Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Řešení dotazu:
find /home/jehouzivatel -user rootnemelo by to zobrazit snad nic, teda pokud si tam sam nenahral nejake soubory vlastnene rootem :)
Oblíbený vyhledávač to taky nezná?
Tohle je poradna, ne placený servis.
Nikam se nedostanu [...]
[...] Při CTRL+ALT + F2 . Rozšířená údžba zabezpečení pro applications není povolena. 11 dalších aktualizací zabezpečení lze použit ESM Apps.tohle si protireci, dle druheho ses ocividne v "F2" konzoli normalne prihlasil, tak tam: (zobrazeni volneho mista v home, var a primo korenu / [pokud mas vse v jednom oddilu tak budou hodnoty stejne, ale pisu radeji oddelene])
df -h /home df -h /var df -h /a to co sem psal uz nahore: (zkusi najit zda v tvem home nevlastni neco uzivatel root)
find /home/tvujuzivatel -user root
Kdyby se fakt dostal do desktopu jako root
, soubory by byly změněné v ~root
, nikoliv v ~jehouživatel
. (Desktop obvykle nemá ve zvyku prohledávat domovské adresáře ostatních účtů a přivlastňovat si jejich soubory (byť by to jako root
udělat mohl, kdyby chtěl).) Konec technické poznámky.
Je mi záhadou, jak se na dnešním moderním distru, pokud tedy uživatel nepřeorá a nepřeaná nastavení display manageru naruby, může podařit desktopové přihlášení jako root
.
Tím tuplákem na distrech typu *buntu, kde root
už asi tak 12+ let není nastavený jako běžný uživatel, který by se mohl přihlašovat, a je dostupný jenom přes sudo
, případně bečkao
.
Ergo, podle mě je tohle jakýsi prapodivný trolling.
Máte pravdu, jsem uživatel a dělají mě problémy s příkazy. Pokud nemohu najít název tak nevím jak dál. Momentálně jsem se dostal ve zkušební verzi až k instalaci , dalo mi to na vybranou, na který disk instalovat. Advacent jsem nikde neviděl. Terminal končil desktop , příkazy clean, dpkg root nereagoval. Pro Vás je to jednoduché vyznáte se , pro mne jsou to jen písmena. Jak připojit oddíly interního disku - neznám.Fakt po 8 letech požívání nevíš, jak připojit oddíly? To se pak opravdu těžko radí. A všiml sis, že jsi se zase nezeptal tak, že by se dalo jakkoliv poradit. Kdesi jsi psal, že ti je přes 70, tak chápu, že je to těžší, ale mne není o moc méně, je to primárně o tom jestli se chceš správu naučit. Třeba si pořiď zápisník, kde si budeš psát příkazy, které jsi použil a jak, když si to člověk napíše sám, lépe si to zapamatuje a pamatuje si kontext. Používal jsem to často na jazyky. Ty nepotřebuješ znát tisíce příkazu, které v linuxu jsou, pouze potřebuješ znát to, co používáš. Vytvoří se ti cesty, pomocí nich systém můžeš spravovat, a hlavně pokus se nešlapat vedle těch cest, idea nacpu tam novou verzi programu je chybná.
df -h
aj df -i
. Ale ajtak mi to vyzerá na sparse torrenty ktoré mu to asi zaplnia znova.
Ohľadne pripojenia diskov v xubuntu, tak tam AFAIK stačilo poklepať na ikonku. Či už na ploche, alebo v správcovi súborov (thunar). Ale už je to veľmi dávno čo som použil xubuntu/xfce.
Mám 2 disky interní Pokoušel jsem se nainstalovat nové xubuntu z DVD. Asi po 3 hodinách jsem vypnul na tvrdo PC.Nepodařilo se ani na jeden disk nainstalovat xubuntu. Nechtělo to ani kam instalovat, vůbec nic. Vyjmul jsem HDD a dal do adaptéru a ve win 7 se vůbec nezobrazil. To a samé na druhém disku a mám ještě externí disk 1Tb ten se zobrazí ale bez názvu a jednotky nelze mu přiřadit vůbec nic . Už jsem se rozloučil s daty , ala jak naformátovat HDD abych mohl povézt instalaci.Do konzole se už nešlo dostat, navíc stále ni hlási chybu bios erorr, ale s tou to pracovalo. DíkyTakže: - Xubuntu se ti nepodařilo nainstalovat na žádný disk, viz výše. - Rozloučil jsi se s daty - prosím jakými daty, když se ti nepodařilo nainstalovat systém? - Ve win7 se ti v externím adaptéru disk nezobrazí, protože chybí ovladače. - Stáhmi si gparted live CD, v pc nech jen jeden disk, spusť gparted live, disk smaž, vytvoř novou tabulku odílů a potom zkus nainstalovat xubuntu. Vzhledem k protichůdnym informacím to stejně vypadá na nějakou umělou inteligenci...
Tiskni
Sdílej: