Konference OpenAlt 2025 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 1. a 2. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)
Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
Webbův dalekohled zjistil záhadu: Galaxie v hlubokém vesmíru preferují rotaci stejným směrem. Superpočítač LUMI pomáhá s analýzou lidského pachu pomocí umělé inteligence. Jak přeskládat trojúhelník na čtverec?
Ve středu naší galaxie se nacházejí obrovská mračna kladně nabitého vodíku, který byl pro vědce po desetiletí záhadou, protože normálně je za předpokládaných podmínek tento plyn neutrální. Co tedy dodává dostatek energie, aby z atomů vyrazilo záporně nabité elektrony? Data říkají, že by mohl pocházet z mnohem lehčí formy temné hmoty, než uvažují současné modely…
Pro matematický popis kvantové mechaniky používali už v době vzniku kvantové fyziky Heisenberg i Schrödinger soustavu komplexních čísel. Tato čísla lze zobrazit jako body ve dvourozměrné rovině. Mohlo by být nutné jít v kvantové mechanice nad rámec komplexních čísel a popsat ji pomocí hyperkomplexních čísel, například kvaternionů?
Lidský pach nese cenné informace o našem zdraví, chování a dokonce i identitě. Analytické metody, jakou je dvourozměrná plynová chromatografie doplněná hmotnostní spektrometrií, dokážou tyto složité chemické směsi rozdělit a identifikovat. Výzvou však zůstává následné zpracování obrovského množství dat, které tyto metody generují. A právě zde přichází na řadu moderní strojové učení.
Asi dvě třetiny galaxií rotují (z našeho pohledu) ve směru hodinových ručiček, zatímco jen asi třetina opačně. Studie byla provedena u 263 galaxií v poli JADES, které byly dostatečně jasné, aby bylo možné určit směr jejich rotace. Rozdíl má být ze snímků patrný už na první pohled. V „náhodném“ kusu vesmíru není žádný důvod předpokládat preferovaný směr rotace. Zatím není jasné, co je příčinou tohoto jevu, ale existují dvě hlavní možná vysvětlení.
Matematika za Plačkami (nad Finneganem). Statistická analýza klasické literatury ukázala, že způsob, jak interpunkce člení text, se řídí určitými univerzálními matematickými vztahy. Plačky nad Finneganem toto ovšem nabourávají.
Superpočítačové simulace odhalují povahu turbulence v akrečních discích černých děr. V systému dominují pomalé magnetosonické vlny. Toto zjištění vysvětluje, proč jsou ionty v akrečním disku selektivně zahřívány. Turbulentní elektromagnetická pole v akrečních discích interagují s nabitými částicemi a potenciálně některé z nich urychlují na extrémně vysoké energie.
Astrofyzikové navrhují, že mezihvězdné objekty ve Sluneční soustavě mají často původ u Alfa Centauri. Ve Sluneční soustavě byl již minimálně dvakrát objeven mezihvězdný materiál, přičemž pořádně nevíme, odkud se vzal. Nová studie navrhuje, že prvním kandidátem by v podobných případech mohl být ten nejbližší systém.
Kolem Barnardovy hvězdy obíhají čtyři malé planety. Čtyři planety, z nichž každá má hmotnost jen asi 20 až 30 % hmotnosti Země, jsou tak blízko své domovské hvězdy, že ji oběhnou za několik dní. Objev je nicméně dokladem naší schopnosti zachytit (alespoň u blízkých hvězd) i existenci malých planet.
Lidské řeči rozumí i havrani. Dokonalý je případ vrány jménem Honzík, která se k Lorenzovi jednou vrátila lehce zraněná a přitom křičela: Chyt se do želez. (úryvek z knihy Zvrhlá věda)
Léčbu syndromu suchého oka může usnadnit kyselina hyaluronová. Syndrom suchého oka patří mezi nejčastější oční obtíže současnosti a trápí přes 7 % populace. Čeští experti vyvinuli inovativní oční kapky – umělé slzy, které díky unikátní látce výrazně napomůžou s léčbou.
Vědci vyvíjejí lék na alopecii. Choroba postihne během života asi 2 % populace, převážně ženy, a je druhou nejčastější příčinou vypadávání vlasů.
Jak prodloužit životnost přírodní kosmetiky? Ochranou esenciálních olejů. Pickeringovy emulze představují udržitelnou alternativu ke konvenčním emulzím využívajícím povrchově aktivní látky.
Pohyb divokých koček budou sledovat telemetrické obojky. Kočka divoká (Felis silvestris) je skrytě žijící druh, který může snadno unikat pozornosti člověka. Na území České republiky se vyskytuje ve dvou oblastech…
Počet vynálezů přihlášených k patentové ochraně klesá. V roce 2024 podali tuzemští přihlašovatelé v Česku k patentové ochraně 461 svých vynálezů nebo nových technických řešení a ve stejném roce jim bylo uděleno 379 patentů. V obou případech došlo k meziročnímu poklesu.
Astrofoto: Měsíc a Mars. 9. února 2025 se na noční obloze odehrál opět jeden pozoruhodný astronomický úkaz – těsná konjunkce Marsu a Měsíce. Tento jev, kdy se dvě nebeská tělesa z pohledu pozorovatele na obloze úhlově přiblíží, poskytl fascinující podívanou…
V sobotu 29. března 2025 nastane částečné zatmění Slunce. V sobotu 29. března 2025 se odehraje zatmění Slunce pozorovatelné ze střední Evropy. Bude jen částečné, ale provázejí jej velmi příznivé pozorovací podmínky.
Jak přeskládat trojúhelník na čtverec? Prý vyřešili 120 let starý problém. Henry Ernest Dudeney v roce 1907 přišel s problémem, jak libovolný rovnostranný trojúhelník rozřezat na co nejmenší počet dílků, aby jejich přeuspořádáním vznikl čtverec. Sám Dudeney následně přeložil řešení, že to vždy lze provést rozdělením na 4 díly…
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: