Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Diskuse vznikla z vlákna této diskuse.
A vubec? K cemu by to bylo, aby zdrojaky byly open source? Kdyz jsem to nabizel, nikdo neprojevil zajem se na vyvoji podilet. A ti lide, kterym jsem zdrojaky poslal, neposlali jediny radek kodu ani hlaseni chyby. Nic.
Proste a jednoduse, uvolnit zdrojaky by bylo jen prazdne gesto. Neverim, ze by prineslo mi nebo uzivatelum tohoto portalu nejakou vyhodu. Dale je to moje obrana, aby nekdo nezacal delat bez prace klon abicka. A v neposledni rade - security by obscurity
PS. rozhodne nepatrim do fanatickeho tabora FOSS, jez odsuzuje apriori ne-FOSS software. Vy ale zrejme ano, kdyz mi odpirate svobodnou volbu licence.
zatim
Kazdopadne mam pocit, ze tento thread nikam nevede. Asi jej zacnu ignorovat.
ad 3\ Jsem pragmatik. Neverim, ze by se naslo dost lidi, jez by pracovalo na vylepseni existujici verze. Naopak stacilo by, aby se nasel jediny cracker, ktery by studoval zdrojaky za ucelem uskozeni...
Otevreny model (bezpecnosti) ma smysl tam, kde je dostatecne velka programatorska a uzivatelska zakladna. Jelikoz jedinym uzivatelem i vyvojarem zdrojaku abicka jsem ja, tak to ztraci smysl a je naopak velkym rizikem. Viz predchozi odstavec. Srovnani s kernelem je nepatricne. A jestli reknete, ze nemuze byt vice programatoru, dokud neuverejnim zdrojaky, tak moje odpoved je vyse ve threadu.
ad 4\ Proc nejste ochoten prijmout fakt, ze moje zdrojaky jsou moje a mohu si s nim delat co chci? Je to moje svate pravo. Pro mne je FOSS hlavne o svobode. A vy se mne snazite zmanipulovat tak, abych o tuto svobodu volby prisel. Nejste nahodou komunista, ze chcete znarodnovat cizi zdrojaky? Nebo mate jiny skryty duvod, ze do toho tak ryjete?
a pomáhal vylepšovat abíčko, tak si myslím že by Leoš mu ty zdrojáky rád poskytl.
On abíčko napsal od základů a on může zdrojáky i smazat, to je jeho volba nebo že již nebude abíčko rozšiřovat ve svém !!volném!! čase.
Takze konecne je jasne, proc tak nechutne do me ryjete. Chcete vydelat minimálně 300 000,- Kč první rok na zaklade moji prace.
Dovolim si par dalsich zajimavych citaci:
na tomhle portále se realizuje přísloví "pod svícnem je tma". Viz Leoš a jeho IMHO nikdy nezveřejněné zdrojáky systému
Zdrojáky nechť si ponechá, stejně si každej lepší prográmátor napíše dokonalejší systém... v tomto případě mělo jít ale spíše o gesto. Kdyby zveřejnil třebas ořezanou verzi apod.
Ted uz vidim vasi snahu v jinem svetle. Kdybych vam podlehl a udelal to gesto, to bych se pak divil.
Nicmene stejne by vam to nebylo nic platne. Zdrojaky v tuto miru jsou sity na miru abicka a vzdycky s nimi udelate jen velmi podobny portal. Redakcni cast je velmi slaba, podpora skinu nulova, uzivatelska prava neintuitivni. Moji hlavni devizou jsou zkusenosti, znalost vsech slepych ulicek. A to byste ve zdrojacich stejne nenasel.
Kazdopadne cast prav na zdrojaky vlastni Stickfish, takze stejne neni co resit.
Tiskni
Sdílej: