Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Švédská společnost Excito uvedla na Debianu založený server B3. Zařízení je zaměřeno na běžné uživatele, kterým nabízí snadné zálohování a sdílení fotografií po lokální síti i internetu. Pokročilí uživatelé mohou využít nainstalovaný Apache, MySQL a PHP a možnost neomezeného přístupu k OS. Server je založen na 1,2 GHz Arm procesoru s 512 MB RAM, s 1 TB HDD pak dosahuje spotřeby 8 W. Technické specifikace. Cena základního modelu je 279 €.
Tiskni
Sdílej:
Fan - Still no!
si pis ze se davaji do mobilu ...
jinak o trochu pomalejsi nez atom , ale za to minimalni spotreba
+ na MHz maji vyssi vykon, ale maji problem s pametovou propustnosti ....
prece jen ATOM byl v nekterych smerech navrat k 486 architekture
http://www.slideshare.net/napoleaninlondon/arm-cortex-a8-vs-intel-atomarchitectural-and-benchmark-comparisons zde je neco vice
a... sek , mate pravdu i kdyz je to P5 (Pentium / Pentium MMX) ... in-order execution
az P6 (Pentium Pro - ....) melo out of order execution ....
a ATOMEK je in-order , dle me sel intel zbytecne moc do sve minulosti .....
B3 ma spotrebu 5-13W v zavislosti na osazenem disku ... takze samotny hw bez hdd 4W ... a otazka kolik z toho cpu protoze neco zerou pameti + dalsi soucastky ...., a Kolik ma ATOM? presneji MB s ATOMEM??
schema zapojeni ?
proc davaji jini vyrobci komercniho hw ( asus, apple atd.) ho k dispozici ?
jinac vzhledem k tomu ze ARM je hlavne o licenci tak je celkem jedno od koho .... ale vsazel bych na Ti
vsadim se ze cpu ne , byvaji primo naletovane na desku , jedine u čeho bych hadal ze pujde měnit je pamět , a hdd.
Hlavni vyhoda tohoto kousku je otevřenost software ... celkem vyladěný system s možností jakyhkoliv uprav a přesto s podporou vyrobce
toto neni problem si objednat ... prece jen je to v ramci eu:)
a na domaci pouziti bych radej nez atom bral neco na AMD ZACATE/ONTARIO ....
A ak sa smiem spytat, ako je to s hw akceleraciou hd videa pri AMD a linuxom ? Binarne ovladace by mi nevadili, pokial to je cesta jedina. Ale jakziv som ziadnu ATI u seba nemal, som sa tomu vyhybal.