Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Aaron Seigo ve svém blogu popisuje odlišnost významu slova aktivity mezi KDE 4 a GNOME 3. Zatímco v GNOME se tím prakticky myslí jen staré, dobře známé virtuální plochy, které tu s námi jsou už od roku 1989, v KDE jde tento koncept trochu jiným směrem a mnohem hlouběji.
Tiskni
Sdílej:
$ umask 0022
Heh, ted mi napadlo, proc gnome zacina mluvit o "aktivitach", kdyz jsou to stare zname plochy.Že by preto, lebo používatelia rôzne plochy často používajú pre rôzne aktivity? Navyše môžu akékoľvek slová používať v akomkoľvek význame a nijako sa nemusia starať o to, ako to slovo používa KDE. PS: Dosť pochybujem, že používateľ, ktorý používa Gnome bude zmätený práve tým, že aktivity sú niečo iné, ako v KDE. Určite bude oveľa viac zmätený používaním aktivít v KDE (pretože nastavovanie a celé UI okolo toho konceptu je, podľa mňa, ešte nedokončené).
Že má KDE 4.5 a jeho aplikace pořád tisíckrát tolik chyb než mělo KDE 3.5, to nikoho nezajímá. Hlavně, že mají své cool nepoužitelné koncepty.Pro Debian existuje repozitář trinity a víc mě asi nemusí bolet