Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Řešení dotazu:
find /home/jehouzivatel -user rootnemelo by to zobrazit snad nic, teda pokud si tam sam nenahral nejake soubory vlastnene rootem :)
Oblíbený vyhledávač to taky nezná?
Tohle je poradna, ne placený servis.
Nikam se nedostanu [...]
[...] Při CTRL+ALT + F2 . Rozšířená údžba zabezpečení pro applications není povolena. 11 dalších aktualizací zabezpečení lze použit ESM Apps.tohle si protireci, dle druheho ses ocividne v "F2" konzoli normalne prihlasil, tak tam: (zobrazeni volneho mista v home, var a primo korenu / [pokud mas vse v jednom oddilu tak budou hodnoty stejne, ale pisu radeji oddelene])
df -h /home df -h /var df -h /a to co sem psal uz nahore: (zkusi najit zda v tvem home nevlastni neco uzivatel root)
find /home/tvujuzivatel -user root
Kdyby se fakt dostal do desktopu jako root
, soubory by byly změněné v ~root
, nikoliv v ~jehouživatel
. (Desktop obvykle nemá ve zvyku prohledávat domovské adresáře ostatních účtů a přivlastňovat si jejich soubory (byť by to jako root
udělat mohl, kdyby chtěl).) Konec technické poznámky.
Je mi záhadou, jak se na dnešním moderním distru, pokud tedy uživatel nepřeorá a nepřeaná nastavení display manageru naruby, může podařit desktopové přihlášení jako root
.
Tím tuplákem na distrech typu *buntu, kde root
už asi tak 12+ let není nastavený jako běžný uživatel, který by se mohl přihlašovat, a je dostupný jenom přes sudo
, případně bečkao
.
Ergo, podle mě je tohle jakýsi prapodivný trolling.
Máte pravdu, jsem uživatel a dělají mě problémy s příkazy. Pokud nemohu najít název tak nevím jak dál. Momentálně jsem se dostal ve zkušební verzi až k instalaci , dalo mi to na vybranou, na který disk instalovat. Advacent jsem nikde neviděl. Terminal končil desktop , příkazy clean, dpkg root nereagoval. Pro Vás je to jednoduché vyznáte se , pro mne jsou to jen písmena. Jak připojit oddíly interního disku - neznám.Fakt po 8 letech požívání nevíš, jak připojit oddíly? To se pak opravdu těžko radí. A všiml sis, že jsi se zase nezeptal tak, že by se dalo jakkoliv poradit. Kdesi jsi psal, že ti je přes 70, tak chápu, že je to těžší, ale mne není o moc méně, je to primárně o tom jestli se chceš správu naučit. Třeba si pořiď zápisník, kde si budeš psát příkazy, které jsi použil a jak, když si to člověk napíše sám, lépe si to zapamatuje a pamatuje si kontext. Používal jsem to často na jazyky. Ty nepotřebuješ znát tisíce příkazu, které v linuxu jsou, pouze potřebuješ znát to, co používáš. Vytvoří se ti cesty, pomocí nich systém můžeš spravovat, a hlavně pokus se nešlapat vedle těch cest, idea nacpu tam novou verzi programu je chybná.
df -h
aj df -i
. Ale ajtak mi to vyzerá na sparse torrenty ktoré mu to asi zaplnia znova.
Ohľadne pripojenia diskov v xubuntu, tak tam AFAIK stačilo poklepať na ikonku. Či už na ploche, alebo v správcovi súborov (thunar). Ale už je to veľmi dávno čo som použil xubuntu/xfce.
Mám 2 disky interní Pokoušel jsem se nainstalovat nové xubuntu z DVD. Asi po 3 hodinách jsem vypnul na tvrdo PC.Nepodařilo se ani na jeden disk nainstalovat xubuntu. Nechtělo to ani kam instalovat, vůbec nic. Vyjmul jsem HDD a dal do adaptéru a ve win 7 se vůbec nezobrazil. To a samé na druhém disku a mám ještě externí disk 1Tb ten se zobrazí ale bez názvu a jednotky nelze mu přiřadit vůbec nic . Už jsem se rozloučil s daty , ala jak naformátovat HDD abych mohl povézt instalaci.Do konzole se už nešlo dostat, navíc stále ni hlási chybu bios erorr, ale s tou to pracovalo. DíkyTakže: - Xubuntu se ti nepodařilo nainstalovat na žádný disk, viz výše. - Rozloučil jsi se s daty - prosím jakými daty, když se ti nepodařilo nainstalovat systém? - Ve win7 se ti v externím adaptéru disk nezobrazí, protože chybí ovladače. - Stáhmi si gparted live CD, v pc nech jen jeden disk, spusť gparted live, disk smaž, vytvoř novou tabulku odílů a potom zkus nainstalovat xubuntu. Vzhledem k protichůdnym informacím to stejně vypadá na nějakou umělou inteligenci...
Tiskni
Sdílej: