OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Autor programu pro Google Android, který umožňuje sdílet 2G/3G připojení telefonu přes WiFi, si stěžuje na postup Google. Ten vyhodil tuto aplikaci z Google Market a jeho autora zabanoval. Důvodem se zdá být skutečnost, že T-Mobile USA se takové použití telefonu ne vždy zamlouvá.
Tiskni
Sdílej:
No, tomu teda říkám podpora svobodného softwaru :) Holt je to všude stejný, velká firma ma hodně peněz, takže nějaký OSS nemá šanci.
ci prave to nebude ten dovod
Právě proto bych čekal, že jim to v USA bude šumafuk, když by tethering v praxi nejspíš využilo zanedbatelné procento lidí. Jinak řečeno, nechápu proč se T-Mobile už předem aktivně brání proti něčemu, co by pak ve skutečnosti snad ani nepoznal ...
není třeba zase tak zoufat, netvrdím že vše co se děje na Android scéně je mi po chuti, ale pokud budete pravidelně číst http://www.android-google.cz/ , třeba změníte názor :).
Já osobně mám root a teprve teď je to telefon dle mého gusta, je to ještě mladý SW ale až se oťuká tak i Widle se budou bát