, než tohle? Ale vy jistě něco vymyslíte. Já si mezitím budu užívat světa, kde i daleko větší požadavky vyřídí v pohodě za pět minut.
Proto ta firma má stanovena nějaká pravidla a řadoví zaměstnanci se jimi mají řídit a ne je porušovat, protože je to za pět minut hotové.Já jsem nikde netvrdil, že má zaměstnanec něco porušovat.
Ta firma s tím pak také bude muset žít, a to i poté, co vy za sebou prásknete dveřmi.ISP bude muset žít s tím, že někomu přidělil adresy
Buďte v klidu, že se na to měsíce nescházeli, jen měsíce trvalo, než se sešli.Což taky o něčem svědčí.
Tak hlavne je pomerne nesmyslne, ze jeden z nejvetsich ISP v republice vubec resi jiny vychozi pridel nez /48 na site u businessove sluzby. ... A /48 per site neni spatnym rozhodnutim.To jsem samozřejmě netvrdil. Co jsem rozporoval, je rozhodovací postup "uděláme, protože je to práce na pět minut"
Pokud operator nedokaze interne zpracovat ani tohle, tak co vlastne dela spravne?No však. To je hlavní pointa mých komentářů.
Mesice se neschazeliJasně, že se měsíce nescházeli, zase ze sebe nemusíme dělat blbce, ale už jen to, že taková drobnost trvá měsíce, o něčem svědčí.
Nevznikne, to jste si to zase jen všechno překroutil.Já vycházím jen z příspěvku, na který jste reagoval, a tam je napsáno, že /48 nechtějí dávat - z nějakého důvodu. Pokud by tam pracovali způsobem, "no tak fajn, když je to na pět minut, tak to teda uděláme", tak tam bude takový bordel, který vy si zjevně nedokážete představit.
ISP bude muset žít s tím, že někomu přidělil adresyTeď překrucujete vy. ISP bude muset žít s tím, že má pravidlo a z něj výjimky.
a tam je napsáno, že /48 nechtějí dávatTo není pravda, je tam napsáno: Vodafone obchodnici zakaznikovi rekli, ze /48 k firemni lince bez problemu. Po podpisu smlouvy /48 jsme meli i ve smlouve Hotovo, tečka. Bylo jim to nabídnuto, měli to ve smlouvě. Co na tom víc chcete řešit?
tak tam bude takový bordel, který vy si zjevně nedokážete představitEvidentně tam už takový bordel mají, když jim nabídli /57, což neodpovídá vůbec žádnému doporučení.
ISP bude muset žít s tím, že má pravidlo a z něj výjimky.Spíš tam mají bordel. Obchodníci prodají něco velmi standardního (což je zrovna u obchodníků dost velká výjimka) a pak to (překvapivě) narazí na techniky, kteří nabídnou totálně mimózní rozsah mimo všechna doporučení.
To není pravda, je tam napsáno:Kdyby to nebyla pravda, tak se technici pak neptali, jestli by nestačilo /57.
Obchodníci prodají něco velmi standardního (což je zrovna u obchodníků dost velká výjimka) a pak to (překvapivě) narazí na techniky, kteří nabídnou totálně mimózní rozsah mimo všechna doporučení.To, že je to standardní pro vás a doporučené nezávazným textem na internetu, ještě neznamená, že to tak ten obchodník nabídl správně a měl to nabídnout. Ono u těch techniků to asi nenarazilo proto, že by sami nechtěli dát celý /48
Evidentně tam už takový bordel mají, když jim nabídli /57, což neodpovídá vůbec žádnému doporučení.Bordel ve firmě není o tom, jestli děláte věci v souladu s doporučeními. Bordel ve firmě je, když je neděláte v souladu s firemními pravidly. A jako zákazník s mnohem vyšší pravděpodobností poznáte negativní dopady toho druhého.
Kdyby to nebyla pravda, tak se technici pak neptali, jestli by nestačilo /57.Tak ještě jednou, není pravda, že by jim to Vodafone nechtěl dát, protože kdyby nechtěl, tak to nepodepíšou ve smlouvě.
To, že je to standardní pro vás a doporučené nezávazným textem na internetuMě se líbí, kam až jste schopen zajít, jen abyste mi za každou cenu oponoval. RFC sice nejsou závazné dokumenty, ale na druhou stranu jen díky nim internet alespoň trochu funguje.
Ono u těch techniků to asi nenarazilo proto, že by sami nechtěli dát celý /48Aha, takže výše mě (opět špatně) kritizujete za to, že by se nemělo rozhodovat podle toho, jestli něco trvá 5 minut (přičemž jsem o žádném "rozhodovacím postupu" nehovořil, to jste si tam opět dosadil vy) a náhle mají technici rozhodovat o tom, jestli přidělí nebo nepřidělí rozsah? Je úplně jedno, kde to narazilo. Oni tam jsou od toho, aby to nastavili. Toto není věcí zákazníka a ve slušných firmách je od tohoto zákazník cela izolován.
Bordel ve firmě je, když je neděláte v souladu s firemními pravidly.V tom s vámi souhlasím, v tomto případě to obchodník nabídl a zástupce firmy (což není obchodník ale u menších firem rovnou jednatel; u větších potom pověření ředitel) tu smlouvu podepsal, takže z hlediska zákazníka bylo vše v pořádku. Dokonce tu službu nakonec i dostal. Akorát to trvalo o několik měsíců déle, než by se jim asi líbilo a než by jim to zařídila konkurence.
Tak ještě jednou, není pravda, že by jim to Vodafone nechtěl dát, protože kdyby nechtěl, tak to nepodepíšou ve smlouvě.To, že někdo udělá chybu a podepíše smlouvu, ve které je chybné ustanovení, ještě neznamená, že to tak chtěl udělat. Od toho se taky odvíjelo to další, že najednou přišli technici - na které nejspíš spadlo to odhalení, že ve smlouvě je chyba - že jestli by nestačilo to, co asi měli instrukce dávat. A že to byla chyba je zjevné z toho, že technici rozsah nepřidělili a z prvního jednání boardu vypadl požadavek na příplatek.
Mě se líbí, kam až jste schopen zajít, jen abyste mi za každou cenu oponoval. RFC sice nejsou závazné dokumenty, ale na druhou stranu jen díky nim internet alespoň trochu funguje.To je u některých RFC pravda, ale (IPv6) internet bude fungovat i tehdy, když zákazník bude mít /57. A v kontextu debaty je to navíc irelevantní.
Aha, takže výše mě (opět špatně) kritizujete za to, že by se nemělo rozhodovat podle toho, jestli něco trvá 5 minut...obvyklá chytrá heronkyně, něco tvrdíte, ale přitom netvrdíte.
náhle mají technici rozhodovat o tom, jestli přidělí nebo nepřidělí rozsah?To jsem snad někde řekl? Technici se mají řídit firemními pravidly. A jestli je v nich instrukce /48 nepřidělovat, tak to nepřidělení není jejich rozhodnutí.
To, že někdo udělá chybu a podepíše smlouvu, ve které je chybné ustanovení, ještě neznamená, že to tak chtěl udělat.To se samozřejmě stát může, přičemž se zde ona domnělá chyba řídí doporučením (nezávazných) dokumentů, podle kterých se staví internet. Ale technici tady nejsou od toho, aby se zákazníkem cokoliv vyjednávali mimo smlouvu. To si mají vyřídit interně v rámci firmy a se zákazníkem má jednat pověřený zástupce firmy - ředitel, v nejhorším obchodník.
a z prvního jednání boardu vypadl požadavek na příplatekTakže na té své chybě chtěli ještě, opět mimo smlouvu, vydělat.
obvyklá chytrá heronkyně, něco tvrdíte, ale přitom netvrdíteDocházejí argumenty, tak začínáme komolit jméno diskusního protějšku? Jak dospělé. Tvrdím pouze to, co píšu. Nikoliv to, co si do toho vložíte.
To jsem snad někde řekl?Oplatil jsem vám stejným argumentačním faulem. Moc se vám to nelíbí, že?
domněláNa základě dalšího průběhu věcí se tom lze domnívat s pravděpodobností hraničící s jistotou.
Ale technici tady nejsou od toho, aby se zákazníkem cokoliv vyjednávali mimo smlouvu.To je věc názoru, já mám třeba radši, když se mnou něco (ohledně technických věcí) řeší technik, který ví, o čem mluví - místo toho, že to technik řekne pověřenému zástupci, který to zkomolí. Každopádně je to věc dané firmy, jak si nastaví postupy.
Takže na té své chybě chtěli ještě, opět mimo smlouvu, vydělat.Existuje něco, čemu se říká dodatek ke smlouvě, takže "opět mimo smlouvu" je vaše interpretace, aby z toho vyšli špatně. A s tím vydělat... to je jak s tím vyděláváním na adresách. Pro firmu typu Vodafone je taková částka plivnutí do moře, to nebylo o vydělání, ale o pokusu zákazníka přimět k tomu, aby to nechtěli a z požadavku na /48 vycouvali. Ne moc hezký postup, ale co my víme, co je tlačilo z druhé strany.
Tvrdím pouze to, co píšu. Nikoliv to, co si do toho vložíte.Problém je v tom, že narozdíl ode mě píšete dvě věci, které jsou v rozporu: je to špatně, ale mělo by se to tak dělat.
Na základě dalšího průběhu věcí se tom lze domnívat s pravděpodobností hraničící s jistotou.Jasně. Na základně dvou odstavců textu.
já mám třeba radši, když se mnou něco (ohledně technických věcí) řeší technikNo to je ale úplně něco jiného. Ano, také se rád bavím s technikem o technických věcech, ale zkusit mi navrhnout rozsah /57 by si teda zkusil jen jednou.
čemu se říká dodatek ke smlouvěSe kterým musí souhlasit obě smluvní strany. Na což zákazník nepřistoupil a proto nakonec dostal to, co má ve smlouvě.
ale co my víme, co je tlačilo z druhé stranyNo já bych se to třeba velmi rád dozvěděl. Fakt by mě zajímalo, co firmu typu vodafone nutí nabízet /57 a nutit zákazníka vycouvat z požadavku na /48. To bych fakt chtěl vidět.
je to špatně, ale mělo by se to tak dělatNic takového jsem nikde nepsal.
Jasně. Na základně dvou odstavců textu.Máte nějaké jiné logické vysvětlení, proč to teda obchodník udělal dobře a pak se několik měsíců řešilo, že to tak nepůjde? Protože kdyby to normálně šlo a ten obchodník to udělal správně, tak ten první board pošle techniky do prdele a nechá je to nastavit. Nebude po klientovi chtít upravit smlouvu.
Nic takového jsem nikde nepsal.<ironie>Pochopitelně, že ne.</ironie> Na to jsem přesně narážel tou chytrou heronkyní.
Máte nějaké jiné logické vysvětleníSamozřejmě. Vytřískat z toho peníze a nechat si tento prostor i do budoucna. Bavíme se o (mimo jiné) i o mobilním operátoru. O tom, jak je těmito firmami zdeformovaný český trh si doufám (s vámi jistě marně) nemusíme vyprávět. Žádný mobilní tarif z technického hlediska nedává vůbec žádný mysl, ty firmy to jen chtějí zpoplatnit do maxima.
Žádný mobilní tarif z technického hlediska nedává vůbec žádný myslZ čistě technického ne, ale čistě těchnický pohled je dobrý pro sférického operátora ve vakuu. Pro reálný svět je potřeba posuzovat všechna hlediska zároveň: kromě technického třeba i ekonomii a teorii obsluhy... už jen u těchto tří to smysl dává. Ale o tom se s vámi asi nemá cenu bavit, z předchozích diskuzí víme, že neuznáváte ani teorii obsluhy, ani ekonomii.
Ale o tom se s vámi asi nemá cenu bavit, z předchozích diskuzí víme, že neuznáváte ani teorii obsluhy, ani ekonomii.Ok, nechám vás s vašimi utkvělými představami a dál se budu pohybovat v reálném světě, kde není problém zprovoznit ipv6 a spoustu dalších věcí, které jste znegoval.
kde není problém zprovoznit ipv6 a spoustu dalších věcí, které jste znegoval.V tom reálném světě netrpím utkvělými představami, takže si překontrolujte, kde se to vlastně pohybujete... nebo se možná naučte číst, pokud tedy vaše chybné a lživé interpretace mých tvrzení nebyly úmyslem.
/48 se rozdává zákazníkům na potkání.Ale ne u O2, Vodafonu, UPC, Coprosys, ...(doplňte dle potřeby)...
"Extraburty " budu mozna resit pro tech par jednotlivych firem, ktery budou chtit pouzivat PI.Má PI význam u IPv6? Jako u IPv4 je to forma doživotní rezervace, ale u šestky to moc význam nemá.
A jakpak bys chtel resit vic linek od vice ruznych ISP?Na to ale nepotřebuju PI, prostě dostanu od každého ISP jeho rozsah.
Nemluvim pak o tom, ze v ramci korporatu muzes mit pomerne slozitou strukturu routovani a tohle menit kvuli zmene providera je taky padly na hlavu.Tak ona se ta složitá (čti: blbě navržená) struktura po pátém přeadresování sama zázračně zjednoduší.
Ehm ... to ti ale jaksi nebude fungovat ze?Co by na tom nefungovalo? Toto je jedna z vlastností IPv6, stroj může mít ipv6 adres i z různých rozsahů kolik chce. Přidáš router do sítě, zapneš RA a hle, máš připojení přes dalšího ISP. Příchozí provoz jde na příslušnou adresu (a odpověď přes příslušný router). Odchozí provoz jde přes preferovanou adresu, router může mít nastavenou prioritu. A nikdo ti nebrání si udělat klasický starý multihoming přes BGP. Fantazii se meze nekladou.
a odpověď přes příslušný routerJste si jistý, že tohle se taky udělá samo díky RA?
default via fe80::3084:feff:fe7b:f2b9 dev vetha2 proto ra metric 1024 expires 1387sec hoplimit 64 pref medium default via fe80::c4c4:7aff:fe59:aa5d dev vethb2 proto ra metric 1024 expires 1746sec hoplimit 64 pref medium...může existovat i pro IPv4? Mému OS se to moc nelíbí
# ip r a default via 192.168.149.1 dev vetha2 # ip r a default via 192.168.150.1 dev vethb2 RTNETLINK answers: File exists
sám vyvracíte to svoje nesmyslné tvrzení o tom, že IPv4 a IPv6 je to saméMůžete přesně citovat pasáž, kde tvrdím, že IPv4 a IPv6 je to samé?
Síťař, který umí IPv4, umí automaticky i IPv6. Principy jsou zcela stejné, akorát se místo do 32 musí naučit počítat do 64.
narazili na něco, co pro síťaře, který zná jen IPv4, ani náhodou není stejnéTa implikace vede jedním směrem. Síťař (to už je jak CyberPunk
platit vaše tvrzení, že IPv4 a IPv6 jsou stejnéVzhledem k tomu, že jsem takové tvrzení nikde nenapsal, tak se nemám o čem bavit. Opět vás nechám s vašimi bludnými představami.
Navíc opět posouváte kontext. Původní vlákno bylo o ISP.Neposouvám, naopak se ho držím.
A ano, tvrdím, že síťař, který na úrovni ISP zná IPv4, může s těmito znalosti bez problémů začít provozovat IPv6. Není potřeba k tomu nic dodávat, znám minimálně tři (jeden stačí) takové případy, čímž je to vyřešeno.Já nevim, že vám to na tolik pokusů nedošlo, ale tohle nikdo nerozporuje
Vzhledem k tomu, že jsem takové tvrzení nikde nenapsal,A pak kdo posouvá kontext... proč jste vynechal tu část o školení personálu? To je totiž to, co pořád odmítáte přijmout. Ano, firma, která provozuje IPv4, může začít provozovat IPv6. A může to být bez problémů. Ale nevyhnete se tomu, že se budou lidé muset něco učit, protože mezi IPv4 a IPv6 je mnoho rozdílů (které pro účel této diskuze odmítáte brát na vědomí), a to bude stát peníze. Což je relevantní argument proti nasazení IPv6. Bludné představy typu, že se ve Vodafone schází board kvůli tomu, aby vydělali 700 korun, tady máte akorát vy.
Ano, firma, která provozuje IPv4, může začít provozovat IPv6. A může to být bez problémů.Super, děkuju, že jsme se shodli
které pro účel této diskuze odmítáte brát na vědomíAno, odmítám, protože to pro případ ISP poskytujícího IPv6 je zcela irelevantní.
Což je relevantní argument proti nasazení IPv6.Nepsal jste náhodou o pár vět dříve, že to může být bez problémů? (A v praxi také je.)
Super, děkuju, že jsme se shodliTo si vyřiďte se svojí zabedněností. Já jsem nikde to, že je možné provozovat IPv6, nerozporoval, to jste si domyslel a na základě toho diskutoval sám.Toto trvalo.
Ano, odmítám, protože to pro případ ISP poskytujícího IPv6 je zcela irelevantní.Není, protože náklady na vzdělávání.
Nepsal jste náhodou o pár vět dříve, že to může být bez problémů? (A v praxi také je.)Četl jste vůbec, na co reagujete? Bez problémů != bez nákladů. Náklady jsou relevantní argument proti nasazení.
Můj provider IPv6 adresy nenabízí a neplánuje to.Nahlásit (vím, že ten web je trochu zaprášený – já ho příští rok opráším)
Tiskni
Sdílej: