Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
I přes komunitou včas nahlášený nedostatek v poslední RC verzi byla do světa vypuštěna aktualizace 3.8.2, která však velkému množství uživatelů Turris 1.x rázem udělala ze zařízení nefunkční cihlu. Pro obnovení je nutný fyzický zásah šroubovákem do zařízení a dodatečná SD karta (bude kompletně přemazána) a postupování dle návodu.
Tiskni
Sdílej:
192.168.1.1/wizard
).
rm /etc/config/wireless
Takže nejela dns a tím pádem ani update z recovery na nejnovější verzi.Škoda že nemaj něco záložního přes IP (bez překladu).
To mi připomíná rozhovor dvou našich zaměstnanců, jednoho méně zkušeného, druhého více:
Přece nejsou tak blbí, aby udělali něco takového.
Já se zásadně nevyjadřuji špatně o našich zákaznících, ale… radši si to zkontroluj.
Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla.
A za komunistů rozhodně nebyla ani zdaleka taková svoboda, jakou máme dnes, a soukromí se nectilo ani náhodou.Mame k tomu nejaka data a srovnavaci studii, nebo zase jen pocit a nazor "odbornika" ?
Mame k tomu nejaka data a srovnavaci studii, nebo zase jen pocit a nazor "odbornika" ?Špatně jste svůj komentář zařadil, určitě to měla být reakce na komentář petrafm, který jako první přišel s takovým tvrzením.
Ona je ta otázka především poněkud bezpředmětná, bavíme-li se o soukromí na Internetu a routerech pro připojení k němu. :-)
Ona je to vůbec zajímavá představa, jak by vypadal rozvoj Internetu v režimu, kde ještě v polovině 80. let byl spotřební materiál pro kopírku ("cyklostyl") přísně střeženou surovinou strategického významu a kde se do poslední chvíle provozovaly rušičky proti "štvavým vysílačům".
Ona je to vůbec zajímavá představa, jak by vypadal rozvoj Internetu v režimu, kde ještě v polovině 80. let byl spotřební materiál pro kopírku ("cyklostyl") přísně střeženou surovinou strategického významu a kde se do poslední chvíle provozovaly rušičky proti "štvavým vysílačům".Asi tak jako v Číně, nebo KLDR... :)
Už mezi Čínou a KLDR je dost propastný rozdílTen rozdil snad ani propastnejsi byt nemuze - na jedne strane stat s nejvetsima IT firmama na svete (Tencent, Alibaba, ...), kde se se vyrabi veskera elektronika, a vlastne i ten WeChat muze zapad cine taky zavidet :) a na druhe strane ... internet fakt jen pro jednotky vyvolenych.
WeChat muze zapad cine taky zavidetZápad má WhatsApp...
Co chtit od firmy ktera chce smirovat a cenzurovat lidem internet prostrednictvim toho diktatorskeho routeru. Zlati komunisti, to byla jeste svoboda a ctilo se soukromi.Je tohle jenom nová instance Dwojitého Wéčka, nebo seš nějakej novej troll?
--state=established -j ACCEPT
, tak náhle přišel o onen parametr state
a zůstalo z něj jen ACCEPT
. Takže z původně dobře nastaveného firewallu zůstal otevřený router, který pustil vše.
Takže celkem dobrá praxe je po každém update si odněkud pustit nmap
a zjistit, zda to skutečně propouští jen to co má. Díky tomu jsem na to vlastně přišel.
Zase nebýt spekulantůAno, kdyby se k sobě všichni lidé chovali hezky, byl by ráj na zemi. Spekulanty byste mohl omezit administrativně – pokud byste je nějak dokázal definovat a pak to také prokázat. Jenže pod většinu definic spekulantů, které byste vymyslel, by nejspíš spadal i ten váš nákup domény, kterou jste následně nechal expirovat – na té jste také nic neměl a koupil jste si jí dopředu, pro nějaké budoucí plány, které možná vyjdou a možná ne. Jinak bude se spekulanty vždy problém, protože nabízíte něco vzácného za ceníkovou cenu. Vždy se najde dost případů domén, které mají větší hodnotu, než je ta ceníková cena – a to přitahuje spekulanty. To samé máte třeba s lístky na fotbal nebo na hokej na zajímavá utkání – pořadatelé nechtějí nasadit tržní ceny, aby cena odpovídala zájmu a počtu dostupných vstupenek. Chtějí nasadit nižší ceny, aby si lístky mohli dovolit i méně bohatí lidé. Tím pádem je ale o lístky větší zájem, než kolik jich je k dispozici, mnozí jsou ochotni nabídnout větší částku, a tím pádem je jasné, že se tam budou snažit vydělat spekulanti. Spekulanty odradí akorát vyšší cena, kdy se zmenšuje prostor mezi ceníkovou cenou a tržní cenou. Jenže pak byste tu svou doménu stejně neměl, protože by se vám nechtělo platit za ní dva tisíce ročně.
Většinou je těch spekulantů pár a vykoupí většinu lístků, protože jsou levné.Ne. Oni je nekupují proto, že jsou levné, ale pro to, že z toho je následně zisk. Když ty domény uděláš uměle ještě vzácnější/exklusivnější než jsou, opravdu máš pocit, že z nich bude nižší zisk?
Ukaž mi spekulanta, který má tři domény. Většinou jich mají stovky a tisíce.tim se opet dostavame k tomu ze ses spekulant ;) viz
Těžko bude někdo držet sto domén s kaucí 5kkč. Pro spekulanty by to bylo nerentabilní, protože ty peníze by mohli točit jinde a efektivněji.Myslim si, že by to vedlo k tomu, že by jeden spekulant držel méně domen + by bylo více spekulantů. S takhle vysokou kaucí by se spekulantům vyplatilo domény pronajímat. Situace by ve výsledku IMHO nebyla lepší, spíš horší.
Člověk co potřebuje dvě tři domény by neměl problém. Je to kauce.Spousta lidí by měla problém s vlastnictvím už jen jedné domény. Ti by pak byli vhodnou cílovou skupinou pro spekulanty.
A že mi CZ.NIC něco udělal? Ano, platím jim x tisíc ročně za něco, co by mohlo být za 10Kč / rok nebo třeba zdarma.A pak by ty domény vlastnili jenom spekulanti. Čímž se dostáváme k odpovědi na váš požadavek:
Tak mají bojovat se spekulanty.Ale oni bojují. Právě tím, co se vám nelíbí, ale co jediné na spekulanty platí – cenou.
Takové použití domény by mělo být v rozporu s pravidly a ubylo by spekulantů.Není náhodou v pravidlech, že máte mít aktualizované kontakty? Před expirací domény posílají e-mail, telefonují, posílají dopis. Navíc po expiraci je doména ještě 30 dní funkční, po 30 dnech je vyřazena ze zóny, ale stále je vaše a můžete ji ještě dalších 30 dní obnovit. Takže vám ta doména třicet dní nefungovala, a vy jste si toho nevšiml. Jestli ono nakonec to, co tam provozuje ten spekulant, nebude hodnotnější, než to, co jste tam provozoval vy…
[...] Jeden takový kok*t mi vzal doménu když mi vypadla z administrace a neprodloužil jsem si ji. [...] ubylo by spekulantů. [...] Ano, platím jim x tisíc ročně za něco, co by mohlo být za 10Kč / rok nebo třeba zdarma.nemel bys do kokotu nadavat sobe ze si par mesicu ignoroval informace o konci domeny? ;)
S naprostou jistotou jsem počítal s tím, že když propadne, tak si ji zase znovu koupím.To je ale základní chyba. S naprostou jistotou musíte počítat s tím, že když doména propadne, okamžitě ji koupí nějaký spekulant.
Za ta léta, co nějaké domény mám mi propadly asi 3 o které jsem neměl po roce už zájem = koupil jsem je ukvapeně a projekt nerealizoval, nechal jsem je propadnout. Do dnešního dne jsou volné a je to hezkých pár let.Tak to vám gratuluju. Já eviduju asi 6 propadlých domén v různých TLD a všechny byly vzápětí koupeny.
Prostě je to spekulantský zm*d, který si myslel…Pochybuju, že si něco myslel. Spíš prostě automaticky zaregistroval doménu, která se uvolnila.
Stejně mě to ale nas*alo, protože jsem s tou doménou počítal, měl jsem už hotové propagační materiály, atd.To je ale čistě vaše chyba, že jste tu doménu nechal propadnout, když jste s ní počítal.
Teď je doména třeba na 10 let paralyzovaná a toho zm*da to nebude stát víc jak 2 tisíce.To ale nemá řešení, pokud nechcete vytvořit nějakou komisi, která bude rozhodovat, co na které doméně může být. Jinak to prostě spekulanta bude stát úplně tu samou částku, jako nespekulanta – protože mezi nimi není jak rozlišit.
Jde o tu počáteční investici, která by spekulantům zkomplikovala nákup a držení tisíce domén bez využití. Dnes je to skoro nic nestojí.To je velmi naivní představa. I dnes to spekulanty samozřejmě stojí dost peněz, oni těch domén nemají málo. Takže v tom mají utopených spoustu peněz – a žijí z toho, že pak ty jednotlivé domény prodají velmi draho. Zatím vždy zlevňování domén vedlo k zvyšování počtu domén, které se používají – takže až dosud nižší cena nahrávala skutečným držitelům více než spekulantům. Dost lidí si myslí, že současná cena už není překážkou pro nikoho, tedy že by další zlevňování cen jenom nahrávalo spekulantům. Ale vaše teorie, že i při zdražení by na doménu stále dosáhl každý, kdo by chtěl, není ničím podložená. A platit 5000 za doménu, to by byl fakt úlet, to by si platilo pár velkých firem, stát by oprášil
gov.cz
a edu.cz
domény a všichni ostatní by byli na generických a podobných doménách.
Stejně mě to ale nas*alo, protože jsem s tou doménou počítal, měl jsem už hotové propagační materiályAno, znám též několik případů, kdy různé společnosti utratili hromadu peněz za tiskoviny, vizitky, na všem měli napsanou webovou adresu, všem to vytroubili dlouho dopředu a jen tak trochu pozapomněli zaregistrovat doménu, kterou natiskli asi na 100tis. letáků. Kdo chce kam... A že se to stane jednou bych ještě pochopil, ale že to potom udělali podruhé, a utratili dalších x desítek tisíc a na doménu za 200Kč se opět zapomnělo, to už se snad ani nedá označit slovem neschopnost, to chce něco silnějšího.
A že se to stane jednou bych ještě pochopil, ale že to potom udělali podruhé, a utratili dalších x desítek tisíc a na doménu za 200Kč se opět zapomnělo, to už se snad ani nedá označit slovem neschopnost, to chce něco silnějšího.Někde jsem nedávno četl moudro, že vícekrát zopakovaná chyba už není chyba, ale vědomé rozhodnutí. Něco na tom je. V případě natisknutí materiálů a následného neprodloužení domény to je opravdu hloupá chyba a spamování nadávek pod novinkama o CZ.NICu mi nepřijde jako dobrý způsob, jak se s tím vyrovnat. Na druhou stranu nutno dodat, kdo je bez viny, ať první hodí kamenem - taky mám na kontě podobné hloupé prokrastinační chyby.
Jak už jsem podotkl, svou chybu jsem uváděl jako příklad. Že nebýt spekulantů, byla by jedna doména smysluplně využívána.To, že spekulanti jsou negativní, to tady nikdo nerozporuje. Jasně, že spekulanty nikdo nemá rád, na tom se shodnem. Na čem se neshodnem, je to 'řešení'. Zvyšování hodnoty registrované domény - ať už kaucí nebo jinak - jenom povede k posíléní prodeje domén z druhé ruky, do čehož spekulace také patří. Sice by to vyžadovalo o dost větší investici, nicméně ta investice by se také díky větší ceně více vyplatila a bylo by v té ekonomice uplatnění pro větší množství spekulantů. Navíc tu investici si mnohem spíše může dovolit někdo, kdo na tom vydělává, než někdo, kdo třeba chce doménu "jen tak", což opět zvýhodňuje spekulanty oproti "běžným" lidem. Já si nemůžu pomoct, mně to přijde jako úplně scestný návrh...
Problem je, ze CZNIC investuje do ruznych soukromych aktivit, kde soukromy dodavatel doda HW dle specifikace a x penez ktere byli ziskane z domen skonci nekde jinde..Mohl byste uvést konkrétní příklad? Já znám jen dva HW projekty CZ.NIC, Turiis a Turris Omnia. A na ně váš popis vůbec nesedí.
CZNIC je domenovy spravce, tudiz by se mel venovat sprave domeny .CZBezpečnost českého internetu je podle vás už mimo to, co by měl CZ.NIC dělat? Pokud by se měl CZ.NIC zaměřovat jenom na domény, už moc víc toho dělat nemůže. Registrační systém vytvořil, DNS server vytvořil, DNS resolver vytvořil – vše OSS. DNSSEC zavedl, otevřené resolvery provozuje. V souvislosti s doménami už zbývá snad jen osvěta o IDN a následné nasazení do
.cz
. Nebo vás napadá něco dalšího, čemu by se CZ.NIC ještě měl věnovat?
Nebo vás napadá něco dalšího, čemu by se CZ.NIC ještě měl věnovat?Ještě by si mohli založit stranu... Dneska je to moderní, že ten, co má vliv ovládat média a názory se cpe do politiky
Stane se, vyvojar je jen clovek,Sileny argument, uzitelny jen pro totalni sracku, kde nejde o zivoty.
Děkuji za nabídku, stačí když jsem posílal report hned po vydání RC2.To je slovo proti slovu. Věřím, že skutečnost bude někde uprostřed a ponechám na čtenářích jak si výroky obou stran vyloží.
Pro pobaveni:
11:00 vydána RC2
11:30 nainstalována a zjištěna nefunkčnost
13:00 odeslán report na technickou podporu
Další den
9:00 mail od vás s požadavkem na další log (vzbudil mě po noční) kašlal jsem na to, vstal a poslal, ať máte co dělat. Bral jsem to jako chybu co se stane více lidem
11:30 oznámení finální verze
Na technické podpoře psali, že se problém nedaří reprodukovat, tady píšete že se stal na pár testovacích turrisech. Tak jak to tedy je?
Děkuji za příjemnou reakci. Chtěl bych podotknout, že zprávička byla míněna v dobrém - především tak, aby pomohla těm, kteří ještě router nerestartovali.Sobota 7.10., kdy zprávička vyšla, už bylo kapku pozdě. Protože už ve čtvrtek vyšla opravená verze, která těm, co ještě nerestartovali, vše opravila, takže další restart již proběhl správně.
Ohledně statistiky uživatelů, kterých se problém dotknul, bych jenom doplnil, že 200 mohlo být pronajímatelů či majitelů Turrisů, avšak uživatelů mohlo být odhadem tak 6x-20x více, tedy tisíce (routery používají rodiny, školy a další větší zařízení).Budeme-li si cucat statistiky z prstu, tak bych argumentoval, ze prumerna rodina nema 6-20 clenu, ze puvodnich Turrisu bylo vyrobeno asi tisic a ze pokud je router v instituci, tak bych pochyboval ze tam nekdo prenastavi vychozi cas rebootu. Spis je mozne ze si ho kontrolovane vyrestartuje sam, ale v takovem pripade problem zjisti, a protoze ma tlak aby vsechno fungovalo, tak router vyresetuje a uzivatelu se to nedotkne. Takze bych rek, ze se problem ve skutecnosti realne dotknul jeste mnohem mensiho poctu lidi a ze spousta lidi udelalo bezmyslenkovite factory a jen se po nem jeste nedostali k tomu nastavit znova sber dat. Takze ja bych si z prstu vycucal cislo 2-8x nizsi (sem konzervativnejsi)