Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Přestože je GCD relativně silnou konkurenční výhodou nového Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Apple jeho kód otevřel, a to pod liberální Apache License 2.0. Apple si od tohoto kroku pravděpodobně slibuje rychlejší přijetí technologie vývojářskou komunitou. Více na AppleInsideru v článku Apple Open Sources Snow Leopard's Grand Central Dispatch.
Tiskni
Sdílej:
Nic si z toho nedělejte, stejně tak (a ještě víc) se sekli všichni ti, co jsou v diskuzích tak strašně chytří, a přitom jediné, co dokáží, je pořvávat žvásty o tom, jak je ten Apple zlý a stejně špatný, jako Microsoft
je pořvávat žvásty o tom, jak je ten Apple zlý a stejně špatný, jako Microsoft![]()
Ono tady to uvolnění do toho obrazu ale zapadá - především je potřeba si uvědomit, kdo je tady proti komu. Je to očividný útok Applu na Microsoft, tady v tomto případě se do toho snaží navíc zapojit komunitu. Kdyby MS teď náhodou implementoval něco podobného GCD, určitě by v Apple našli nějaký ten patent...
A půjde GCD použít se stávajícím gcc (například)? Na arstechnica (http://arstechnica.com/apple/reviews/2009/08/mac-os-x-10-6.ars/13) je demonstrováno použití a apple používá vlastní rozšíření jazyka C, kterému říká blocks (česky nevím). To běžné gcc umí?
imho ne:
Thus far, I've been discussing "units of work" without specifying how, exactly, GCD models such a thing. The answer, now revealed, should seem obvious in retrospect: blocks!
A načo to slúži?
http://www.abclinuxu.cz/blog/Mihovy_sochory/2009/8/grand-central-dispatch
V čem je lepší než TBB, které už dnes běží na hodně platformách i překladačích a používá pouze standardní C++?
vim ~/.emacs