Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Nejlevnější Intelí osmijádro je pořád o 3000 Kč dražší než Ryzen 7 1800XNebylo by zajímavější řešit, jaký to má výkon, než kolik to má jader?
Ryzeny navíc podporují ECC pamětiMožná. Občas.
Počet jader a výkon spolu v době, kdy se vývojáři naučili psát solidně paralelní algoritmy docela koreluje. Dále pak na CPU s více fyzickými jádry můžu spustit více singlethread úloh vedle sebe - zrovna tohle leckdy využívám. Kdyby tě zajímala nějaká tvrdá data, mrkni třeba sem: Intel Core i7 7820X Linux Benchmarks.Nejlevnější Intelí osmijádro je pořád o 3000 Kč dražší než Ryzen 7 1800XNebylo by zajímavější řešit, jaký to má výkon, než kolik to má jader?
Z té diskuse se zdá, že pokud to výrobce desky umožní zapnout v BIOSu, bude ECC na právě prodávaných Ryzenech fungovat.Ryzeny navíc podporují ECC pamětiMožná. Občas.
v době, kdy se vývojáři naučili psát solidně paralelní algoritmyTak to me pobavilo, to bylo kdy? :)
Počet jader a výkon spolu v době, kdy se vývojáři naučili psát solidně paralelní algoritmy docela koreluje.Ne. Například dvoujádrový Atom vs. i5-4570T nebo osmijádrový AMD FX-8150 vs. i7-5960X.
A velikost a asociativita cache a predikce skoků a detekce smyček a inteligence out-of-order execution a ...A nelze náhodou tohle všechno přijatelně aproximovat hodnotou IPC? Kdybych v tvém směru uvažování pokračoval, došel bych k závěru, že porovnat mezi sebou mohu jen dva technicky identické procesory...
AMD mi vždycky způsobovaly pády... Nesmyslné procesory, co se přehřívají, sekají a mají ho*no a né výkonNjn, když s tím neumíte, tak na to nesahejte. Pro nás ostatní, komu stačí stejný výkon bez příplatku za nápis "intel", je AMD zcela vyhovující.
AMD mi vždycky způsobovaly pády... Nesmyslné procesory, co se přehřívají, sekají a mají ho*no a né výkon.AMD když se přehřeje tak se kousne. Na rozdíl od Intela, který se podivně podtaktuje a běží přerušovaně a tváří se, že se nic neděje, takže to může Intel cpát špatnou pastou a vybavovat poddimenzovanými chladiči. Ještě jsem neviděl Intel v zátěži nepodtaktovaný. Proto mají AMDčka větší chladiče (i výkon).
Profíka zajímá hlavně stabilitaA proto ho taky zajímá mimo jiné podpora ECC nebo způsob přenosu tepla z čipu na chladič.
Ne, to by mělo zajímat toho, co ten pracovní nástroj navrhujeA to není profík?
AMD jsem měl asi 3ks a padalo to 2x denně.Když s tím neumíte, tak na to nesahejte.
Aha ono j AMD takové heblo, že je k tomu zapotřebí nějaké speciální zacházení?No právě že není, takže heblo budete spíš vy.
Hlavně si to nejspíš vymejšlí, IMHO jasnej troll/fanboj.AMD jsem měl asi 3ks a padalo to 2x denně.Když s tím neumíte, tak na to nesahejte.
Je lepšie obecne nedávať diskusiu na tieto témy. Pretože vždy sa najde osoba ktorá bude skalopevne tvrdiť, že len jeden výrobca je najlepši. Ostatní sú nič a nemajú vôbec existovať.
Je toto tvoje videnie sveta ?
AMD mi vždycky způsobovaly pády...Tak to máš něco rozbité.
Ono je zabugovane uplne vsude vsechno, nikde se drasticky nestiha, nejaka test coverage?Nedavno jsem se videl nejakou prednasku o testovani pri vyvoji procesoru. Hlavni pointa byla v tom, ze pri testech procesoru (vcetne simulaci) narazi na fyzikalni omezeni. Kdyz ti to jede na 4+ GHz, tak verim, ze se to blbe validuje. Resi to tak, ze neustale kopiruji uz jednou otestovane moduly a modli se, ze to bude fungovat.
Tiskni
Sdílej: