Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »AMD zavřelo své německé vývojové centrum zaměřené na výzkum operačních systémů. Zde se primárně pracovalo na vývoji linuxového jádra se zaměřením na serverové nasazení.
Tiskni
Sdílej:
Racionalita? Ja jsem se zrovna o vikendu chystal koupit iracionalne A10-5800K, i kdyz technicky to nebyla nejlepsi volba. Asi se na to racionalne vykaslu a koupim si Linux podporujici Intel.To já bych si ho koupil i racionálně. Jenže ho tu nikdo nenabízí.
ar dni nefunkci platebni system a ztraty nevyvazi uspory v IT ziskane outsourcingem z Edinburghu do Indie ani za 40 let.Za to Evropší vývojáři vždycky doručí bezchybný a kvalitní kód. :)
.. výroba, ale dokonce i vývoj utíká do třetích zemíNo a právě tohle prehistorické dělení na první a třetí svět (kde my jsme pochopitelně v té lepší skupině) je příčinou, proč US firmy jako AMD propustí pár zkušených lidí v Německu a přesunou se do takzvaného třetího světa. Akorát že Bangalore třetí svět není a většina firem zjistí, že je tam poslední dobou ostřejší konkurence na poli zaměstnavatelů (čti tlak na mzdy), než ve staré dobré Evropě.
a to jsou na indicke pomery rozvinute oblastiTaky aby nebyly, vždyť se tam nacpala skoro každá IT firma. :) IT firem je tam víc než v Silicon Valley. :)
ostudu svými komentářiPonekud puritansky pristup. To ja jsem hulvatsky clovek, cerna skvrna tohoto serveru plneho slusnaku, to je tu jiz vi a lze na to reagovat vasi citaci:
Jenže tak to prostě chodí a v dnešní době kór
...I am not joking. The entire system is based on TXT, Intel’s undocumented chipset controller and crypto processor in every chipset they make. Since they are the only ones that can make chipsets for Intel CPUs now, if you buy Intel, you can’t avoid the holes. Intel will scream at anyone that dares suggest that the hardware security is flawed, but, well, it is. If you look here, this very very low profile footnote that was published last December, there are exploitable holes in TXT. Luckily for Intel, the undocumented nature of this debacle is keeping things secure. Security by obscurity is a great thing. If you are a hacker, if you are trying to secure something, it is about the worst vendor practice that you can face... ...Luckily for us all, the brilliant hackers at Invisible Things Lab didn’t actually give up like all hackers automatically do when told that the TXT and related bits was undocumented. That was sarcasm for those who’s browsers do not support HTML 7.1 tags. No, they just tore it to bits, then told Intel about it on December 10, 2008. Fair enough. Intel patched the vulnerability in a timely fashion, releasing a patch on December 5, 2011. Please note, the timely bit was sarcasm again, it took Intel *THREE* *YEARS* to patch an fundamental exploit in their hardware....
....................../´¯/) ....................,/¯../ .................../..../ ............./´¯/'...'/´¯¯`·¸ ........../'/.../..../......./¨¯\ ........('(...´...´.... ¯~/'...') .........\.................'...../ ..........''...\.......... _.·´ ............\..............( ..............\.............\...
Proc by mel ocekavat dekovny dopis a zachranovat vyvojove centum? Ja si myslim totez, AMD nechce podporovat linux, tak at si trhne a pro me za me schori v pekle.
AMD, fuck you!