OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Vývojáři Debianu zabývající se reprodukovatelnými sestaveními (Reproducible Builds), tj. kdokoli může nezávisle ověřit, že daný binární .deb balíček vznikl na základě daného zdrojového .dsc souboru, oznámili, že více než 83 % zdrojových balíčků obsažených v sidu v sekci main lze přeložit a sestavit reprodukovatelně (aktuální stav).
Tiskni
Sdílej:
app-office/libreoffice-bin
).
Myslím si, že v CFLAGS budou velké rozdíly.Myslet znamená hovno vědět. Pointa je ovšem v tom, že CFLAGS si administrátor volí dobrovolně a tedy si ty rozdíl v CFLAGS vytváří sám z vlastní vůle a sám si taky nese následky jako to bylo v mém případě. Gentoo is about choice, after all.
Druhá věc je, že daný balíček může být teoretický sestavovaný vůči jiným verzím závislostí, což může znamenat jiné ABI.Což je právě jeden z důvodů, proč dávají reproducible builds smysl.
Není to tak jednoduché.On nikdo netvrdil, že je to tak jednoduché, ale nejsložitější věc je právě mít ty reproducible builds, což je to o čem od začátku mluvím, že.
A jaký by to v Gentoo mělo mít smysl, když se to builduje přímo u uživatele ze zdrojových balíků?Je toho strašně moc, co by to uživatelům Gentoo mohlo přinést, řekl bych, že mnohem víc než uživatelům binárních distribucí. Ani nevím, jestli má smysl snažit se to tady vypisovat. Ale ve finále by to mohlo Gentoo dostat na úplně jiný level z hlediska kvality uživatelských instalací, Gentoo QA, ale taky by to mohlo přinést úsporu času a výpočetního výkonu. Na reprodukovatelných buildech se toho dá vystavět strašně moc a dají se nakombinovat výhody zdrojových i binárních distribucí.
ccache
?
Už z princpu je to nemožné - je tam příliš mnoho kombinací.Nesmysl. Zda je nebo není možné udělat (ať už jakoukoli) globální build cache, nezávisí na počtu kombinací.
Musely by být naprosto shodné CFLAGSTriviální. Můžu si nastavit, jak chci.
USE flagyTriviální. Můžu si nastavit, jak chci.
verze všech jiných balíčkůTo se ovšem bavíš o obecné vlastnosti reproducible builds, která (1) není nijak specifická pro Gentoo a (2) není tak, jak ji popisuješ.
Ale pak bych si připadal tak trochu jako podvodník, kdybych si všechny balíčky nezkompiloval sámJednak by to bylo ekvivalentní, až na spotřebovaný strojový čas, jednak bys klidně mohl důvěřovat jen těm, které jsi už jednou sám zkompiloval..
Akurat komu verit a kde presne su vyhody?
Kludne mozem pol roku kompilovat reprodukovatelne pre komunitu a potom mi dobre zaplati trojpismenkova agentura za backdoory (backdoorovane binarky ponukane selektivne niektorym ludom).
Takže on tie zdrojové kódy modifikoval neúmyselne a zníženie bezpečnosti kľúčov až na úroveň uhádnuteľnosti bolo vykonané v dobrom úmysle.Ten úmysl nemusel být snížení bezpečnosti klíčů, ale oprava chyby spočívající ve čtení neinicializované paměti.
Poprosím link na bug ktorý tým znížením bezpečnosti opravoval.Takový link neexistuje. Ne každá chyba má pochopitelně stránku v bugzille. Jinak nějaké čtení tu.
Tie nereprodukovateľné balíky sú balíky ktoré po rebuilde dajú iný výsledok ako to, čo debian aktuálne distribuuje. Takže to poukazuje na závažné riziko nakazenia daných balíkov.Captain Obvious? Z toho důvodu přeci celé hnutí kolem reproducible builds vzniklo.
Nie je to tak dávno čo debian obsahoval úmyselne zníženú silu generovaných kľúčov.Pozor aby se nejednalo o trestný čin pomluvy, přecijen jsme ve veřejném prostoru :).
Jo, bohužel brát si lehkomyslně bližního do držky a šlapat z plezíru po něčí pověsti je u u nás docela folklor (viz třeba stávající obyvatel hradu) a na webu je to vůbec až perverzně oblíbená kratochvíle.
Přitom je to dostzávažná věc. Jak nám onehdy přednášel Jan Sokol na FHS, čest a dobrá pověst dá ohromnou práci udržet a vybudovat, ale zničit ji je hrozně snadný... bohužel dneska děcka ani odrostlejší opice (pardon, osoby) o něčem takovým moc nepřemýšlí, starjí se hlavně aby plácli něco radikálního a svobodnýho. Kdysi to přitom býval "serious business", pohanit někoho nebylo nic na lehkou váhu a to samé být někým pohaněn.
trestný čin pomluvy
Tohle když dneska někde zmíníš, tak se na tebe sysypou, jakej jseš fašista (nebo komanč), co chce potírat svobodu slova a hned zejtra (jestli ne už během večerníčku) plánuje zavést totalitu a koncentráky...
No, aspoň už vím, že v tom vlákně v poradně kolega P.G. asi fakt trolluje a nejen dělá blbečka.No, aspoň už vím, že v tom vlákně v poradně kolega P.G. asi fakt trolluje a nejen dělá blbečka.A jsi si jistý?