V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Sun vydal Java Sun 6 u12, který přináší podporu Java appletů a Java Webstart pro 64bitové platformy. K dispozici je i verze pro distributory. Tomuto kroku předcházelo zkušební vydání v programu Early Access.
Tiskni
Sdílej:
Sun sice vydal 64bit Java plugin, ale pouze pro OS Windows viz ReleaseNote:
64-Bit Browser Support for Java Plugin and Java Webstart
This release supports the New Java Plugin and Java Webstart on AMD64 architecture, on Windows platforms
Pro Linux to bude tuším až ve verzi 6u14.
konečně důvod říct: Wow!
..a zas PPC verzia nikde
A používají se reálně Java applety na něco jiného než animované demonstrace algoritmů?
JavaFX je pokračování tragédie jménem Swing, akorát ve skriptovacím kabátku. AJAX je podle me mnohem lepsi cesta. Nezatezuje prohlizec tak, jako to dela Javovska obluda jmenem applet. A vzhledem k tomu, jak dnes všichni optimalizují JavaScript jádro v prohlížečích, tak si myslím, že tudy asi povede cesta spíš, než nutit uživatele Windows a Linux instalovat Javu. Protoze v současné době jediní, kdo mohou Applety používat jsou uživatelé Mac OS X. A přiznejme si na rovinu, že těch 10% není vskutku moc
Netvrdím, že není možné na Windows/Linux spouštět applety. Jenom podotýkám, že je nutné na těchto systémech nejdřív nainstalovat Javu, což obtěžuje uživatele
Ano, rychlý start JVM. Fikce nebo skutečnost? :-) Ba ne, třeba se to Sunu jednou podaří, ale prozatím to není žádná sláva. A co se týče GUI... Moje požadavky na něj se většinou sestávají z klasických prvků, jenž lze nalézt v HTML. Proto mám AJAX raději. Ale je pravda, že i program v Javě se dá udělat tak, aby alespoň trochu zapadal do systému... Ale to už jsem krapet odbočil.
Netvrdím, že není možné na Windows/Linux spouštět applety. Jenom podotýkám, že je nutné na těchto systémech nejdřív nainstalovat Javu, což obtěžuje uživateleDo těch systémů je potřeba nainstalovat i kancelářský balík, internetový prohlížeč a spoustu dalšího softwaru. A zrovna plugin do prohlížeče se dá ve Windows nainstalovat přímo z prohlížeče, přičemž právě nový Java plugin by tohle měl usnadňovat.
Moje požadavky na něj se většinou sestávají z klasických prvků, jenž lze nalézt v HTML.HTML je dělané na zalamování textu, GUI prvky zpravidla umisťujete do nějaké mřížky. Už jen v tom je propastný rozdíl. GUI také nejsou jen obrázky na obrazovce, ale chování prvků a aplikace – s AJAXem budete těžko řešit kopírování složitějších objektů přes schránku, práci se soubory na lokálním disku, klávesové zkratky, vícevláknové zpracování atd. Stačí si jen představit obyčejný textový procesor, jak se bude ovládat desktopová aplikace a jak se bude ovládat totéž, pokud se omezíte na možnosti AJAXu.
Ale je pravda, že i program v Javě se dá udělat tak, aby alespoň trochu zapadal do systému...Zatímco s AJAXem máte jistotu, že se to nepodaří…
Já nevím, ale co třeba aplikace 280slides.com? Nikde Javu nevidím a přesto tam s výjimkou klávesových zkratek najdu vše co jste popsal. Krom toho, klávesové zkratky v prohlížeči? Za to bych autory nového Idosu s prominutím nejradší vytahal za uši. Obzvlášť definice Cmd-H, která místo aby skryla aplikaci mě hodí na domovskou stránku Idosu je fakt skvělá.
Ano, do Windows si musíte doinstalovávat spoustu věcí, ale proč ještě obtěžovat uživatele nějakou Javou? Jenom kvůli tomu, abyste mohl dělat aplikace na webu, které jdou i bez ní. Na druhou stranu, tady je asi diskuze marná, protože každé řešení má něco do sebe, takže se nebudeme zbytečně dohadovat
Práci se soubory na lokálním disku bych rozhodně přes applet realizovat nechtěl, možná tak to vícevláknové zpracování. Nicméně, současné webové aplikace jsou zaměřené spíše na práci s dokumenty, než na výpočty Pokud byste chtěl dělat výpočty, či složitou grafiku, pak bude asi lepší zvolit standalone aplikaci, pro kterou se Java hodí spíše. Případně výpočty provádět na serveru...
Já nevím, ale co třeba aplikace 280slides.com? Nikde Javu nevidím a přesto tam s výjimkou klávesových zkratek najdu vše co jste popsal. Krom toho, klávesové zkratky v prohlížeči?Kliknutí pravým tlačítkem mi nedává kontextové menu aplikace, ale prohlížeče. Import něčeho mi nabízí dialog pro výběr souboru, kde si nemůžu omezit výběr na povolené přípony a nemůžu vybrat více souborů najednou, ale musím každý vložit zvlášť. Tabulku do toho přes schránku nevložím, když ji vkládám přímo do textu, scukne vše na jeden řádek. O tom, že bych si prezentaci pustil na dataprojektoru a mezitím na svém monitoru viděl osnovu, si můžu jenom nechat zdát.
Krom toho, klávesové zkratky v prohlížeči?Ne, klávesové zkratky v aplikaci. Když vytvářím prezentaci, rád bych ji pomocí Ctrl+S uložil, stejně jako to dělám v každém jiném programu. V tomto případě by se spíš než applet hodila webstart aplikace, protože není žádný důvod, proč by to mělo běžet v okně prohlížeče. Pokud jde opravdu o applet ve stránce, tam je použití klávesových zkratek opravdu sporné. Ale z pohledu Java pluginu je to detail, protože ten plugin je pro applety i pro webstart společný. Alternativou třeba toho 280slides.com nebo gmail.com nejsou applety, ale právě webstart – důležité je tu aplikaci z prohlížeče spustit, běžet už může mimo něj (a dokonce je to žádoucí).
Práci se soubory na lokálním disku bych rozhodně přes applet realizovat nechtělJá stále ještě většinu souborů, se kterými pracuju, mám na lokálním disku, takže z většiny aplikací přístup k lokálním souborům potřebuju.
možná tak to vícevláknové zpracování. Nicméně, současné webové aplikace jsou zaměřené spíše na práci s dokumenty, než na výpočtyVícevláknové zpracování je důležité právě pro tu práci s dokumenty, pro výpočty je užitečné jedině v případě, kdy máte víceprocesorový počítač. Ale při práci s tím dokumentem potřebujete, aby GUI reagovalo, ale mezitím se na pozadí dokument přeformátoval, spustila kontrola pravopisu atd. To se dá v některých případech řešit přerušením zpracování a odložením na pozdější dobu, ale to můžete udělat jen u věcí, které máte v ruce. Ale upravit takhle síťovou komunikaci prohlížeče nebo přepočet DOMu a rozmístění prvků na stránce nedokážete.
Ano, do Windows si musíte doinstalovávat spoustu věcí, ale proč ještě obtěžovat uživatele nějakou Javou? Jenom kvůli tomu, abyste mohl dělat aplikace na webu, které jdou i bez ní. Na druhou stranu, tady je asi diskuze marná, protože každé řešení má něco do sebe, takže se nebudeme zbytečně dohadovat
Vtip je v tom, ze uzivatel vubec nema tusit (a ani netusi) ze nejaka Java nebo Flash existuje. Nevidim duvod, proc by JVM nemohlo startovat (kdyz si hosi v SUNu/IBM maknou) podobne rychle jako Flash VM. Stejne tak jako 'uzivatele neobtezujeme Flashem', neni zadny duvod jej 'obtezovat Javou' - ackoliv bude na strance pouzita.Co se tyce vykonu, napr. podle mereni prezentovaneho na CZJUG (flex evangelistou, btw) ma Flex/Flash VM vykon cca 10x horsi nez JVM.
AJAX taky neni vsespasitelny: nejvic mne "bavi" pausalni presunovani veskereho kodu ze serveru do zabugovaneho, nejednotneho a pomaleho JS na klientovi. Na jednu stranu se zatez distribuuje, ale priznejme si: GUI, ktere sezere nejvic vykonu v prezentacni vrstve je predevsim blbe navrzene - a kdyz jej preneseme do pomalejsiho JS tak to bude spis pomsta na uzivateli, nez vyhra.
Navíc nějaký browser plugin založený na IcedTea myslím existuje, ne?Ano existuje.
+1
Rika ti neco iLO?