Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Google oznámil Android Native Development Kit (NDK), který umožní psaní nativních knihoven použitelných z Dalvik Java VM. Takové knihovny však nemohou přistupovat k API frameworku, je obtížnější je ladit a kvůli rozličnosti architektur CPU i distribuovat. Zatím je podporována jen instrukční sada ARMv5TE.
Tiskni
Sdílej:
Ak to nebude mat centralizovanu spravu, tak to dopadne tak ze milion kniznic, ze sa ani do pamate nevojdu a kazdy druhy program pouziva svoje verzie..
raci trochu problemu ale mit svobodu jakou aplikaci si nainstaluji ... apropo maemo rulezz :D
Jeste k tomu pridej MIPS
http://www.root.cz/zpravicky/portace-android-na-mips-dokoncena/
A jinak - to víte, že kdyby neměl iPhone ten první exploit a nepodařilo se ho zrootovat, tak by asi nikdy žádné 3rd party aplikace neexistovaly?Jako ani App Store?
Steve měl v plánu zcela uzavřenou platformu, jako u ostatních produktů.Jake mate na mysli?
My iphonisti...
iPhone? To je taková ta hnusná upatlaná věc?
Na fotkách sice asi vypadá hůř, ale ve skutečnosti líp než ajfoun (což je samozřejmě jen můj subjektivní názor).To tedy je
A Android tam opravdu nemám (viděl jsem, zkusil a smazal).To jakoze fakt bezne pouzivas tenhle stroj a mas na tom ten "operacni system", co je pro to puvodne urcen...?
absence nějakého vícesměrného ovládacího prvku, ale to ty "moderní" telefony nějak nemajíK cemu dalsi zbytecny mechanicky prvek, kdyz je tam dotykovy displej?
Já jako ne-iPhonista se nesměju a ani smát nebudu. Mně je totiž celý tenhleten mobilní svět — — — víme u čeho.
Me je jasne ze ty bys vsecko psal urcite vsecko (i systemove veci) v javeSystemove veci pisou lidi v Google, na to neni potreba uvolnovat SDK
Iphone je hnusne uzavrenej kus HW i SW, takova diamantama vylozena cihlaNo jo, no jo. Ja s nim uplne trpim
Pozri, na kalendar je dobra java, na portovanie mp3 kodeku co je uz v C nie.
Chytajme sa za slovicka :D. Mna viac prekvapilo to prehlasenie niekoho z nvidie, ze na tegru winCE, lebo android riesi vsetko softwarovo (napr. aj grafiku), pritom prave winCE GUI tak posobi a dalej ze winCE ma lepsiu multimedialnu zakladnu? Nejaka blbost, ne? Ved android je vlastne linux. Ja som zhanal isty cas alternativny prehravac na win mobile k media playeru a nasiel som az 1.