Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Passfrázi je nutno zadat ještě před zavedením bootloaderu.
Achilles a jeho pata. A jasně, každý admin při každém bootu každé z 10000+ mašin půjde rád zadat „procházecí větu“ pro nějaké lubrikační-GELI. To aby si na to na všechny ty vzdálené konzole udělal nějaký společný skript, co? Který tam pak to heslo pošle skrz 128b AES :-P s předvídatelným klíčem. Ach jo.
Geli nemá v Linuxu technickou alternativu.
To opravdu nemá. Nic tak špatného jako GELI současný Linux snad už vůbec nenabízí. LUKS2 FTW.
Jak již bylo zmíněno GELI umožňuje kompletní zašifrování celého disku, vč. /boot zatímco LUKS potřebuje mít /boot neencryptovaný.LUKS to nepotrebuje. Potrebuješ nejaký zavádzač na médiu ktorý vie (a je ochotný) spustiť priamo Firmware počítača. Ten je v prípade UEFI na EFI partícii, a v prípade emulácie BIOSu je na začiatku MBR. Ten zavádzač sa postará o zvyšok. Kľudne si aj vypýta prístup do TPM za účelom ... Dokáže si GELI sám odomknúť zakryptovaný disk, alebo tam musíš zadávať nejaké heslo aby mal čím odomknúť disk? Nielen v Linuxe sa to dá zautomatizovať, bez nutnosti zadávať voľačo pri štarte.
Na linuxu,resp. LUKS decryptuje partitions až po naloadovaní kernelu a initramfs (dm-crypt/LUKS). Tedy není součástí bootloaderu (GRUBU).Ako som spomínal, tak Grub má v sebe moduly na LUKS a TPM. Takže si sám vie sám odkryptovať disk bez akejkoľvek interakcie s užívateľom. Mám to otestované a funkčné. To že si kernel resetne tento odomknutý prístup a odomyká to druhý krát je síce pravda, ale bezpredmetná keďže initrd si to vie tiež sám odomknúť s pomocou TPM.
V pripade, ze admin neni totalni vypatlanec, tak si to udela tak, aby se to muselo zadavat jen pri coldstartu.Passfrázi je nutno zadat ještě před zavedením bootloaderu.Achilles a jeho pata. A jasně, každý admin při každém bootu každé z 10000+ mašin půjde rád zadat „procházecí větu“ pro nějaké lubrikační-GELI. To aby si na to na všechny ty vzdálené konzole udělal nějaký společný skript, co? Který tam pak to heslo pošle skrz 128b AES :-P s předvídatelným klíčem. Ach jo.
Tiskni
Sdílej: